PokredzieBannerDlugi

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chcemy przeprosić kibiców, bo nie tak to wygląda, nie tak się umawialiśmy. Ale zawsze zaczynaliśmy dobrze sezon, a potem kulawo go kończyliśmy. Mam nadzieję, że to jest teraz taka lekcja dla nas i w II cz. sezonu każdy z tych zawodników wstanie z kolan.

Michał Finfa, kierownik drużyny Cellfast Wilki

Nie najlepszy obraz sytuacji wewnątrz klubu TŻ Ostrovia wyłania się z obszernej wypowiedzi byłego już menadżera, Tomasza Bajerskiego, dla Magazynu ...


Dan Bewley
ma rewelacyjną wiosnę. Poza Woryną, triumfatorem 1. rundy Grand Prix, oraz tradycyjnie Zmarzlikiem, to właśnie on jest na ustach ...

Gdyby ktoś o profetycznych zdolnościach przed 107. lubuskimi derbami zdradził kibicom z Zielonej Góry najbliższą przyszłość i powiedział im, że ich ...

Baraż był piękny, wręcz jeden z najlepszych biegów tego sezonu - finał 1. rundy #IMP już nie. Ale to z jednego tylko powodu. Powód nazywa się ...

Przewodniczący: Zbigniew Owsiany
Członkowie: Łukasz Szmit, Konrad Purski, Barbara Pankowska, Tomasz Grzybowski, Tobiasz Szymański (sekretarz).
To ta ...

Wszystkie potwierdzone(!) informacje o stanie zdrowia Patryka Budniaka oraz o inicjatywach związanych z jego wypadkiem i leczeniem nadal będziemy ...

Gniezno - stadion żużlowy Startu. Kończył się mecz z beniaminkiem Krajowa Liga Żużlowa, Śląskiem Świętochłowice. W 12. biegu o punkty ambitnie ...

Tytułowa teza nie jest być może zbyt śmiała, za to w pełni uzasadniona. ZKS Stal Rzeszów niby walczy na torze, niby ma skład umożliwiający ...

"To dobre także do pływania" - zażartował Krzysztof Cegielski, obserwując, jak w ciągu dwóch sekund Robert Lambert z wysportowanego żużlowca ...

  • WILKI NADAL BEZZĘBNE. ZACIĘTY BÓJ W ŁODZI - DLA ORŁA! (zdjęcia, wideo)
    WILKI NADAL ...

  • TAK BYŁO W LUBLINIE - REWELACYJNE ŚCIGANIE I JUŻ TRZECIA Z RZĘDU PORAŻKA ORLEN OIL MOTORU (zdjęcia)
    TAK BYŁO W ...

  • ZROBILI TO KOLEJNY RAZ! OSTROWIANIE PODBILI ŁÓDŹ (fotorelacja)
    ZROBILI TO ...

  • TOMASZ BAJERSKI: MIAŁEM PLAN, BYLI UMÓWIENI NOWI ZAWODNICY, CHCIAŁEM DOSPRZĘTOWIĆ
    TOMASZ ...

    Nie najlepszy ...

  • LOS, POGODA, PECH... ALE TEŻ WŁASNA NIEMOC. W OSTROWIE LIŻĄ RANY. INNPRO ROW WZMOCNIONY KLINDTEM NIESPODZIEWANIE WYWIÓZŁ DWA PUNKTY! [zdjęcia, wideo, punktacja]
    LOS, POGODA, ...

  • TRZECH SKRĘCIŁO, BEWLEY POJECHAŁ PROSTO. KONIEC SEZONU ASA SPARTY?
    TRZECH ...


    Dan Bewley
    ma ...

  • FALUBAZ W KROPCE. KUBERA JESZCZE BARDZIEJ...
    FALUBAZ W ...

    Gdyby ktoś o ...

  • CYKL IMP ROZPOCZĘTY, ZMARZLIK JUŻ LIDEREM!
    CYKL IMP ...

    Baraż był piękny, ...

  • KOL_EJNA BŁAZENADA
    KOL_EJNA ...

    Przewodniczący: ...

  • W CIENIU TRAGEDII. PRZERWANY MECZ ULTRAPUR OMEGA GNIEZNO - ŚLĄSK ŚWIĘTOCHŁOWICE (zdjęcia, punktacja)
    W CIENIU ...

  • WIELKI SUKCES ZBIÓRKI GNIEŹNIAN. 2,5 TYSIĄCA WPŁAT W 2,5 GODZINY! PRZYPOMINA SIĘ MOBILIZACJI ŚRODOWISKA PO WYPADKACH NAJWIĘKSZYCH GWIAZD - GOLLOBA, WARDA...
    WIELKI SUKCES ...

    Wszystkie ...

  • [aktualizacja] PATRYK BUDNIAK PO TRZYGODZINNEJ OPERACJI NÓG. W CZWARTEK MOŻLIWA PRÓBA WYBUDZENIA. DOPIERO WTEDY OKAŻE SIĘ, CO Z CZUCIEM. RUSZYŁA ZBIÓRKA. POZNALIŚMY SZCZEGÓŁY AKCJI RATUNKOWEJ. MINISTER ZAPOWIADA DZIAŁANIA
    [aktualizacja] ...

    Gniezno - stadion ...

  • SPUSZCZONE GŁOWY OSTROWIAN. KOLEJNA PORAŻKA, OSTATNIE MIEJSCE W TABELI (zdjęcia)
    SPUSZCZONE ...

  • LOTEM ŻURAWIA (34): BEZ KROPKI NAD
    LOTEM ŻURAWIA ...

    Tytułowa teza nie ...

  • WIELKA INAUGURACJA
    WIELKA ...
  • WYBRZEŻE WYDARŁO PUNKT, GRMEK BŁYSNĄŁ. REWELACYJNY MECZ W GNIEŹNIE! (zdjęcia, punktacja)
    WYBRZEŻE ...
  • STELMET FALUBAZ STAWIŁ OPÓR
    STELMET ...

  • ZMODERNIZOWANY
    ZMODERNIZOWANY ...

  • JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO NA TORZE - PREZENTUJE ROBERT LAMBERT
    JAK DBAĆ O ...

    "To dobre także ...

  • UDANA INAUGURACJA W LUBLINIE. MOTOR STŁAMSIŁ MISTRZA (zdjęcia)
    UDANA ...

Hampel JarekNo i zaczęli. Królowa chyba troszkę przysnęła, zdążyć przed północą się nie udało, ale niezawodny Jaś Fasola i urzekający sposób zapalenia znicza przechyliły szalę na plus. Swoją drogą, jakże to wszystko ambiwalencją kapiące... Co wynieśli na piedestał Brytyjczycy? Z nostalgią pochwalili się swą  "złotą epoką" i Churchillem. Złotą epoką, kiedy władali większością lądów oraz dzielnym premierem, co się nazistom nie kłaniał. Patrząc znad Wisły: Belle époque, która była gwarantem trwania zaborów, i mężem stanu, który dla tej Polski 50 lat komuny klepnął. Znicz już płonie, ale nad Wisłą żużlowi ortodoksi mają swoje igrzyska. Pojaśniały nagle od rozlicznych olśnień internetowe szpalty. A to Dworskie stronnictwo przypomniało sobie, że ten Hampel to już jako 17-latek sprzedał Unię bogatej Pile za kawalerkę, jakiegoś tam Poloneza (nie flaszkę w sensie) i dwa motory. Że rowera i kwintala pszenicy nie wspomnę. Hampelowcy swoje wiedzą - ten Dżozef to zawsze był kawał chama i prostak. Bo każdy cham to prostak. A jeszcze kiedyś to Unię Europejską mylił z tarnowską. Innych nie znał. I od lat lud rolniczy na biletach kroi. Złodziej. Bo każdy cham to złodziej. Citius, altius... vulgus. Takie nasze igrzyska.

StadionOlimpijski tor004Zawody brytyjskiej Elite League przywykliśmy oglądać jednym okiem. Słabość najlepszej ongiś żużlowej ligi świata jest faktem. Czasem podśmiewujemy się z ich końcowych tabel, gdzie jedni mają 36 spotkań, inni 29, bo reszty meczów nie udało się odjechać. Albo padało przez miesiąc, albo, jak już przestało, to wyszło słońce i nici z jazdy, bo oślepia. Tak właśnie było w ostatni poniedziałek (23 lipca 2012) na torze w King's Lynn, gdzie miejscowe "Gwiazdy" potykały się z ekipą Swindon Robins. Sam mecz, jak przystało na starcie na szczycie, dostarczył sporych emocji, ale nie o tym dziś. Kiedy słońce już zaszło, większość polskich fanów z zaskoczeniem, a inni z trwogą w oczach (głównie ci tarnowscy), patrzyła na karkołomne upadki Macieja Janowskiego. Niektórzy też kolejne powtórki obserwowali z niekłamaną zadumą. I nie chodziło o wnioski do dyskusji nad rozwojem kariery najlepszego polskiego juniora. Chodziło o... angielską bandę.

Sparta-Falubaz1.072012047Niedzielna porażka w Rzeszowie to prawdziwa żenada. Z kim przegrał aktualny wciąż mistrz Polski? Z Grzegorzem Walaskiem, Rafałem Okoniewskim i motorami tego pierwszego. Ten dziwny zestaw zdobył ponad 70 procent punktów całego zespołu. Po prostu niewiarygodne, że zielonogórzanie mogli to przegrać, przy całym szacunku dla gospodarzy. Myślę, że chyba trochę błędów tym razem popełnił także Rafał Dobrucki. Skoro Adam Strzelec wygrał trzy biegi z rzędu (jeden z bonusem) jadąc z pól wewnętrznych, to dlaczego w biegu nominowanym startował z pola C? Dlaczego to strategiczne pole przy krawężniku dostał Rune Holta, który chwilę wcześniej przywiózł zero? Dlaczego w VIII biegu jako rezerwa taktyczna pojechał zmęczony Alex Łoktajew, a nie Andreas Jonsson? Dlaczego zawodnik wystawiony jako rezerwa taktyczna nie pojechał w biegach nominowanych? Powinna być chyba jakaś konsekwencja w wyborach - czytamy w najnowszym felietonie "Widziane z Zielonej".

gollobsamNa kłopoty... Gollob. Tak było zawsze. Lepszy był tylko Bednarski. Nie doceniamy na co dzień upływu lat, ale odkąd tylko pokolenie dzisiejszych 30-latków zaczęło rozumieć, dlaczego każdy lecący nad stadionem helikopter czy samolot kwitowano krótkim: "Oho, Mieciu na speedway leci", Tomasz Gollob, obojętnie: bydgoski, tarnowski czy gorzowski, instytucją był i basta. Byli "kolarze", byli żużlowcy i był Gollob. Niedzielnego wieczoru przewartościowały się pewne wartości. Z Gollobem w składzie Stal przegrywała już 10 punktami, pewnie zmierzając ku katastrofie. Z Gollobem jako widzem w parkingu, ta sama Stal w 8 ostatnich wyścigach dołożyła liderowi z Tarnowa 18 (słownie: osiemnastoma) punktami. Co więcej, widać było w tej drużynie ducha walki. I pustkę, jaka zrobiła się wokół najlepszego polskiego żużlowca w historii.

gollobTrzynasta ligowa niedziela przed nami. Ta trzynastka w polskim żużlu już raz w tym roku okazała się tragiczna. Przesądni nie jesteśmy, ale życzyć wszystkim szczęśliwego powrotu do domu nie zaszkodzi. Bo sportowo ciekawie być musi. Zwłaszcza w Gorzowie. Tam miarka się przebrała, a czarne chmury wiszące nad stadionem im. Jancarza zwiastują tylko jedno: albo nastąpi efektowne rozładowanie, albo w poniedziałek wśród huku piorunów usłyszymy gromowładnego Władysława, który powie, że najwyższy czas rozgonić całe to przepłacane od lat towarzystwo na cztery strony świata. I doda, że on tak zawsze mówił.

Hampel Jarek"Przeglądowi Sportowemu" w kwestiach żużlowych ufamy bezgranicznie. Niemal jak Robertowi Dowhanowi w kwestiach prawdomówności, a Władysławowi K. w pozostałych. W zasadzie to wystarczy rzut oka na główną stronę najważniejszego polskiego sportowego dziennika (tę żużlową), żeby zdać sobie sprawę, że to musi być najlepiej poinformowany periodyk w polskim sporcie. Zwłaszcza wytłuszczonym drukiem podana informacja o 3-tygodniowym leczeniu Jasona Crumpa oraz trwająca sonda "Czy Kasprzak powinien zastąpić Crumpa?" przypadły nam do gustu. Także głosujcie, polecamy. Jest szansa, że minister Mucha nakaże Kasprzakowi pomóc w tym czasie biało-czerwonym w finale DMŚJ. Generalnie to zlalibyśmy ten "Przegląd" niczym nowa polewaczka w Częstochowie losowo wybrane przywary menadżera Dymka, ale dziś ów zacny tytuł ("od 1921" - to 5 lat przed "Żubrówką") oznajmił rzecz smutną, która obojętna nikomu w naszym żużlowym światku nie jest: oto Jarek Hampel na pewno w tym sezonie na tor już nie powróci.

JokerDPŚPamiętacie Jasona Crumpa, dokładnie trzy lata temu, w Lesznie, mijającego odważnym atakiem na pierwszym łuku Krzysztofa Kasprzaka? Byli wtedy na "Smoku" tacy, którzy dopiero po powrocie do domu połapali się w czym rzecz. Z "Rudym" na czele. Wtedy to była wersja soft, a popularny KK zrobił to z gracją rumuńskiej gimnastyczki. I tylko czekaliśmy, aż przyjdzie taki lipiec, kiedy tamten "wyczyn" skopiują inni. Niekoniecznie z kasprzakową maestrią. I voila! Po dwóch całkiem normalnych, a dla nas złotem znaczonych, latach, doczekaliśmy się. Reżyseria: Anders Secher. Obsada: mistrzowska. Z jednej strony ten sam Jason Crump, z drugiej wiecznie poszkodowany, mistrz świata na żużlu (były) i upadków w kontakcie (obecny) Nicki Pedersen. "Dzik" popisowo wsadził Crumpa na "Rower Błażeja", a w chwilę później jego rodacy dziko mogli cieszyć się ze złota. Tak się zastanawiamy, co by było, gdyby "Rudy" szybciej zorientował się w czym rzecz i totalnie wyhamował motocykl? Przypuszczamy, że z ust Duńczyka usłyszelibyśmy coś o szerszeniu pod kaskiem, przed którym jedyna droga ucieczki wiodła w prawo. Ale wy chyba nadal się zastanawiacie, bo w sondzie na temat przyszłości jokera w DPŚ zapanowało dawno nie widziane rozczłonkowanie głosów.

PolacyNaTorzeDrużynowy Puchar Świata 2012 przeszedł do historii. "Przegraliśmy i.... i tyle" - kończąc swe podsumowanie wykrztusił Marek Cieślak. "Shrek" nie owija w bawełnę i za to go lubimy. To akurat cecha wspólna między naszym blogiem a trenerem kadry. I w zasadzie na tym "i tyle" można by poprzestać. Ale życie nie znosi próżni. Ledwo finaliści drużynówki dojechali z Malilli nad Wisłę, ledwo zeszli z motorów, odezwał się Piotr Protasiewicz.
I swoje wyjaśnianie przyczyn plamy jaką dał w barażu zakończył... zapowiedzią poprawy za rok.
I chyba nie żartował.

KSMkrosnoPatrząc na to, co dzieje się w naszym żużlu, można się czasem zastanawiać na jakiej zasadzie przyznawane są, bądź nieprzyznawane, licencje poszczególnym klubom. Ta druga ewentualność właściwie nie wchodzi w rachubę, bo trzeba naprawdę mocno się postarać i wykazać dużą inicjatywą, żeby pozwolenia na start nie dostać. Na razie "udało się" to jedynie klubowi z Poznania, bo z powodu braku porozumienia z właścicielem stadionu (w kwestiach finansowych, rzecz jasna) "Skorpiony" nie dysponują dziś własnym torem. Jeśli dobrze przypomnimy sobie sytuację z grudnia 2011 i stycznia 2012 r., to okaże się, że gdyby komisja przyznająca licencje na poważnie podeszła do swojej pracy i zamiast prolongować kolejne terminy uregulowania zobowiązań po prostu zakończyła współpracę z niektórymi ośrodkami, to dziś mielibyśmy w Polsce co najwyżej dwie ligi.

SpartaWrocław herbWiezaPisanie o wrocławskiej Sparcie to w tym roku zadanie dla dobrej klasy prozaika. Najlepiej dramaturga. W każdym bądź razie kogoś, kto sztukę przelewania na papier ambiwalencji opanował do perfekcji. Jako że my w PoKredzie jeno prości kibice i kiepsko opłacani żurnaliści, a naszym motto nazywać rzeczy po imieniu, więc napiszemy tak: Sparta Wrocław osiąga z tym składem szczyty na torze. Sparta Wrocław organizacyjnie sięga dna.

Szombierski Sparta-Włókniarz15.07.2012Stal Gorzów, latami mozolnie budowana przez prezesa Komarnickiego, co roku kreowana na mistrza kraju, miała dotąd jednego kata - zielonogórski Falubaz. Po dzisiejszej kolejce śmiało rzec można, że w trójkącie  Gorzów - Zielona Góra - Leszno doszła jeszcze jedna zależność: Unia bije stalowców i u siebie, i w Gorzowie. A pomimo torowych perturbacji (specjalność szefa kuchni w Lesznie) doprawdy miło było patrzeć, jak "Bycza" młodzież goni po torze utytułowanych rywali.
Może już za rok braci Pawlickich zobaczymy w DPŚ. W tym roku oglądaliśmy w nim Piotra Protasiewicza, który dziś ponownie udowodnił, że jest międzynarodowym mistrzem Zielonej Góry i okolic. Komplet 15 oczek, a w prestiżowych pojedynkach z Nickim Pedersenem 3:0. I tylko westchnąć pozostało: panie Piotrze, nie można tak było 3 dni temu?

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chcemy przeprosić kibiców, bo nie tak to wygląda, nie tak się umawialiśmy. Ale zawsze zaczynaliśmy dobrze sezon, a potem kulawo go kończyliśmy. Mam nadzieję, że to jest teraz taka lekcja dla nas i w II cz. sezonu każdy z tych zawodników wstanie z kolan.

Michał Finfa, kierownik drużyny Cellfast Wilki

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer - zmierz się z najlepszymi!

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2026
1. BAYERSYSTEM GKM   7
 11  +48
2. Betard Sparta Wrocław   7
 10  +44
3. PRES Grupa Deweloperska   7
 10  +20
4. FOGO Unia Leszno   7
 8  +32
5. Orlen Oil Motor Lublin   7  8  +80
6. Gezet Stal Gorzów   7  7  +18
7. Stelmet Falubaz   7  2  -82
8. Krono-Plast Włókniarz   7  0 -160
 Metalkas 2.Ekstraliga 2026
1. Abramczyk Polonia   7  14  +133
2. Hunters PSŻ Poznań   8  11  +25
3. Innpro ROW Rybnik   8  9  +31
4. H.Skrzydlewska Orzeł   7  8  -28
5. ZKS Stal Rzeszów   7  7  -5
6. Moonfin Magnus Ostrów   8  5  -31
7. Cellfast Wilki Krosno   7  4  -11
8. Polonia Piła   8  4  -114
Krajowa Liga Żużlowa 2026
1. Ultrapur Omega Gniezno
  7   12 +49
2. Wybrzeże Gdańsk
  7
  10 345
3. OK Kolejarz Opole   6
  7  +5
4. Speedway Kraków   7
  7 -15
5. Lokomotiv Daugavpils
  6
  5 -16
6. Trans MF Landshut Devils   5   4 -4
7. Śląsk Świętochłowice   6   2
-64

Klasyfikacja SGP 2026

1.  Bartosz Zmarzlik
2.  Brady Kurtz
3.  Fredrik Lindgren
4.  Daniel Bewley  
5.  Jack Holder  
6.  Andžejs Ļebedevs
7.  Max Fricke
 
8.  Robert Lambert
9.  Dominik Kubera
10.  Michael Jepsen Jensen 
11.  Kacper Woryna
12.  Patryk Dudek
13.  Jason Doyle
14.  Leon Madsen
15.  Nazar Parnicki

PARTNERZY

kibic-zuzla logo