KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

pieniadze logoNiby walczą o punkty, leczą urazy, a ci lepsi szykują się już do żużlowego Mundialu, ale w prywatnych rozmowach częściej niż o sytuacji na drugim łuku dyskutują teraz o nowym regulaminie finansowym. Bo co jest ważniejszego od kasy w tym naszym objazdowym cyrku na kółkach? Kibice, emocje, sentymenty? Nie żartujcie.

 

 

 

Spór rozgorzał na dobre i nie sądzę, aby szybko się skończył. Zbyt wiele tu do stracenia. Racja, jak to zwykle bywa, leży gdzieś pośrodku. Zgadzam się, że zarobki żużlowców są za wysokie, a przede wszystkim nie zawsze przekładają się na jakość usługi. Bo każdy żużlowiec to jednoosobowa firma świadcząca na rzecz klubu usługę. To co wyprawiają momentami Crump, Sajfutdinow, Gollob czy ostatnio nawet Hancock, to czysta kpina. Ale według mnie dużo gorszą rzeczą jest KSM, bo to z jednej strony promowanie średniactwa, a z drugiej karanie za zbyt dobrą jazdę. I jedno i drugie jest chore. Jeśli działacze chcą coś zmienić, to przede wszystkim powinni sami się zacząć ograniczać. Tylko, że jak taki Władek z Gorzowa zobaczy z kim rozmawiają inni, to zaraz gul mu skacze i podbija stawki. Tajemnicą poliszynela jest, że było tak zarówno przy budowaniu "mistrzowskiego" składu Stalerny, jak i przy organizacji gorzowskiej rundy Grand Prix.

To wszystko jest kwestią spraw, których nie da się zamknąć w regulaminach. Nawet przy KSM na poziomie 39 i tak można będzie zrobić dream team, bo wszyscy wyżej wymienieni żużlowcy wyraźnie jadą tak, jakby zależało im na przyszłym roku bardziej niż na obecnym.

Kwestia finansów to pochodna tego, co działo się w żużlu od lat 90-tych. A działo się... Młodsi już tego nie pamiętają, ale w Zielonej Górze był taki Morawski, w Gorzowie zaś Gondor. Gość, który kupił stadion od miasta, odkupiony potem przez to miasto za dużo większe pieniądze, bo dobrodziej zapowiedział... że nie pozwoli na rozgrywanie tam meczów. Tak można by wymieniać, zahaczając o niemal każdy żużlowy ośrodek. I tu nie chodzi o ograniczenia regulaminowe, tylko o chore ambicje i polskie "zastaw się, a postaw się".

Wpadł mi ostatnio w ręce, promowany na jednym z portali, felieton pióra red. Dariusza Ostafińskiego pod znamiennym tytułem "Dziady" (link). I trochę mnie zirytował, bo stawianie Roberta Dowhana jako wzór pozyskiwania środków nie świadczy zbyt dobrze o znajomości tematu. Chłop jedzie na modzie na żużel w Zielonej Górze (a po prawdzie bardziej w okolicach ZG) i wysokich cenach biletów. Wpływów od sponsorów wcale nie ma tak dużo. A czepianie się Dworakowskiego jest mocno nie na miejscu. Józek jest, jaki jest, ale na pewno nie podbija stawek i potrafi zbudować skład złożony w większości z wychowanków. To już ewenement na skalę krajową. W dodatku skład żużlowców walczących z pełnym zaangażowaniem, nie tylko w pokoju klubowego skarbnika. Można śmiać się z "Jožina", ale w tej kwestii większość ligowych prezesów mogłaby udać się do Leszna na korepetycje.

P.S. Sytuacja jest dynamiczna. Bardziej niż się niektórym wydawało. Ledwo nasi granatowomarynarkowi odeszli od stołu, a gruchnęła wieść o kolejnym bankructwie. Właśnie niewypłacalność ogłosiła szwedzka Valsarna Hagfors. Niby to po drugiej stronie Bałtyku, więc skutek dla nas żaden. Niezupełnie. To przecież klub braci Łagutów, Nermarka, a z naszych: Kościechy, Buczkowskiego, Kasprzaka i Gapińskiego. Ten ostatni nie dalej jak dwa tygodnie temu w meczu z gwiazdami z Malilli potrafił trzasnąć 15 oczek z bonusem. To jest już konkretny pieniądz. Było i nie ma. A i odzyskanie zaległości niepewne.

Ale coś nam się wydaje, że jedną jeszcze personę w naszym żużlu upadek Valsarny mocno zabolał. Przecież Krzysztof Cegielski, szef "Metanolu", którego - żeby była jasność - bardzo cenimy jako eksperta, a przede wszystkim szalenie inteligentnego człowieka, we wszystkich swoich wypowiedziach od chwili wybuchu kolejnej żużlowej wojny polsko-polskiej mocno pogrywał kartą szwedzką. "Popatrzmy na Elitserien. Tam nie ma żadnych sztucznych ograniczeń. Szanuje się wolny rynek i prawo żużlowców do swobody negocjacji, także ze sponsorami indywidualnymi. Efekt: już teraz mecze stoją na wyższym poziomie, a liga jest ciekawsza". No tak, tylko niebawem w tej lidze będą musieli rozgrywać czwórmecze. Albo od razu zacząć play-offy.

A tak poważnie, czekamy tylko, kto pierwszy na jednym z portali wykorzysta tę smutną dla szwedzkiego żużla sytuację, by zdyskontować "szwedzki cios w polskie plecy" dla swych celów i zdyskredytować szefa "Metanolu". Nawet mamy pewien typ.

 

 

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43