KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Czuję trochę niedosyt. Popsułem bardzo start w finale. Może niepotrzebnie podjąłem ryzyko, ale gdyby przed zawodami dano mi takie miejsce, to brałbym w ciemno. Trzeba zamazać złe wspomnienie ze Stadionu Narodowego.

Dominik Kubera po SGP w Landshut

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Wybrzeze2018 Sezon żużlowy  2018 za nami. Niestety świat jakoś tak pędzi, że kiedy jeszcze na niektórych stadionach pobrzmiewał warkot silników i unosił się przyjemny zapaszek, już na dobre kręciła się plotkarska giełda transferowa. Zamiast podsumowywać ostatni sezon od strony sportowej, dyskusje na forach internetowych zdominowały personalia. Jakoś nie słychać też, aby zbyt wiele osób pochylało się nad regulaminem, który w naszych ligach obowiązuje. Zanim zaproszę naszych czytelników do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami, proponuję przyjrzenie się trzem wybranym kwestiom.


Pierwszy łuk

Kraksa na pierwszym łuku, kibic tylko wzdycha, otrzepuje kurz z garderoby i cierpliwie czeka na powtórkę w pełnej obsadzie. Chyba możemy o tym zapomnieć. Sędziowie analizują zdarzenie, a dzięki transmisjom TV mogą robić to precyzyjnie, i coraz częściej kończy się to wykluczeniem. Jedni się cieszą, bo jest sprawiedliwiej, drudzy narzekają, że to kolejny krok niszczący speedway. W końcu wyścig we trzech to nie to samo. A może by tak spróbować metody przyjętej przy wjechaniu zawodnika w taśmę? Wówczas sprawcę przerwania biegu można by ukarać wykluczeniem, ale powtórka byłaby w pełnej obsadzie z jadącym w ramach rezerwy zwykłej młodzieżowcem. Ciekawe, jak by to funkcjonowało?

Gość

Krucha jest ludzka pamięć, bo choć minął w naszych ligach dopiero pierwszy sezon bez możliwości skorzystania z  gościa, już mało kto o tej instytucji pamięta. Jeszcze w sezonie 2017 w drugiej lidze w tej roli mógł wystąpić młodzieżowiec na pozycji seniora. Wcześniej zwykle tę rolę wypełniał junior pod numerami 6-7 lub 14-15. Było coś przyjemnego w oczekiwaniu, kto „obcy” pojedzie dziś w zespole, któremu kibicuję. Często byli to ciągle ci sami zawodnicy, ale zdarzało się, że kibice mogli zobaczyć jakąś wschodzącą gwiazdę. Piszącemu te słowa ciągle tkwi w pamięci rok 2015 i nieodżałowany Krystian Rempała jednorazowo w barwach KMŻ Lublin przeciwko Polonii Piła. Być może w 1 i 2 lidze przywrócenie instytucji gościa miałoby sens. Uniknęlibyśmy wówczas sytuacji, w której zespół w obliczu kłopotów kadrowych sięga po zawodników, których jedynym zadaniem jest nawet nie przejechanie czterech okrążeń, a bycie wpisanym do składu drużyny, która unika walkowera, a już samo ruszenie ze startu to byłoby coś. Nie chcąc się pastwić nad młodymi chłopakami celowo nie przywołuję w tym miejscu przykładów. Oczywiście nie można pozwolić na to, co zrobiono w Premiership, gdzie zawodnik mógł jeździć w jednym sezonie dla różnych drużyn. Skorygowano to dopiero w fazie play-off, bo trąciło to już dużą kpiną z - i tak nie mających wysokiej reputacji - rozgrywek.

Rezerwowi

Tu mam dylemat i bardzo liczę na naszych czytelników. Śledząc telewizyjne transmisje zapadł mi w pamięć Krystian Pieszczek stojący przy bandzie i raczej pogodzony z tym, że w meczu nie pojedzie. Z pewnością trudno o zawodnika do 23. roku życia, który jest gotowy w każdym momencie meczu wskoczyć na motocykl, zastąpić kolegę z drużyny i jeszcze przywieźć cenne punkty. Sztuka ta najlepiej udawała się takim talentom jak Jack Holder i Max Fricke. Najczęściej kluby jako rezerwowych wpisywały do składu  własnych juniorów. Ściąganie na pozycje nr 8/16 mocnych zawodników to oczywiście koszty. Czy mając wartościową siódemkę jeźdźców warto inwestować w rezerwowego, czy jedynie umieszczać w składzie zawodnika, który pojedzie w razie kontuzji innego? Osobiście, dałbym temu przepisowi jeszcze przynajmniej jeden sezon.

Te i inne punkty regulaminu, mam nadzieję, zainspirują Państwa do dyskusji. Może w ten sposób kibic żużla choć trochę odpocznie od zajmowania głowy transferowymi przeciekami.


Marcin Góreczny

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Czuję trochę niedosyt. Popsułem bardzo start w finale. Może niepotrzebnie podjąłem ryzyko, ale gdyby przed zawodami dano mi takie miejsce, to brałbym w ciemno. Trzeba zamazać złe wspomnienie ze Stadionu Narodowego.

Dominik Kubera po SGP w Landshut

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  4 8 +64
2. ebut.pl Stal Gorzów  4 6 +6
3. Betard Sparta Wrocław  4 5 +8
4. KS Apator Toruń  4 5 +14
5. NovyHotel Falubaz
 4 3 -8
6. FOGO Unia Leszno  4 3 -43
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  4 2 -17
8. Krono-Plast Włókniarz  4 1 -22
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Innpro ROW Rybnik  4  8 +38
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 4  6 +37
3. Cellfast Wilki Krosno  3  6 +22
4. #OrzechowaOsada PSŻ  3  3 +1
5. Arged Malesa Ostrów
 3  2  0
6. Texom Stal Rzeszów
 3  2 -3
7. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 4  1 -35
8. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  4  0 -60
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Trans MF Landshut Devils
 2  4 +11
2. Ultrapur Start Gniezno
 3
 4 -2
3. PKS Polonia Piła  2
 2 +16
4. Optibet Lokomotiv  3
 2 0
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  2  2 -12
6. Grupa Azoty Unia Tarnów  2  0 -16

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43