Rok 2016 nie dostarczył kibicom żużla w Gnieźnie emocji związanych z występami drużyny w rozgrywkach ligowych. Działacze funkcjonującego od kilku miesięcy stowarzyszenia robią wszystko, aby przerwa od ligowego ścigania trwała tylko jeden sezon. Po udanym organizacyjnie i sportowo turnieju Hil-Gaz „Back In Town, żużel wraca do Gniezna”, wszystkie siły zaangażowane zostały w niezbędne przygotowania zmierzające do uzyskania licencji uprawniającej do startów w lidze w roku 2017.
Klub taką deklarację złożył już wcześniej – ośrodki, w których sport żużlowy się reaktywuje zostały zobligowane do zadeklarowania możliwości startu w lidze. Na tej podstawie na wrześniowym spotkaniu klubów pierwszej i drugiej ligi podjęto wstępną decyzję o powrocie do systemu trzech lig. GTM Start miałby rozpocząć rozgrywki od najniższego szczebla, wspólnie z zespołami z Ostrowa, Poznania, Lublina, Krosna, Rawicza oraz Opola. Występ gnieźnian oraz pozostałych zespołów uzależniony jest od procesu licencyjnego – tylko kluby, które przejdą go pozytywnie będą mogły wziąć udział w lidze. Jeśli uda się to wszystkim ośrodkom wówczas siedmioosobowa liga będzie rozgrywana wg. zasad obowiązujących w ekstralidze – cztery najlepsze zespoły wystąpią w fazie play off.
Zanim jednak rozpocznie się proces licencyjny jeszcze w październiku dojdzie do spotkania przedstawicieli zainteresowanych klubów, na którym to zapadną ostateczne decyzje na temat kształtu rozgrywek oraz regulaminu, który określi jego system. – To spotkanie da nam odpowiedź na najważniejsze pytania – mówi menadżer ds. sportowych Rafael Wojciechowski. – Ustalona zostanie między innymi liczba zawodników w zespole, ilu obcokrajowców będzie mogło wystąpić w barwach drużyny w jednym spotkaniu. Poznamy także tabelę biegów, wg której rozgrywane będą ligowe mecze na drugim froncie w przyszłym roku – zakończył.
Strona gnieźnieńska w piśmie przesłanym do GKSŻ przedstawiła swoją propozycję kształtu rozgrywek w dwóch wariantach – pierwszym: przy założeniu, że w DM II ligi wystąpi minimum 6 zespołów, oraz drugim – do DM II ligi zgłasza się mniej niż sześć – inny niż do tej pory kształt DM I ligi.
– Zaproponowaliśmy, aby w pierwszym ze wspomnianych wariantów zespół składał się z sześciu zawodników oraz jednego rezerwowego (nieobowiązkowo). Co istotne, minimum 4 zawodników to Polacy. Jesteśmy za dwójką obcokrajowców w drużynie. Mecze miałyby odbywać się w soboty. Niedziela to termin rezerwowy – przekazuje dyrektor klubu Piotr Mikołajczak. – Dwóch spośród sześciu zawodników to młodzieżowcy, posiadający licencje sportowe „Ż”. Pozycję rezerwowego przewidzieliśmy dla zawodnika krajowego. Tutaj naszym zdaniem limit wieku to 22 lata – mówi. Decydenci klubu z Pierwszej Stolicy są także za wprowadzeniem instytucji gościa. „Według naszej myśli gościem mógłby być zawodnik krajowy – junior lub senior nie biorący udziału w rozgrywkach GP oraz SEC i nie będący członkiem reprezentacji Polski. Gościem może być tylko jeden i ten sam zawodnik podczas całego sezonu” – przekonuje dyrektor Mikołajczak.
Gnieźnianie mają także ciekawą propozycję związaną z instytucją gościa, ale działającą w drugą stronę. – Zależy nam na rozwoju młodych zawodników (do lat 21) z kontraktami w zespołach drugoligowych, dlatego też wychodzimy z sugestią, aby umożliwić im starty w klubach minimum szczebel wyżej – mówi Wojciechowski. – Większa ilość startów i rywalizacji pozwoli na rozwój, a klubom takim jak nasz przyszłościowo otworzy drogę do budowy drużyny opartej m.in. na juniorach” mówi menadżer sportowy GTM Start.
Nieco inaczej prezentuje się druga propozycja, gdyby w II lidze miało startować mniej niż sześć zespołów. Tutaj strona gnieźnieńska proponuje wówczas podział I ligi na dwie grupy wg. kryterium regionalnego. Runda zasadnicza rozgrywek miałaby się odbywać w grupie systemem każdy z każdym (mecz i rewanż), zaś finałowa z udziałem czterech najlepszych ekip z grupy pierwszej i drugiej. Mecze miałyby się odbywać wg. schematu 1A-4B, 2A-3B, 3A-2B, 4A-1B. Zwycięzcy spotykają się w półfinałach (dwumecz). Rozgrywki zakończyć miałby finał, także dwumecz, zwycięzca uzyskuje bezpośredni awans, a pokonany rywalizuje w barażu z siódmą ekipą Ekstraligi sezonu 2017. Składy i zasady meczowe według zasad obowiązujących w sezonie 2016 – mówi dyrektor Mikołajczak
***
W ostatnim tygodniu października powinniśmy poznać najważniejsze kwestie regulaminowe po ogłoszeniu których działacze będą mogli zawierać kontrakty z zawodnikami. Kolejne spotkanie w Warszawie zostało zaplanowane na 26 października. Okienko transferowe rusza szybko, bo już 1 listopada. Nazwiska żużlowców przymierzanych do GTM Start Gniezno owiane są tajemnicą. Wiadome jest to, o czym mówiono już wcześniej – w planach działaczy jest budowa drużyny opartej o wychowanków. Czy uda się to zrealizować czy też trzeba będzie przyjąć inną koncepcje budowy zespołu, który miałby włączyć się do walki o awans do wyższego szczebla rozgrywek? Na to pytanie dziś nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Kibice muszą uzbroić się w cierpliwość. Najbliższe tygodnie przyniosą rozwiązanie najistotniejszych spraw.
Źródło: rzecznik prasowy GTM Start
Zdjęcie: Bartosz Szablewski