KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Świącik MichałBrian Karger robi sobie poligon doświadczalny z polskiej ligi. Może sobie robić taki w duńskiej kadrze, jeśli Leon będzie tam jeździł

 

Michał Świącik

630x120 baner speedway

BritishFans"Here comes the sun" - śpiewał kiedyś zespół The Beatles i chyba można śmiało powiedzieć, że to słońce faktycznie zaczyna wychodzić zza chmur dla brytyjskiego speedwaya, bo mrok (pod postacią wszechobecnej pandemii) spowijał od ponad roku tamtejsze żużlowe obiekty niczym Śródziemie z sagi Tolkiena. Na pewno powtórka wydarzeń z poprzedniego sezonu zakończyłaby się katastrofą dla tamtejszych klubów, a i odbiłaby się czkawką całemu żużlowemu światu. Dlatego też cieszą coraz bardziej pozytywne głosy dobiegające zza Kanału La Manche.

 

Jeszcze niedawno drżeliśmy o to, czy żużel na Wyspach po zeszłorocznym przestoju w ogóle powstanie z kolan i znów będzie nas zachwycał techniczną jazdą i mocno zmoczonymi torami, które - jak wspominają sami zawodnicy - od zarania są prawdziwą szkołą speedwaya. Duże problemy dotknęły Swindon Robins, co zmusiło klub do rezygnacji ze startów w nadchodzących rozgrywkach (ostatnio docierają jednak optymistyczne informacje, iż żużel na The Abbey Stadium powróci w sezonie 2022). Wielokrotni mistrzowie Elite League, czyli Poole Pirates, musieli ze względów finansowych zejść o stopień niżej do Championship. Jak wielu z nas doskonale wie, brytyjskie kluby nie mogą liczyć na duże zyski z praw telewizyjnych, a względem polskiej ligi nie ma sensu nawet tworzyć porównań. Nie tylko w tym aspekcie - wszak nasze ośrodki mogą liczyć na ogromne, nawet wielomilionowe, wsparcie ze strony samorządów. Powiedzcie o tych kwotach przeciętnemu kibicowi speedwaya na Wyspach... Nadzieją napawa za to fakt, że partnerem medialnym wyspiarskiego żużla jakiś czas temu został Eurosport, co pozwala liczyć na lepszą promocję, określone zyski reklamowe i drobne wpływy z tytułu ewentualnych transmisji.

Według pierwotnych ustaleń sezon w Wielkiej Brytanii miał rozpocząć się z początkiem maja, natomiast zdecydowano się na opóźnienie startu o dwa tygodnie, bowiem jak wspominał Peter Mole – współwłaściciel Sheffield Tigers, tempo szczepień na Wyspach jest bardzo wysokie na tle reszty Europy, co wg zapewnień premiera Borisa Johnsona ma przełożyć się na możliwość rozpoczęcia rozgrywek 17 maja z kibicami obecnymi na stadionach. Wyspiarze zresztą podkreślają, że przy pustych trybunach nie są w stanie wyjechać na tor, a sezon skończyłby się dla nich dramatycznie pod względem ekonomicznym.

Widać dużą determinację brytyjskich klubów jak i tamtejszej żużlowej centrali, którzy poinformowali niedawno również o starcie Premiership Junior League, co jest informacją bardzo istotną, bo świadczy to o możliwości dalszego rozwoju brytyjskich juniorów, a co za tym idzie możemy mieć nadzieję na pojawienie się kolejnego talentu na miarę choćby Taia Woffindena.

Woffinden Wolverhampton


Początek sezonu na wyspach niesie ze sobą jednak wiele pytań wśród żużlowców, a są to
pytania głównie natury logistycznej. W związku z brexitem, zaczynają się problemy z lotami do Wielkiej Brytanii, a jeszcze gorzej jest jeśli chodzi o tempo docierania przesyłek z Wysp do krajów Unii Europejskiej. Najlepszym przykładem niech będzie Nicolai Klindt, który miał kłopot z otrzymaniem silników od swojego brytyjskiego tunera, ponieważ przesyłka do Polski była na tyle opóźniona, że silniki nie zdążyłyby dotrzeć na pierwsze spotkanie eWinner 1. ligi, więc zawodnik Ostrovii wybrał się na wycieczkę do kraju Hamleta, gdyż tam była szansa wcześniejszego odbioru paczki z jednostkami napędowymi.

Ciekawych nazwisk w składach brytyjskich zespołów jednak nie brakuje i byłaby to spora strata, gdyby dochodziło do sytuacji w których ci najlepsi jeźdźcy nie mogliby pojawić się na spotkaniu, lub po prostu rezygnowali ze startów, bo obciążenia logistyczne
okazałyby się zbyt wielkie.

John Lennon komponował cudowne utwory, a dźwięk żużlowych motocykli bardzo często grał w jego duszy. Należy zatem cieszyć się, że są ludzie w Zjednoczonym Królestwie, którzy starają się przywrócić świetność wyspiarskiego speedwaya i w obliczu pandemicznego krajobrazu walczą o żużlowe śródziemie, zamiast w grobowym nastroju intonować "Let it be...".


Przemysław Owczarek

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

po kredzie 960x130px 03

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Świącik MichałBrian Karger robi sobie poligon doświadczalny z polskiej ligi. Może sobie robić taki w duńskiej kadrze, jeśli Leon będzie tam jeździł

 

Michał Świącik

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2021
1. Moje Bermudy Stal Gorzów
4
8
+44
2. Motor Lublin
4 6 +10
3. Fogo Unia Leszno
3 4 +6
4. Betard Sparta Wrocław
4 4 +11
5. eWinner Apator
4 4 +16
6. Eltrox Włókniarz Cz-wa 4 2 -22
7. Marwis.pl Falubaz Z.G. 5 2 -20
8. ZOOLeszcz DPV Logistic GKM 4 2 -45
 eWinner 1. Liga 2021
1. Cellfast Wilki Krosno
4 6 -12
2. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 4 5 +19
3. Aforti Start GnieznoROW Rybnik 2 4 +17
4. Orzeł Łódź 3 4 +3
5. Abramczyk Polonia Bdg. 4 4 -2
6. ROW Rybnik
3 3 +34
7. Arged Malesa TŻ Ostrovia 2 0 -4
8. Unia Tarnów 4 0 -55
2. Liga Żużlowa 2020
1. Wilki Krosno
 9 22 +235
2. OK Bedmet Kolejarz Opole  9 15 +65
3. SpecHouse PSŻ Poznań  9 9 -22
4. RzTŻ Rzeszów  9 8 -16
5. Metalika Recycling Kolejarz  9 8 -77
6. MSC Wölfe Wittstock  9 4 -185
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2020
1. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
133
2. flaga UK Tai Woffinden
117
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
117
4. flaga Polski Maciej Janowski
107
5. flaga Danii Leon Madsen
89
6. flaga Australii Jason Doyle
87
7. flaga Rosji Artiom Łaguta
84
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
81
9. SVK Martin Vaculík
78
10. flaga Australii Max Fricke 64
11. flaga Słowenii Matej Žagar 46
12. flaga Polski Patryk Dudek
39
13. flaga Danii Niels Kristian Iversen
32
14. flaga Danii Mikkel Michelsen 32
15. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck
22

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43