KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Kruzynski adamByliśmy całkowicie rozczarowani i nie można było dzisiaj tej drużynie w żaden sposób pomóc, ponieważ ona sama sobie nie chciała nawet pomóc.

Adam Krużyński po przegranej walce o finał z Betard Spartą

batchelor pedersenSytuacja jest dobra, ale nie beznadziejna - ten rewelacyjny w swym wydźwięku cytat rodem z minionej (i całe szczęście, że minionej) epoki jak ulał pasuje do obecnej sytuacji leszczyńskiej Unii. Pisaliśmy w zapowiedzi poprzedniej kolejki, że po powrocie Patryka Dudka Falubaz jak nigdy przedtem ma realną szansę zdobycia "Smoczyka" i tak też się stało. Klocki układanki p.t. ekstraligowe play-offy, do wczoraj jeszcze bezładnie porozrzucane, zaczynają układać się w wyraźną całość. Trzy punkty zdobyte przez Falubaz w Lesznie dały tej układance solidne podwaliny. Teraz, siłą rozpędu, Zielona Góra wygrywa z Gorzowem i pieczętuje awans, a zbyt równa na juniorów z Leszna Unia Tarnów kończy piękny sen "Byków". Apator wywozi przynajmniej punkt z Bydgoszczy, a potem do końca rundy wygrywa co ma wygrać i uzupełnia "czwórkę". Sporo pieniędzy przyjmą jutro bukmacherzy na taki scenariusz. Niby proste. Ale nie raz, i nie dwa, w polskim żużlu proste rzeczy w praniu okazywały się zawiłe. Unia ma jeszcze szanse. Miejsca na potknięcie - już nie ma. I to, paradoksalnie, może być spiritus movens sukcesu.

Spotkanie Unii z liderem z Tarnowa wysuwa się na plan pierwszy wtorkowej quasi-kolejki. Derby derbami, ale tam obie ekipy są już praktycznie pewne awansu. W Lesznie jedna zacznie mecz stojąc pod ścianą. Czy zakończy już pod "ścianą płaczu"? Najprawdopodobniej tak - zapewne odpowie 7 na 10 indagowanych kibiców (zakładając, że nie będą to fani z Leszna). Bo jak tu pokonać ekipę z 4 mocnymi seniorami i mistrzem świata jako juniorem, skoro właśnie przegrało się z mającym dwóch mocnych seniorów i rekonwalescenta Dudka Falubazem?

Torem. I walką do upadłego. Tylko te dwa (i aż te dwa) czynniki pozostaje rzucić "Bykom" na szalę. Nie chcemy wchodzić tutaj w kompetencje reżyserów kręconego właśnie siedemsetnego odcinka sagi p.t. Czy Leszno preparuje tor? Ludzie swoje wiedzą, a sieć jaśnie oświeconych opinii przyjmie każdą ilość. Pewne wydaje się nam jedno - jeżeli Unia przeciwko swej imienniczce z Tarnowa wyjedzie na takiej samej nawierzchni, jaka była na meczu z Falubazem, odjazd gości jest kwestią czasu. To nie jest tor, którego przestraszy się ekipa startowców z Galicji. W Lesznie na pewno o tym wiedzą i jakąś niespodziankę zechcą przygotować. A może aura, nie pytając o zgodę, weźmie sprawy w swoje ręce? Już w nocy w Wielkopolsce popadało...

Nie mamy pojęcia z jakim nastawieniem przystąpią do pojedynku goście. I na ile poważne były dywagacje trenera Cieślaka o tym, że Unii warto by pomóc, żeby tylko wyrzucić z "czwórki" Apator. We wtorek oczywiście wszyscy powiedzą to, co zwykle: przeciwnik jest wymagający, ale chcemy wygrać. Jakies ziarno prawdy jednak musi w tym być. Kto Cieślakowi zabroni pozwolić odjechać wszystkie starty Gomólskiemu czy Jamrogowi? Ktoś będzie miał mu za złe jeśli mogąc, raz czy drugi, puścić Janowskiego za najsłabsze ogniwo zespołu, nie uczyni tego? Zapewne nikt. Awans jest już pewny, a taki test ogniowy zawsze ładnie się tłumaczy. Jeżeli zaś goście w pewnym momencie poczują, że tor na stadionie im. Smoczyka jest trudny, wyboisty, miejscami niebezpieczny (patrz poprzedni akapit), kto wie, czy zechcą się "zabijać" o te 3 punkty.

Azoty Tauron Tarnów:
1. Greg Hancock
2. Dawid Lampart
3. Martin Vaculík
4. Leon Madsen
5. Janusz Kołodziej
6. K. Gomólski
7. Maciej Janowski

Unia Leszno:
9. Przemysław Pawlicki
10. Kamil Adamczewski
11. Troy Batchelor
12. Damian Baliński
13. Jurica Pavlic
14. Tobiasz Musielak
15. Piotr Pawlicki jr

Nasz typ: remis/Unia +2


Jeżeli chodzi o lubuskie derby, to odsyłamy do obszerniejszej zapowiedzi 14. kolejki. Niewiele się zmieniło. Przewidywaliśmy, że wraz z powrotem Patryka Dudka ujrzymy na torze zupełnie inny Falubaz, i to sprawdza się jak na razie co do joty. O ile tydzień temu wieszczyliśmy walkę do ostatniego wyścigu, dziś, po tym jak junior Falubazu potwierdził w weekendowych bojach, że i ze zdrowiem, i ze sprzętem wszystko jest w jak najlepszym porządku, nie widzimy wielkich szans dla gorzowian. Zadowolą się obroną bonusa. Ciekawi nas jeszcze tylko, jak zaprezentuje się Krzysztof Kasprzak. W końcu jemu w poniedziałek ze względu na "silny ból pleców" lekarz zabronił wysiłku i zalecił odpoczynek od sportu. Na nic zdały sie prośby promotora Poole Pirates. Osłabieni brakiem Krisa "Piraci" oddali wszystkie punkty  w Swindon. Polski zespół Kasprzaka jest w tej szczęśliwej sytuacji, że zaliczkę z pierwszego spotkania ma naprawdę pokaźną. Oby tylko deszcz po raz kolejny nie storpedował planów, bo w obecnej sytuacji derby musieliby odjechać kibice na torze do speedrowera.


Falubaz Zielona Góra:
9. Piotr Protasiewicz
10. Łukasz Jankowski
11. Aleksanndr Łoktajew
12. Rune Holta
13. Andreas Jonsson
14. Adam Strzelec
15. Patryk Dudek

Stal Gorzów:
1. Michael Jepsen Jensen
2. Tomasz Gollob
3. Niels Kristian Iversen
4. Matej Zagar
5. Krzysztof Kasprzak
6. Bartosz Zmarzlik
7. Adrian Cyfer

Nasz typ: Falubaz 10-14


Rzadka to sytuacja, by derby Pomorza, mecz, który zazwyczaj otwierałby opis kolejki, był ostatnim punktem programu, ale ty razem tak musi być. Co nie oznacza, że spotkanie w Bydgoszczy nie ma swojego ciążaru gatunkowego, a i sportowo zapewne będzie na co popatrzeć. Oby tylko obyło się bez torowych sensacji. Torunianie z jednej strony się cieszą, bo porażka Unii z Falubazem to jak niespodziewany prezent pod choinką, z drugiej jednak strony powinni mieć się na baczności. Po tym, co w poniedziałkowy wieczór zaprezentował w Anglii ich lider, Chris Holder, niczego nie mogą być pewni. Tak słabego Holdera dawno już nie widziano. Owszem, jeszcze w niedzielę na Moto Arenie zaprezentował się dobrze, jednak angielska "plastelina" w zlanym popołudniowym deszczem Swindon pokazała dobitnie, że ze zdrowiem Chrispy'ego nie jest jeszcze tak, jak być powinno. Gwoli sprawiedliwości, nie tylko ze zdrowiem - w jego przedostatnim starcie wyraźnie widać było, że motocykl jedzie do tyłu, w ostatnim było jeszcze gorzej. Na ligę polską Chris ma z pewnością inny sort sprzętu, ale co jeśli powtórzą się trudne warunki? W Bydgoszczy to żaden ewenement. I to w zasadzie najistotniejszy argument dla którego jako zwycięzcę 86. derbów Pomorza wskazujemy gospodarzy. Co prawda nie walczących już o nic, ale z pewnonością nie mogących przejść obok tak szczególnego meczu obojętnie. Kibice tego by nie wybaczyli, a Emil, "Buczek", "Kostek", "Gapa" i juniorzy zbyt już wrośli w bydgoski krajobraz, by takich rzeczy nie wiedzieć. Reasumując, po zaciętej walce dwa punkty zostają nad Brdą, bonus dla Torunia.

Unibax Toruń
1. Ryan Sullivan
2. Karol Ząbik
3. Adrian Miedziński
4. Darcy Ward
5. Chris Holder
6. Emil Pulczyński
7. Kamil Pulczyński

Polonia Bydgoszcz
9. Emil Sajfutdinow
10. Wiktor Kułakow
11. Krzysztof Buczkowski
12. Tomasz Gapiński
13. Robert Kościecha
14. Mikołaj Curyło
15. Szymon Woźniak

Nasz typ: Bydgoszcz 4-8

 

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Kruzynski adamByliśmy całkowicie rozczarowani i nie można było dzisiaj tej drużynie w żaden sposób pomóc, ponieważ ona sama sobie nie chciała nawet pomóc.

Adam Krużyński po przegranej walce o finał z Betard Spartą

pokredzie baner

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43