KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nie dyskutuję o numerze, jest mi to obojętne, co mam na plecach. Odbyliśmy spotkanie w klubie, szczerze porozmawialiśmy. Wiedzieliśmy po co jedziemy do Torunia. Pojadę też w SGP wśród elity.

Oskar Fajfer dla C+

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Motor Gniezno2018Art. 53 ust. 4, pkt 1 Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach żużlowych: "W przypadku, gdy u zawodnika stwierdzono pozytywny wynik badania na obecność w organizmie alkoholu lub środków odurzających, jest on wykluczony do końca zawodów, przy czym:
1) jeżeli badanie wykonane było przed rozpoczęciem pierwszego biegu zawodów drużynowych, nie dopuszcza się dokonania zmiany w zgłoszeniu do zawodów, co dla zawodów o mistrzostwo Polski i nagrody PZM/SE oznacza, że o godzinie rozpoczęcia zawodów, podanej w zawiadomieniu o zawodach, w parku maszyn musi być regulaminowa  liczba  zawodników, nie  licząc tego zawodnika...".

 

Artykuł 53 w pełnym brzmieniu (źródło: www.pzm.pl):

art53pzm


Czy nie z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia 19 sierpnia przed meczem na szczycie Nice PLŻ Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin? Zawodnik gości Oskar Bober był w Gnieźnie (ponoć już nawet dzień wcześniej), zgodnie z regulaminem musiał poddać się kontroli przed meczem, ta się odbyła (i to nie jednokrotnie), i wykazała obecność alkoholu. Przerzucanie się wartością odczytu, czy było tych promilków ciut więcej, czy trochę mniej, nie ma w tym aspekcie żadnego znaczenia.

Art. 54 RZMnTŻ potwierdzają zapisy w Regulaminie DM I i II ligi (źródło: pzm.pl).

art759

art762

762 2

 

Taki "mecz towarzyski" mieliśmy 12 sierpnia w Bydgoszczy, w następstwie braku czwartego Polaka w drużynie z Rawicza, a "wypadek komunikacyjny" miał Victor Palovaara w drodze do Piły (pozwolą Szanowni Czytelnicy, że wezmę ów wypadek w cudzysłów, przynajmniej jak na razie, bo coraz głośniej o tym, że jedynym dokumentem na jego potwierdzenie jest zdjęcie na fejsbuku, a tych policyjnych dokumentów do PZM nie dostarczono). Klęska żywiołowa? Zaiste, zachowanie Bobera nosi znamiona klęski, ale naszemu żużlowemu normodawcy raczej nie o taką klęskę chodziło.

Teraz najgorsza - oprócz smutnego 0:40 - konsekwencja każdego walkowera. Trzeba za niego zapłacić, i to słono.

art764


To też wyjaśnienie dla tych, którzy zastanawiali się, jakie konsekwencje poniesie Stainer Unia Kolejarz Rawicz za walkower w Bydgoszczy tydzień wcześniej. Kwota 100 tys. zł dla klubów z niższych lig nie jest bezbolesna.

Oczywiście media żużlowe szybko zabrały się za wyjaśnienie tej "zagwozdki". Nawet bardzo szybko, jak to media newsowe. Już o godz. 15:19 (mecz zaczął się ok. 14:30) sportowefakty.wp.pl piórem red. Dariusza Ostafińskiego podały wyjaśnienie:

Bober SF

W treści czytamy:

Jak się dowiedzieliśmy w PZM Speed Car Motor Lublin, dostałby walkowera w Gnieźnie, tylko wówczas, gdyby Oskar Bober w ogóle nie przyjechał na te zawody.

- Bober był zgłoszony do zawodów, był też fizycznie w parku maszyn, więc jedyną sankcją wobec niego i drużyny pozostaje wykluczenie go do końca zawodów - słyszymy od jednego ze związkowych działaczy.

W PZM wyjaśniają nam, że na długo przed tymi zawodami ustalono, że jeśli takie sytuacje będą miały miejsce, to kluby nie będą karane walkowerami. Głównie z tego powodu, że w kadrach nie ma zbyt wielu Polaków, a kontrole alkoholowe mają się nasilić.


Ten ostatni akapit wzbudził we mnie najwięcej uwagi. "W PZM wyjaśniają nam, że na długo przed tymi zawodami ustalono...". Kto ustalił? Kiedy? I co to za norma? Jakiej mocy? "Errata" do Regulaminu? Aż nie do wiary, że doświadczony dziennikarz nie zapytał o to swojego (anonimowego) rozmówcy.


Jako puentę, pozostawiam Czytelników z dwoma pytaniami:

1. Tak na logikę, jak może oficjalnie brać udział w zawodach ktoś, kogo przed chwilą z tych zawodów wykluczyliśmy?

2. Czy wpływ na zignorowanie przepisów miał fakt, że chodziło o tak ważny mecz, transmitowany w ogólnopolskiej telewizji?

 

Jakub Horbaczewski

Zdj. tytułowe: Start Gniezno FB

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nie dyskutuję o numerze, jest mi to obojętne, co mam na plecach. Odbyliśmy spotkanie w klubie, szczerze porozmawialiśmy. Wiedzieliśmy po co jedziemy do Torunia. Pojadę też w SGP wśród elity.

Oskar Fajfer dla C+

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer 2024 - zmierz się z najlepszymi!

Najszybsze żużlowe newsy

SpeedwayNews logo

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  8 17 +124
2. Betard Sparta Wrocław  8 9 +34
3. ebut.pl Stal Gorzów  7 9 -46
4. Krono-Plast Włókniarz  7 7 +4
5. KS Apator Toruń
 8 6 -9
6. NovyHotel Falubaz  7 6 -22
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  8 4 -84
8. FOGO Unia Leszno  7 3 -81
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Abramczyk Polonia  7  10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  6  10 +28
3. Arged Malesa Ostrów
 6  8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno  7  8 +2
5. #OrzechowaOsada PSŻ  6  7 -12
6. Texom Stal Rzeszów
 7  4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
 7  4 -46
8. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 6  1 -57
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Ultrapur Start Gniezno
 4  6 +18
2. Trans MF Landshut Devils  5
 6 -25
3. Unia Tarnów  4
 4 +37
4. Optibet Lokomotiv  5
 4 -7
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  4  4 -20
6. PKS Polonia Piła  4  2 -3

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43