KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Kruzynski adamByliśmy całkowicie rozczarowani i nie można było dzisiaj tej drużynie w żaden sposób pomóc, ponieważ ona sama sobie nie chciała nawet pomóc.

Adam Krużyński po przegranej walce o finał z Betard Spartą

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

poloniaPiła orzeł2016To szalenie smutne. Niby mieliśmy złe i tylko złe informacje, przygotowując 15 listopada artykuł pod wymownym tytułem Polonia Piła nad przepaścią, ale do końca łudziliśmy się, że jakiś szalony zwrot akcji nastąpi, a klub uda się uratować. Bo tak już człowiek jest skonstruowany - zawsze ma nadzieję. Dziś już nadziei nie ma. Na wyczekiwanej z takim napięciem konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski oznajmił, że pieniędzy na żużel brak, a cały pilski budżet znajduje się w trudnej sytuacji. Falubaz przyznał, że "rozmowy były już zaawansowane", ale czekali na wieści z Piły. A zarząd Polonii w szybko wydanym oświadczeniu poinformował, że "woli podjąć decyzję bolesną". Co to oznacza, kibicom nie trzeba tłumaczyć. Nie tylko tym z Piły. Niewiele jest żużlowych ośrodków, który nie przechodziły przez "bolesne decyzje"...


Najgorsze, że w tym całym pilskim "kociokwiku" każdy ma trochę racji. Prezydent Głowski ma na głowie wypłaty dla nauczycieli i wizję strajkujących pod ratuszem przedszkolanek, pielęgniarek i Bóg wie kogo jeszcze. Hasło "to wszystko wina PiS" może wtedy nie wystarczyć. Kto zadał sobie nieco trudu i poczytał relację z ostatniej jesiennej sesji Rady Miasta Piły, ten wie, że tematem numer jeden był brak pieniędzy i oszczędności. A także tematem numer dwa i trzy. Dla żużlowych ortodoksów to bolesne, ale pora wbić sobie do głowy, że nawet w miastach bez silnych innych dyscyplin, w takich, gdzie żużel od zawsze był "numerem jeden"... w skali makro żadnym numerem jeden nie jest. Ani nawet dwadzieścia jeden. Jeśli ktoś zna jakieś miasto, które upadło ze względu na brak żużla - proszę o kontakt.

Obecny Zarząd Polonii odpiera zarzuty Głowskiego, mówiąc, że nie czują się winni. I też mają trochę racji. Co prawda klub upadł za ich rządów (to niezaprzeczalne), ale mają prawo nie zgadzać się z obrazowo nakreślonym przez prezydenta "kołem ratunkowym, które on rzucał, a oni nie chcieli go złapać". Ci "nowi" pilscy działacze (nie wnikajmy już w personalia, kto tam jest zupełnie nowy, a kto kręcił się wokół klubu już dużo wcześniej), weszli do klubu w dramatycznej sytuacji. Tuż po "lewych" fakturach, prokuratorze, "ściepie" na żużlowców, żeby w ogóle dokończyli sezon. W jednym zdaniu, "usiąść i płakać". Wciąż jest za wcześnie, żeby kompleksowo ocenić ich działania. Czy zgadzają się z kwotami, którymi rzuca prezydent? Zwłaszcza "jedynie 400 tys. zł, które potafili zdobyć z biletów i od sponsorów"? Nie wiem. A oni sami pokazują dowody na to, że dług przejęty po "radosnej twórczości" poprzedników systematycznie niwelowali. Jako przykład podają Karola Barana. Pewnie mają żal, że w takim momencie tę samorządową kroplówkę się im odcina. A może Głowski wie więcej?

IMG 4833


Psioczący kibice też mają rację. I zawodnicy również. Ci byli, i ci obecnie ewakuujący się z konającej Polonii. Żużlowcy chcą stabilności, chcą swoich pieniędzy i chcą perspektyw, a kibice - nade wszystko - po prostu chcą oglądać żużel. To oczywiste. Politycy też czegoś chcą - chcą poparcia społecznego (zawsze), jeżeli więc ważny klub w ich mieście ma upaść, to właśnie teraz - tuż po wyborach parlamentarnych i samorządowych. Nigdy tuż przed.

Jest w tym oświadczeniu zarządu Polonii enigmatyczna zapowiedź powołania nowego żużlowego tworu, kiedy już pozwolą umrzeć temu staremu (w poprzedniej publikacji nt. Polonii zastanawialiśmy się, czy to byłby piąty, czy już szósty taki w Pile). Podobny plan dało się wyczytać ze słów prezydenta Głowskiego, który z pewnością ma świadomość, że obietnice składane w ostatniej kampanii będą mu teraz wyciągane. Nawet jeśli po deklaracji "miasto zawsze będzie wspierać żużel w Pile" było też ważne "ale"... to kibice-wyborcy zapamiętali głównie pierwsze słowa. Nic dziwnego.

Glowski Zuzel PilaW Pile żużel był, jest i będzie. Tak długo jak będa kibice, jak długo będą osoby chętne, by prowadzić w sposób uczciwy i transparentny klub. Miasto było przez wszystkie lata mojej prezydentury głównym sponsorem sportu żużlowego - i tak pozostanie (Piotr Głowski 2018) / slajd: Kibice Polonii Piła FB

Ale czy to znaczy, że Głowski nie ma racji, mówiąc (w tym samym wywiadzie):

Klub potrzebuje stabilnych i niezależnych od polityki i terminarzy wyborczych partnerów biznesowych, którzy będa klub wspierać, a nie wykorzystywać go do swoich celów?

Albo: Wiele razy włączałem się w różnego rodzaju działania i dawno już by sportu żużlowego w Pile nie było, gdyby nie miejska i dyrektora MOSiR-u aktywność (to już "świeżynka" z konferencji prasowej 21 listopada 2019).

Czy twierdząc, że struktura dochodów "od miasta - milion (a najlepiej więcej), własnym sumptem - 400 tys." jest zła i nie może tak być rok po roku? Z jego punktu widzenia, nie temu miało służyć ratowanie klubu, by ktoś "bawił się w żużel" za pieniądze podatników.

Swoją drogą, jak to jest, że "miasto było zawsze głównym sponsorem klubu", a tenże klub miał permanentne problemy z użytkowaniem miejskiego przecież stadionu? A to opłata horrendalna, a to stan toru... Aż w końcu "wyparowało" z niego kilka ton nawierzchni, co zakończyło się aferą podczas finału Złotego Kasku wiosną 2019 roku i buntem żużlowców, motywowanym względami bezpieczeństwa. Odwołanie tak prestiżowej imprezy, na oczach całej żużlowej Polski, było takim wymownym symbolem upadku pilskiego żużla. Nie tym formalnym rzecz jasna, ale - myślę, że nie jestem odosobniony w tym wrażeniu - po tamtym ciosie była już tylko równia pochyła. Dla większości kibiców obserwujących sytuację z perspektywy kilkuset kilometrów, tak to wyglądało.

Wybrzeze Pila2018 

* * *

Jeśli ta odbudowa faktycznie nastąpi i uda się wystawić drużynę w roku 2021, a do sezonu 2022 żużlowa Piła przystąpi w dobrym składzie i dobrej kondycji - wszyscy zapomną złe chwile. No, prawie wszyscy. To jednak na dziś bardziej pobożne życzenia, niż konkretny plan. Przy całym szacunku dla wielu kochających żużel pasjonatów z Piły - tylko piękne życzenia. Trzeba życzyć, aby się spełniły, ale trzeba też chłodnego oka i realizmu. "Wyzerowanie" starego podmiotu i powołanie nowego, dla którego jedynym zapleczem będzie sowity przelew z magistratu, bo akurat w danym roku powieje pomyślny wiatr, nie jest żadnym remedium. Żadnym "nowym otwarciem". Skończy się tak samo jak teraz.

Licząca 75 tys. mieszkańców Piła nie jest miastem zbyt małym i zbyt słabym na żużel. Ma też dwa atuty, których inni, z ekstraligowcami włącznie, mogą im pozazdrościć. Gwiazdkę oznaczającą tytuł Drużynowych Mistrzów Polski i armię wiernych kibiców, którzy są w stanie zapełnić stadion. Nawet w niższej lidze. Warunek: muszą czuć, że są poważnie traktowani. Co więcej, ma nawet grono zawodników, którzy pomimo rozlicznych trudności, właśnie tam chcieli i pewnie nadal chcą cieszyć kibiców swą jazdą. Odkąd zacząłem jeździć na żużlu, moim marzeniem jest jazda dla Piły. Razem awansować, zdobywać tytuły, rywalizować z najlepszymi - tak mówił w wywiadzie dla PoKredzie.pl Patryk Dolny w grudniu 2017 roku. Jakie były dalsze losy tych, którzy z Piłą chcieli wiązać swoją przyszłość, kibice wiedzą najlepiej.

Są kluby, które też były na dnie (ba, też znikały z żużlowej mapy Polski), ale się podniosły. I niekoniecznie mam na myśli te, które wykorzystując dobrą koniunkturę "załatwiły" sobie przelewy z ratusza na 2, 3 a nawet 4 mln zł. Są takie kluby, mniejsze, i to nawet w tym samym gospodarnym regionie, w jakim leży Piła. Podglądać innych to żadna ujma. Na naszym żużlowym poletku, od trzech dekad co rusz smaganym wichrem przeróżnych aferzystów, szarlatanów i geniuszy - uzdrowicieli, to wręcz cnota.


Jakub Horbaczewski

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Kruzynski adamByliśmy całkowicie rozczarowani i nie można było dzisiaj tej drużynie w żaden sposób pomóc, ponieważ ona sama sobie nie chciała nawet pomóc.

Adam Krużyński po przegranej walce o finał z Betard Spartą

pokredzie baner

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43