Rzeszow2023

Patrzcie Państwo jak ten czas leci. Sezon dopiero się rozpoczął, a tu już 6 kolejek za nami, a przed nami… oczywiście rywalizacja o punkt bonusowy z OK Bedmet Kolejarzem Opole. Texom Stal Rzeszów obecnie plasuje się na drugim miejscu i żywię głęboką nadzieję (chociaż speedway lubi zaskakiwać), że na zakończenie sezonu utrzymamy dobrą formę i… ciut wyższą lokatę w tabeli. "Tylko" tyle mi wystarczy.


45:45 u siebie z Opolem. Co by tu powiedzieć…

Zdecydowanie nie jestem tak zwanym "kibicem sukcesu". Zwycięstw odnoszonych w kolejnych meczach przez moją drużynę oczywiście wyglądam (i to nawet nie zza winkla) ale ostatnie gonitwy z OK Bedmet Kolejarzem Opole w sumie sprowadzały się do pościgu za odjeżdżającymi przeciwnikami, punktami czy też poczuciem własnej wartości (jako drużyny – rzecz oczywista). To tylko faza zasadnicza – powtarzałem sobie, starając się „przypudrować” czymś słodkim z lekka kwaśną minę. Za dwa tygodnie pokażemy i siłę, i moc, i adrenalinę, i to, że żużel jest sportem drużynowym! Mamy "grajków" jak trzeba i to nic, że wystarczyło tylko trzech Kolejarzy, aby Opole wywiozło z Rzeszowa remis… Mając świadomość tego, co to jest – być obiektywnym, z premedytacją przejadę na czerwonym świetle i wgryzając się ze smakiem w torcik z napisem „subiektywny” powiem tak:

„Gdyby nie dzwon Mateusza Machera, gdyby nie „parowa jazda” Kuby Thorssella w 8 biegu, gdyby nie defekt „Pająka” Kildemanda (szlag by to... w 13., no bo w którym?), gdyby w 15. nie jechało dwóch z tych trzech (patrz wyżej)… i tyle.

 Cytując Nikodema Dyzmę:

„(…) co miałem powiedzieć, przeczytałem, i w tej sprawie nie mam nic więcej do dodania"


Ale wcześniej było całkiem dobrze...

Słowo „drużyna” zostało uprzednio wielokrotnie zaklepane w materiałach publikowanych przez klubowe media, stronę Kibice Texom Stal Rzeszów, więc z uwagi na prawa autorskie, można było popróbować czegoś innego. Zawsze pozostaje na ten przykład Eine Mannschaft – w dźwięcznie brzmiącym języku którym perfekcyjnie włada  Kevin Wölbert, albo – w ułatwiającej porozumienie mowie Węgrów – csapat.

Być może odrobinę oddaliłem się od tematu, lecz podczas spotkania z Optibet Lokomotivem Daugavpils, nasza drużyna oddaliła się od przeciwników na odległość aż 35 punktów, z kolei ze Startem Gniezno tylko na dwa - i nikt złego słowa nie powiedział - więc i ja sobie pozwalam na odrobinę więcej.

Zmiany widziane gołym okiem (i okiem ubranym oczywiście też) skłaniają kibiców naszych "Żurawi" do częstszego niż kiedykolwiek powtarzania słowa: drużyna. Na dalszy plan schodzi idea liderów, ponieważ każdy z zawodników punktuje i nie ma potrzeby przysłowiowego uwieszania się na jednym bądź drugim mającym ciągnąć wynik zespołu. Drużyna (znowu to słowo) to inny poziom. Tutaj nie jest ważne, czy Marcin Nowak doradza, czy „jest doradzany”. Tutaj każdy dba o to, aby doparowy wyrwał z pod taśmy równie szybko, jak on sam. Tutaj nawet Krystian „Krycha” Pieszczek nie wprowadził zupełnie niepotrzebnego zamieszania. Pomimo tego, że sytuacja w pewnym sensie się klaruje, to – jakby rzekł Kevin – das ist klar!

IMG 2422PK

Kręci się Jacek Trojanowski po torze, kręci głową, doradza, wspiera młodzianków (i nie tylko) radą i pomocą, więc trzeba jechać… i jadą. I to całkiem nieźle!

Trochę to zabrzmiało, jak Walenty Kwiczoł w „Janosiku”, więc nie potrafię się powstrzymać przed króciutkim cytatem:

„Ni ma się czym chwolić, generale. Jo trzydzieści setków baranów porwołem. Dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym cztery śmierdzące. I żyję. I dobze”

Malkontentów oczywiście nie brakuje, więc Bartek Curzytek parę razy albo doczytał, albo wysłuchał Słowa na niedzielę. Można jedna dostrzec progres i poprawę sylwetki, chociaż w trakcie meczu z gośćmi z Dyneburga,  po ostatnim biegu głęboko odetchnął. Uff, jak klejąco! – zdało się słyszeć na trybunach.

Jedzie - jeden lepiej, drugi - trochę gorzej, a potem na odwyrtkę. W końcu żużel to sport drużynowy, więc indywidualne zdobycze punktowe schodzą na plan dalszy, bo nawet płatnym kompletem meczów się nie wygrywa.

Pojechał Mateusz Majcher z Startem Gniezno na piątkę i to nie tylko z tego powodu, że zdobył pięć punktów. Pomógł wygrać mecz – w końcu drużyna to drużyna i nawet „słabsza jazda” (eufemizm jak się patrzy) Wölberta nie miała wpływu na końcowy wynik, a tylko podgrzała atmosferę i pozwoliła – jak mawiają – jeszcze mocniej "spiąć poślady".

Tak na marginesie…

W pewnej krótkiej, aczkolwiek wyczerpującej temat wymianie zdań w kontekście naszych "Żurawi" i ostatniego werbunku/zaokrętowania „Krychy”, usłyszałem słowo rodem z zapisków młodego biologa – przepoczwarzać się. Pięknie to brzmi. I jeszcze piękniej – w przypadku owadów – wygląda (odsyłam do dedykowanych filmów przyrodniczych), ale nie trzeba zmieniać kształtu żeby coś udoskonalić. Błąkając się po meandrach zapadających w pamięć obrazów z filmów anonimowanych, jeden slajd ma w mojej pamięci miejsce wręcz zaszczytne. Któż  to taki? To słynny Helmut z „Dawno temu w trawie”! Ach to piękne, zgrabne i na dodatek zielone ciałko wykrzykujące: Jestem pięknym motylem! Krótko mówiąc – każdemu można dodać skrzydeł. Pytanie polega tylko na tym, czy drużyna doda, czy drużynie dodadzą…

Gasienica HelmutGąsienica Helmut z "Dawno temu w trawie" (A Bug's Life, 1998)


Póki co - razem z Opolem odjechaliśmy peletonowi, ale grupa pościgowa czuwa, więc – Drużyno do boju i oczywiście – "Walczyć, Stalo, Walczyć", tralala!


Tomasz „Wolski” Dobrowolski

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer 2024 - zmierz się z najlepszymi!

Najszybsze żużlowe newsy

SpeedwayNews logo

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  8 17 +124
2. Betard Sparta Wrocław  8 9 +34
3. ebut.pl Stal Gorzów  7 9 -46
4. Krono-Plast Włókniarz  7 7 +4
5. KS Apator Toruń
 8 6 -9
6. NovyHotel Falubaz  7 6 -22
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  8 4 -84
8. FOGO Unia Leszno  7 3 -81
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Abramczyk Polonia  7  10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  6  10 +28
3. Arged Malesa Ostrów
 6  8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno  7  8 +2
5. #OrzechowaOsada PSŻ  6  7 -12
6. Texom Stal Rzeszów
 7  4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
 7  4 -46
8. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 6  1 -57
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Ultrapur Start Gniezno
 4  6 +18
2. Trans MF Landshut Devils  5
 6 -25
3. Unia Tarnów  4
 4 +37
4. Optibet Lokomotiv  5
 4 -7
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  4  4 -20
6. PKS Polonia Piła  4  2 -3

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43