KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Ja ze swojej strony zawiodłem. Uważam, że w dużej mierze moich punktów zabrakło. Szukałem, zmieniałem, walczyłem, ale na torze wszystko się sprzysięgło przeciwko mnie. Żałuję, że to tak się potoczyło. Nikt nie może mi jednak zarzucić braku tego wysiłku.

Grzegorz Zengota po porażce w ZG [🎥C+]

Rzeszów Krosno2024

I zadął w trąbę pierwszy kibic…

- Panie, panie! Co tak głośno! Mecz się jeszcze nie zaczął!

 - A co? Przyszła pani na żużel, czy do kościoła różaniec odmawiać???


Retrospekcja


Nie zwykłem rzucać słów na wiatr, od czasu do czasu pozwalam intuicji wyprzedzić podejście racjonalne, więc… 11:00, a ja z grupką znajomych (Tomek, zajmiesz nam pięć miejsc?) siedzę na stadionie w oczekiwaniu na mecz przyjaźni z Cellfast Wilkami Krosno omyłkowo zwany Derbami Południa (Derby - te Południa są zarezerwowane dla Unii Tarnów!). Czasu w opór, ale żużlowe stadiony w zależności od napięcia odmierzają czas klepsydrami wypełnionymi ziarnkami piasku o różnej frakcji. Pamiętnego dnia – że tak powiem – było grubo. Czas umilały obchody toru, dyskusje o sporcie z naciskiem na żużel – jednym słowem: błogostan. Trzy godziny potrafią minąć w oka mgnieniu, ale… Kolega obok z nostalgią popatrzył na starą trybunę stadionu przy Hetmańskiej. - Wiesz co Tomek – zaczął od intrygującej inwokacji. - Nie było mnie tutaj przez 25 lat. Pamiętam jeszcze Jana Krzystyniaka, Piotra Gancarza i… spacerującego w barwach Wilków Janusza Stachyrę!

 

Liczba prawdę ci powie

A właśnie, że nie powie!

Z pewnością nie jestem jednym z tych lingwistów którzy znają mowę liczb. Z pewnością nie jestem znawcą tajemnic numerologii, ale na meczu pamiętnej niedzieli 28 kwietnia roku 2024 byłem i twierdzę, że wynik 39:51 przedstawia sobą taką samą wartość, jak "średnie zarobki w Polsce według GUS" - czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

To, że Texom Stal Rzeszów zasiedziała się w niższej lidze, nie będzie wielkim odkryciem. Trochę czasu na okrzepnięcie w Metalkas 2. Ekstralidze trzeba będzie poświęcić, aby w pełni odcyfrować nie tylko obce, ale nawet własny tor. Nie będę się bawił w żużlową meteorologię, ale ja taki tor, jaki tego pamiętnego dnia przygotowała pogoda, już kiedyś widziałem (w przeciwieństwie do zawodników wchodzących w drugi łuk – tych nie widziałem). Tak się niestety zdarza, że pożółkłe kartki w dzienniczkach obserwacji prowadzonych przez żużlowców (patrz: Dimitri Berge) pozwalają na wygenerowanie prędkości porównywanej przez wielu literatów „robiących w żużlu” do TeŻeWe – prędkości pozwalających na upolowanie i „Dzika”, i „Krychy” i… zwycięstwa w całym meczu.

Stało się, taki jest sport i być może w tym tkwi jego piękno, ale defekty w ramach abonamentu wykupionego przez Jespera Knudsena, ściganiu w Rzeszowie prestiżu nie dodały, a punkty odjęły. Chciało by się rzecz – magia liczb. Dziękuję za taką magię! Jeżeli będę czuł deficyt metafizycznych doznań, to zawsze mi pozostaje słynna „Wróżka ze Słociny”. Jesper – mam taką nadzieję – limit pecha już wyczerpał a „ogień na tłoki” (made in PoKredzie) wykorzysta w innym celu niż do sprawdzenia wydajności gaśnicy i czasu reakcji jej operatora…

438059341 1053452642833457 8343200381095926407 n

 [Płonąca maszyna Jespera Knudsena. Slajd z meczu: Canal+ Sport]

 

A właśnie, że powie!

Kolega zajmujący miejsce obok przetarł soczewki okularów i soczewkę w aparacie. - Kiedyś była jedna trybuna i także „naście” tysięcy kibiców – powiedział z nostalgią. - Wtedy oglądało się spotkania w mniej komfortowych warunkach, stojąc za barierkami, okupując murki i inne postumenty – dodał. Mamy więc nowego-starego fana czarnego sportu – coś zakołatało mi w głowie jak w Pomysłowym Dobromirze. Czy mamy nowe rzesze kibiców? Czy nasza drużyna nadal będzie gwarantem emocjonujących wyścigów i meczów zapełniających stadion? Liczba zajętych krzesełek i wszelkiej maści powierzchni płaskich da nam prawdziwy obraz skali apetytu na ten sport, a to ma niebagatelne znaczenie – teraz i w przyszłości.

 

Fedrowanie

To może dalej trochę historii, ale nie tak odległej. Drużyna z Rybnika zawsze pozostawała w mojej wdzięcznej pamięci. Kibice potrafili się bawić, żużlowcy spod znaku Rekina dawali się nam we znaki – jednym słowem kwintesencja speedwaya. Jeszcze migawka z Arturem Czają podnoszącym się z owalu przy ul. Gliwickiej, który wytrzepując po upadku, nabity w gogle „materiał” ze wspomnianego toru – skwitował całe zdarzenie słowami „Wungiel wydobyto!”.


440972758 1054003879445000 6088303291175953184 n


Scenariusze pisane przed wyjazdowym meczem z Innpro Row Rybnik miały spory ciężar gatunkowy. To właśnie ten mecz z liderem ligowej tabeli miał pokazać to, na co będzie stać drużynę  Texom Stal Rzeszów. Oczekiwania były „spore”. Padały nawet konkretne liczby czyli: 32 punkty to raczej kiepsko, 35-37 – wstydu nie będzie, 40+ to hohoho! Można walczyć o bonus!  

Ponieważ o magii liczb już było, to wynik "49 do ohoho!” daje sporo do myślenia. Jeżeli wpadło tyle punktów, to dlaczego nie 5 czy 6 więcej? Ano dlatego, że od pewnego czasu słabiej jedzie młodzież. Wiktor Rafalski i Jakub Poczta muszą się po tych nieszczęsnych kontuzjach rozjeździć (po ostatnich wynikach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w Krośnie można sądzić, że już tak się stało), bo ewidentnie to właśnie ich punktów brakuje. Drużyna bez zdecydowanego lidera (według mnie Nicki Pedersen nie był przymierzany do takiej roli) musi punktować jak prawdziwy monolit. Doświadczenie „Dzika” – i owszem – może skutkować rozwojem młodszych zawodników, albo pomysłami na rozgryzienie toru, natomiast sam Nicki nie będzie wsadzał głowy tam, gdzie inni boją się wsadzić nogę.Za bardzo się chłop przez te lata utyrał, ale cytując samego siebie: „wolę mieć Nickiego niż nie mieć”. Zawsze jest ta adrenalina i przekonanie, że wygra bieg... bo to potrafi. Zawsze po ostrzejszym ataku może wstać silniejszy, bo się wkurzył i nie będzie kalkulował. Nie zawsze będzie przyjeżdżał na 5:1 tylko w takim celu, żeby Prezes Mrozek nie musiał drałować ze stadionu w samych skarpetkach i bez kasy, przy okazji dąsając się na Grzesia Walaska, ale zawsze może to robić ku uciesze swoich kibiców...  

Tomasz „Wolski” Dobrowolski

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Ja ze swojej strony zawiodłem. Uważam, że w dużej mierze moich punktów zabrakło. Szukałem, zmieniałem, walczyłem, ale na torze wszystko się sprzysięgło przeciwko mnie. Żałuję, że to tak się potoczyło. Nikt nie może mi jednak zarzucić braku tego wysiłku.

Grzegorz Zengota po porażce w ZG [🎥C+]

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer 2024 - zmierz się z najlepszymi!

Najszybsze żużlowe newsy

SpeedwayNews logo

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  8 17 +124
2. Betard Sparta Wrocław  8 9 +34
3. ebut.pl Stal Gorzów  7 9 -46
4. Krono-Plast Włókniarz  7 7 +4
5. KS Apator Toruń
 8 6 -9
6. NovyHotel Falubaz  7 6 -22
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  8 4 -84
8. FOGO Unia Leszno  7 3 -81
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Abramczyk Polonia  7  10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  6  10 +28
3. Arged Malesa Ostrów
 6  8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno  7  8 +2
5. #OrzechowaOsada PSŻ  6  7 -12
6. Texom Stal Rzeszów
 7  4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
 7  4 -46
8. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 6  1 -57
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Ultrapur Start Gniezno
 4  6 +18
2. Trans MF Landshut Devils  5
 6 -25
3. Unia Tarnów  4
 4 +37
4. Optibet Lokomotiv  5
 4 -7
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  4  4 -20
6. PKS Polonia Piła  4  2 -3

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43