KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nie dyskutuję o numerze, jest mi to obojętne, co mam na plecach. Odbyliśmy spotkanie w klubie, szczerze porozmawialiśmy. Wiedzieliśmy po co jedziemy do Torunia. Pojadę też w SGP wśród elity.

Oskar Fajfer dla C+

Cyfer 2017Jeżeli urodziłeś się w 1995 roku, jesteś wychowankiem Stali Gorzów i nie nazywasz się Bartosz Zmarzlik... to masz pewien problem. Problem z tym, że niezależnie od twoich wyników, od tego jak byś się starał, zawsze będziesz w cieniu. Bo pomimo filigranowej postury, "zmarzlikowy" cień w Gorzowie jest niezwykle długi. Przez 6 lat startów w Stali przekonał się o tym Adrian Cyfer.


Cyfer miał to "nieszczęście", że przez wiele lat tworzył ze Zmarzlikiem parę młodzieżowców aktualnego brązowego medalisty PGE Ekstraligi. Mimowolnie był więc z nim porównywany, w praktycznie każdym aspekcie żużlowego rzemiosła. Jak błyskawicznie rozwijała się kariera Zmarzlika, jak szybko zdobywał serca gorzowskich kibiców, wszyscy doskonale pamiętamy. A Cyfer? Gdzieś z drugiego planu dokładał ważne punkty dla swojej drużyny, przy okazji spijając ledwie ułamek z całej śmietanki docenienia przez ekspertów i uwielbienia fanów. Nie jest to absolutnie żaden przytyk ani krytyka, bo przy Zmarzliku każdy zawodnik świata byłby w cieniu. Taki gość jak Zmarzlik rodzi się raz na X lat (w miejsce "iksa" proszę wstawić dowolną liczbę, ale myślę, że nie mniejszą niż 15). Nadszedł jednak koniec sezonu 2016 i koniec juniorskiego wieku. Nadszedł czas na wyjście z cienia.

Być może jako pilanin nie jestem w pełni obiektywny, ale według mnie zeszłej zimy Cyfer podjął bardzo dobrą decyzję. Podpisał kontrakt w Polonii Piła, czyli poukładanym klubie, w którym nie ma takiego ciśnienia na wynik, jak to jest w Gorzowie. Także dlatego, że w zamyśle włodarzy pilskiego klubu, Cyfer przychodził jako zawodnik drugiej linii, a nie lider. Dwucyfrowe zdobycze punktowe miały spoczywać na barkach Gapińskiego, Kościucha,  czy Szczepaniaka. Nice PLŻ to także świetne miejsce na kontynuowanie kariery dla żużlowców wchodzących w trudny i bezlitosny dorosły żużel.

Jaki to był sezon dla Adriana? Jak to mówią praktycznie w każdej transmisji żużlowcy i komentatorzy "up and down", czyli były wzloty i upadki. Bez wątpienia początek rozgrywek był rewelacyjny i mało kto nie przecierał oczu ze zdziwienia patrząc na efektowną i efektywną jazdę Cyfera. To właśnie on był wtedy liderem, który praktycznie w każdym meczu ocierał się o komplet punktów. Niestety, ale przyszedł wtedy feralny mecz w Tarnowie, który dla kibiców liderującej wówczas w tabeli Polonii, był prawdziwym zimnym prysznicem. Porażka 30:60 i bezbarwna jazda między innymi Adriana Cyfera, który zaczął mieć wtedy problemy ze swoim najlepszym silnikiem. Właśnie od tego meczu zaczęły się perturbacje 22-latka, które mniej lub bardziej dawały o sobie znać do końca sezonu. Po drodze zdarzały się fatalne spotkania w Daugavpils i Łodzi, ale także te świetne, jak z Wandą Kraków i Stalą Rzeszów w Pile. Niemniej jednak, wychowanek Stali Gorzów może ten sezon zapisać na spory plus. Jego silniki przygotowuje Ryszard Kowalski (po ostatnim meczu ze Stalą, Adrian powiedział mi, że nie zamierza niczego w tym temacie zmieniać), więc kolejny "złoty rumak" w garażu jest raczej kwestią czasu.

Cyfer Pila 2017


Menadżer pilskiej Polonii Tomasz Żentkowski, mówił w sierpniu, że Cyfer jest jednym z jego priorytetów przy ustalaniu składu na przyszły rok. Jak podchodzi do tego sam zawodnik? Oficjalnych deklaracji z jego ust nie usłyszeliśmy, padały za to słowa o tym, że w Grodzie Staszica czuje się bardzo dobrze i nie żałuje podpisania kontraktu w Polonii. Żaden ze mnie paparazzi, ale tak się złożyło, że na niedawnej rundzie Nice Cup, która odbyła się w Pile, siedziałem na trybunach niedaleko Cyfera. Jak zauważyłem - jest on obecnie w baaardzo dobrej komitywie z jedną z pilskich podprowadzających (jeżeli wiecie, co mam na myśli). Kto wie, może prywatne relacje skłonią go do pozostania w klubie? Oby tylko wybranka cyferowego serca nie rozpraszała go za bardzo, kiedy będzie stał pod taśmą.


Jakub Sierakowski

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nie dyskutuję o numerze, jest mi to obojętne, co mam na plecach. Odbyliśmy spotkanie w klubie, szczerze porozmawialiśmy. Wiedzieliśmy po co jedziemy do Torunia. Pojadę też w SGP wśród elity.

Oskar Fajfer dla C+

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer 2024 - zmierz się z najlepszymi!

Najszybsze żużlowe newsy

SpeedwayNews logo

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  8 17 +124
2. Betard Sparta Wrocław  8 9 +34
3. ebut.pl Stal Gorzów  7 9 -46
4. Krono-Plast Włókniarz  7 7 +4
5. KS Apator Toruń
 8 6 -9
6. NovyHotel Falubaz  7 6 -22
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  8 4 -84
8. FOGO Unia Leszno  7 3 -81
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Abramczyk Polonia  7  10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  6  10 +28
3. Arged Malesa Ostrów
 6  8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno  7  8 +2
5. #OrzechowaOsada PSŻ  6  7 -12
6. Texom Stal Rzeszów
 7  4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
 7  4 -46
8. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 6  1 -57
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Ultrapur Start Gniezno
 4  6 +18
2. Trans MF Landshut Devils  5
 6 -25
3. Unia Tarnów  4
 4 +37
4. Optibet Lokomotiv  5
 4 -7
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  4  4 -20
6. PKS Polonia Piła  4  2 -3

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43