KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nic to nie oznacza, bo od nowa się skupiamy, od nowa walczymy o najwyższe cele.

Bartosz Zmarzlik na pytanie TVP, ile dla niego znaczy sytuacja, gdy już w pierwszych dniach kwietnia ma na swoim koncie 4 wygrane turnieje

Czugunow GlebOstatni mecz inaugurującej sezon 2022 rundy PGE Ekstraligi sportowo nie wywołał praktycznie żadnych emocji. Po trzech biegach broniący tytułu wrocławianie prowadzili już 14:4, a potem jedynie tę przewagę powiększali, dochodząc do niemal 30-punktowego pogromu. Więcej emocji, niestety złych, podczas meczu i tuż po nim, było na trybunie zajmowanej przez kibiców Apatora. Wiadomo, że doszło do wielokrotnego wulgarnego lżenia "Rosjan", a po meczu na moment sytuacja wymknęła się spod kontroli.

 

Już przed meczem, kiedy kibice Sparty - choć z pewnością nie wszyscy - oklaskami zademonstrowali solidarność z Rosjaninem Artiomem Łagutą, który nie mógł wystartować w zawodach z powodu sankcji nałożonych na sportowców z tego kraju (zalecił je w lutym Międzynarodowy Komitet Olimpijski wszystkim związkom i organizacjom sportowym, tak też postąpiły FIM i PZM - dop. red.), zupełnie inną postawę przyjęła część fanów, szczególnie grupa kibiców przyjezdnych. Wulgarną przyśpiewkę "ruska k...", śpiewaną obecnie masowo na stadionach piłkarskich, w tym podczas ostatniego meczu reprezentacji Polski, słychać było na Stadionie Olimpijskim wielokrotnie.

Oczywiście śpiewający ją kibice nie mieli ochoty zagłębiać się w kwestie formalne dotyczące paszportu i obywatelstwa zawodników, ani w to, kto obecnie czuje się bardziej Rosjaninem, bardziej Polakiem lub "obywatelem świata". Kto co mówił i kto co deklarował od momentu zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę. Ci w sektorze toruńskim, zachowujący się karygodnie, kierowali się raczej klubowymi animozjami i zbiorowym obrazem Rosjan oraz pamięcią, do której kibice naturalnie mają prawo.

Spektrum postaw było zresztą szersze także w obrębie kibiców z Wrocławia. Jedni bili Artiomowi brawo (większość), inni spośród rozsianych po stadionie po prostu nie klaskali na dźwięk nazwiska "Łaguta", zaś niektórzy sami chyba nie bardzo wiedzieli jak się zachować i zazwyczaj zachowywali się tak, jak większość na sektorze obok nich. Z pewnością rozpowszechniony obecnie w żużlowym internecie pogląd, że "kibic z Wrocławia równa się ten wspierający Rosjan, bezwarunkowo, żądający natychmiastowego przywrócenia ich do jazdy w lidze" jest uproszczeniem.

ŁagutaArtiom Czugunow SoN2018Ten sam stadion, zdjęcie z finału SoN 2018 (foto: Paweł Mruk żużlowefotki.pl)


Najgorsze jednak wydarzyło się tuż po meczu.
W stronę parku maszyn Sparty ciskane były też z trybun drobne przedmioty. Wiadomo, że przy ogrodzeniu sektora gości doszło do scysji lub nawet bójki Gleba Czugunowa z kibicami Apatora. Dla chcących wyrobić sobie opinię na temat zdarzenia, zebraliśmy dostępne na chwilę obecną i kluczowe nagrania oraz stanowiska stron:


Nagrania wideo
:

Dwa filmy z zarejestrowanym przebiegiem incydentu zamieścili na twitterze kibice z grupy wyjazdowej Apatora. Do sprawy wnoszą m.in. fakt, że Czugunow podszedł, aby nagrywać potwornie lżących go i ciskających w niego przedmiotami ludzi, następnie odciągnął go stamtąd skutecznie jeden z członków sztabu Sparty, jednak zawodnik w pewnym momencie wyrwał mu się i pobiegł w stronę obrażających go przyjezdnych z Torunia. Możemy się domyślić, że do pojedynczych rękoczynów przy samym płocie musiało dojść...

Film 1:

Film 2:

I to samo, oczami Gleba Czugunowa. Zawodnik zamieścił nagranie z początkowej fazy incydentu, który sam do pewnego momentu nagrywał:

Film Czugunowa:


Komentarz klubu WTS Sparta Wrocław:

"To były wulgaryzmy i agresja kierowane bezpośrednio do Gleba. Powtarzam, że bezpośrednio i personalnie do niego. Oczywiście, że martwi nas reakcja zawodnika, ale to świadczy, że poczuł się tym głęboko dotknięty. Człowiek, który jasno się określił i to jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę, który wielokrotnie pokazywał, jaki ma stosunek do tego reżimu, na pewno na takie personalne ataki nie zasłużył. Nie po to spotykamy się na stadionach" - przekazał SportowymFaktom Adrian Skubis, oficer prasowy Betard Sparty.

"Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakiej innej dyscyplinie w Polsce tak traktuje się zawodników urodzonych w Rosji? I od razu stawiam drugie pytanie. Kto tę spiralę nienawiści nakręcił? Kto jest bez winy - także w przestrzeni mediów i social mediów - niech teraz pierwszy rzuci kamień" - dodał.

Władze Speedway Ekstraligi:

Wiadomo już - to podają wszystkie newsowe media - że trwa analiza.

- Komisja Orzekająca Ligi zajmie się sprawą zachowania kibiców Apatora Toruń, ale i też Gleba Czugunowa, zawodnika Betard Sparty Wrocław – przekazał Interii Sport Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej. "Członkowie Komisji Orzekającej Ligi nie chcą wypowiadać się oficjalnie, ale wiadomo, że już zajmują się kompletowaniem dokumentacji. Decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero wtedy, gdy odtworzony zostanie dokładny przebieg całego incydentu" - opisują SportoweFakty.

"Takie zachowania [mowa o niedzielnym incydencie - dop. red.] dają również argumenty żużlowym decydentom. Przypomnijmy, że już jakiś czas temu podczas Magazynu Best Speedway Tv wiceprzewodniczący GKSŻ-u Zbigniew Fiałkowski argumentując decyzję o wykluczeniu Rosjan powoływał się na bezpieczeństwo. Wtedy wiele osób śmiało się z takiego tłumaczenia, ale czas pokazuje, że być może było ono słuszne, bo Gleb dopiero po raz pierwszy wyjechał na tor w meczu ligowym, a już został potraktowany w taki sposób" - komentuje portal bestspeedwaytv.pl.


Wypowiedzi Gleba Czugunowa:

"PGE Ekstraligo, rozumiem, że to jest OK i żadnych kar dla klubu z Torunia nie będzie" (instagram zawodnika).

"Czyli to mój problem, że byłem blisko latających butelek, a nie to, że one w ogóle latają w moją stronę? Czy wy jesteście zdrowi? Ruska kur** przez cały mecz i butelki. Za to kara? Będę czekał, że ktoś na meczu wyjazdowym po prostu wystrzeli we mnie. Pogodzę się z tym, bo musisz cierpieć, gdy urodziłeś się w Rosji, nawet jeśli od czterech lat jesteś otwarcie przeciwko władzy" - dodał nie kryjąc rozżalenia.


Stanowisko Klubu Sportowego Toruń S.A.:

Klub z Torunia na swojej stronie internetowej, profilach na fejsbuku oraz twitterze nie opublikował oficjalnego oświadczenia na temat zajścia (stan na godz. 18 dzień po meczu). Skupiono się na wyniku sportowym.

 

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nic to nie oznacza, bo od nowa się skupiamy, od nowa walczymy o najwyższe cele.

Bartosz Zmarzlik na pytanie TVP, ile dla niego znaczy sytuacja, gdy już w pierwszych dniach kwietnia ma na swoim koncie 4 wygrane turnieje

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43