KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nie dyskutuję o numerze, jest mi to obojętne, co mam na plecach. Odbyliśmy spotkanie w klubie, szczerze porozmawialiśmy. Wiedzieliśmy po co jedziemy do Torunia. Pojadę też w SGP wśród elity.

Oskar Fajfer dla C+

Memorial Rycerzy2017Ostatnim akordem sezonu 2017 w Zielonej Górze okazał się IV Memoriał Rycerzy Speedwaya. Piszę "okazał się", bo miała jeszcze być runda MDMW, ale została odwołana... dzień po ogłoszeniu, że się odbędzie. Tegoroczną edycję Memoriału udało się rozegrać przy czwartym podejściu, ale wciąż jeszcze w tym roku. Przypomnę tylko, że był to już drugi memoriał z datą 2017, bo 31 marca mieliśmy edycję ubiegłoroczną, w której juniorów zastąpiono seniorami, a turniej potraktowano jako jeden z etapów przygotowania do ligi. W każdym razie każdy kto chciał, miał możliwość zobaczenia efektów pracy szkółki Falubazu.


Na początku chciałem zaznaczyć, że były to naprawdę bardzo fajne, interesujące zawody, zdecydowanie ciekawsze od większości ekstraligowych tzw. pojedynków. Skoro zakończono najważniejsze w naszym kraju zmagania, to wreszcie można przygotować tor, na którym coś się dzieje. I tak naprawdę tylko tyle wystarczy - czyli danie szansy zawodnikom na to, żeby mogli się pościgać w pełnym tego słowa znaczeniu. Klasą dla siebie był Rafał Karczmarz, bardzo ofensywnie jeździł Szymon Szlauderbach, a skutecznie, choć może bez fajerwerków Jakub Miśkowiak.

Spośród zielonogórskich młodzieżowców zabrakło na starcie dwóch najstarszych, czyli Aleksa Zgardzińskiego oraz Arkadiusza Potońca. Najwyższe miejsce (siódme) zajął Mateusz Burzyński, ale tak naprawdę najlepiej prezentował się jeżdżący bardzo ofensywnie Mateusz Tonder, który jednak po dwóch zdecydowanie wygranych biegach reszty swoich występów już nie ukończył. Uznanie kibiców zyskał szczególnie jego atak z 15. wyścigu, gdy na wyjściu z drugiego łuku pierwszego okrążenia minął jednocześnie Huberta Czerniawskiego oraz wspomnianego M. Burzyńskiego. Niestety, na czwartym kółku mając sporą przewagę najwyraźniej się rozkojarzył, pojechał za szeroko i zakończył udział w tej gonitwie pod bandą. Jeśli mam być szczery, to ciężko powiedzieć coś więcej o pozostałych zielonogórskich wychowankach, poza tym, że miewali problemy z płynnym przejechaniem czterech kółek nawet na tak dobrze przygotowanym i - co tu ukrywać - bardzo łatwym torze. Miejscowi zawodnicy aż sześciokrotnie zapoznawali się z nawierzchnią, przy czym w 10. wyścigu leżało ich dwóch, a kibice musieli uzbroić się w cierpliwość w związku z koniecznością naprawy dmuchanej bandy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Dla lepszego zobrazowania przebiegu tej rywalizacji, podam jeszcze jeden przykład. Oto po kolei czasy biegów 7-11:
7. 62,87
8. 61,75
9. 64,15
10. 61,69
11. 62,22

Proszę zgadnąć w którym z nich jechało czterech zawodników Falubazu? Czy zauważyliście jeden wynik różniący się od pozostałych? Tak, to właśnie wyścig 9., w którym M. Burzyński wygrał przed Wojciechem Pilarskim. A przecież to jest bezpośrednie zaplecze czołowych zielonogórskich juniorów. Obaj mają doświadczenie ligowe, choć w różnych klasach rozgrywkowych.

Memorial Rycerzy 2 2017

Chciałbym zaznaczyć, że moim zamierzeniem nie jest personalna ocena występu żadnego z zawodników. Nie chcę żadnego z tych młodych chłopaków krytykować. Po co więc napisałem dwa powyższe akapity? Już tłumaczę. Podczas rozmowy w Radiu Zielona Góra w dniu 22 września Kamil Kawicki stwierdził m.in.:

  1. 1. Mamy dziesięciu juniorów licencjonowanych
    Zgadzam się, ale należy dodać, że dwóch z nich nie jest wychowankami. My, jako kibice, mamy także prawo oczekiwać, że zawodnicy licencjonowani będą potrafili płynnie przejechać cztery okrążenia, a niestety nawet to okazywało się często zbyt trudnym zadaniem. A co będzie, gdy popada deszcz, albo gdy niedobry rywal przygotuje przyczepną nawierzchnię?

  2. 2. Zajęcia prowadzi Andrzej Huszcza
    Każdy kto był na Memoriale Rycerzy widział, kto puszczał szkółkowiczów. Nie był to na pewno Andrzej Huszcza. Tak na marginesie, trochę przykro, że prowadzący spikerkę Kamil Kawicki nie zechciał nawet przedstawić czterech chłopaków (po dwóch z Falubazu i Stali Gorzów), którzy wyszli do prezentacji, a potem jeździli między seriami.

  3. 3. Mamy 31 silników na stanie, zainwestowaliśmy w sprzęt i osprzęt dla zawodników blisko 400 tys. zł
    Żeby nie było niedomówień - wartości te zostały podane jako dowód na to, że szkółka w Zielonej Górze istnieje i jest mocno wspierana przez klub. Chciałoby się zapytać: panie Kamilu, iluletnie to są silniki i gdzie są te ogromne pieniądze, skoro sprzęt i chociażby kevlary zawodników pamiętają zdecydowanie lepsze czasy? Wyjątkiem może być Nikodem Bartoch, ale jest on raczej wychowankiem tylko formalnym, bo ma własny sprzęt, własny kevlar i generalnie zajmuje się nim ojciec.

Memorial Rycerzy 3 2017


Kolejną kwestią jest częstotliwość organizowania imprez szkoleniowych. Kiedy rozegrany został poprzedni turniej dla juniorów organizowany przez Falubaz? Jeśli dobrze pamiętam było to... dwa lata temu - II Memoriał Rycerzy Speedwaya. Nie liczę tutaj Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów czy wcześniejszej Ligi Juniorów, bo były to zawody narzucone przez centralę - właśnie dlatego, że kluby nie kwapiły się z organizacją imprez dla najmłodszych żużlowców. Już wydawało się, że coś w tym temacie się zmieni i po raz kolejny w tym samym tygodniu ujrzymy naszych wychowanków w ramach Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski, ale okazało się, że tylko Falubaz, Stal Gorzów i Unia Leszno są w stanie wystawić drużyny. Niestety, nikt nie wpadł na pomysł, żeby, wykorzystując sprzyjającą pogodę, zorganizować zwyczajny indywidualny turniej towarzyski.

Memorial Rycerzy 4 2017

Sąsiedzi z północy województwa lubuskiego udowodnili, że można odbudować szkolenie, w czym znacząco pomagają im minitory. We wtorek w przerwach między seriami prezentował się m.in. Mateusz Bartkowiak i jeździł naprawdę świetnie. Jeśli coś ma się zmienić na plus, to ci młodzi żużlowcy muszą jeździć, jeździć i jeszcze raz jeździć. Koncepcja polegająca na przerzuceniu wszystkich kosztów na rodziców zakończyła się katastrofą i w praktyce upadkiem szkolenia. Jeżeli ma zostać to wszystko odbudowane, to klub musi wreszcie przestać kontraktować zawodników z zewnątrz, zatrudnić trenera w pełnym tego słowa znaczeniu, zapewnić odpowiedni sprzęt i zająć się organizacją imprez dla młodzieżowców, bo w przeciwnym wypadku ich przygoda z tym sportem skończy się jeszcze w wieku juniora. Reakcje kibiców na zwycięstwa i atak Mateusza Tondera udowadniały, jak straszna jest tęsknota za wychowankiem pokazującym coś więcej niż jednostajną jazdę od startu do mety.

 

Więcej ciekawych tekstów na blogu "Żużel widziany z trybun" kibic-zuzla.pl

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nie dyskutuję o numerze, jest mi to obojętne, co mam na plecach. Odbyliśmy spotkanie w klubie, szczerze porozmawialiśmy. Wiedzieliśmy po co jedziemy do Torunia. Pojadę też w SGP wśród elity.

Oskar Fajfer dla C+

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer 2024 - zmierz się z najlepszymi!

Najszybsze żużlowe newsy

SpeedwayNews logo

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  8 17 +124
2. Betard Sparta Wrocław  8 9 +34
3. ebut.pl Stal Gorzów  7 9 -46
4. Krono-Plast Włókniarz  7 7 +4
5. KS Apator Toruń
 8 6 -9
6. NovyHotel Falubaz  7 6 -22
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  8 4 -84
8. FOGO Unia Leszno  7 3 -81
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Abramczyk Polonia  7  10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  6  10 +28
3. Arged Malesa Ostrów
 6  8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno  7  8 +2
5. #OrzechowaOsada PSŻ  6  7 -12
6. Texom Stal Rzeszów
 7  4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
 7  4 -46
8. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 6  1 -57
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Ultrapur Start Gniezno
 4  6 +18
2. Trans MF Landshut Devils  5
 6 -25
3. Unia Tarnów  4
 4 +37
4. Optibet Lokomotiv  5
 4 -7
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  4  4 -20
6. PKS Polonia Piła  4  2 -3

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43