KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Nawrocki IreneuszDługo zabierałem się do napisania tego felietonu, ale ileż razy można wchodzić do tej samej rzeki? Podobno tylko raz... No cóż, powyższa myśl najwidoczniej nie dotyczy rzeszowskiego speedwaya w wydaniu ligowym, bo sekcja żużlowa, póki co, trwa i nawet odcina się od Spółki Speedway Stal Rzeszów, o której tyle ostatnimi czasy napisano. Niegdyś w środowisku szkolnym funkcjonowało powiedzenie "z pieca na łeb" i w taki to niechlubny sposób Żurawie pożegnały się z pierwszą i w ogóle jakąkolwiek ligą. Zawód, jaki przeżyli rzeszowscy kibice, ciężko będzie komukolwiek przyćmić, i w tym punkcie Ireneusz Nawrocki długo nie znajdzie konkurencji.


Dawno, dawno temu, spadając z ligi, przy jednym z najwyższych budżetów, mieliśmy szansę odpowiednio się przygotować. Brak atmosfery w drużynie, przypadkowi ludzie stający pod taśmą, których identyfikowały jedynie podobne kewlary, pozwalały przygotować się na zmianę statusu, ale nie na sportowy niebyt. Potem już było z górki i ostra jazda bez trzymanki drogiej naszemu sercu drużynu. Można powiedzieć: co jeden (prezes) to lepszy i absolutnie nie są to słowa pochwały.

Ostatnio coraz częściej zadaję sobie pytanie, czy nie odechciało mi się żużla w ogóle, ale każda podróż w okolice Stadionu Miejskiego szybko to weryfikuje. Ta miłość jest zbyt głęboko zakorzeniona i nieudolni sternicy naszego zasłużonego klubu, który nie tyle osiadł na mieliźnie, ale wręcz zatonął (oby tylko na rok) tego nie zmienią. Nie wiem, co przyświecało tym jeźdźcom bez głowy. Mam nadzieję, że to była tylko nieudolność, brak zaangażowania i chęć zysku, a nie działania godne owianej mrokiem niesławy "Piątej Kolumny". Powtórzę – mam taką nadzieję.

Żużel na przestrzeni lat tak bardzo się zmienił. Obecnie to już nie są kluby sportowe, ale działalność gospodarcza grożąca ogłoszeniem upadłości. Działalność, która wymaga niekiedy dokładania do interesu, przekonywanie właścicieli wiarygodnych firm, że mimo wszystko warto w to wchodzić i dysponowania stalowymi nerwami. To często walka z wiatrakami, choć żywię przekonanie, że Don Kichot miałby w tej potyczce większe szanse, niż niejeden z naszych Prezesów. Układy, układziki, komisarze - "beton" nie tylko na torze, i tak dalej, i tak dalej. Niejeden się wyłożył i być może to nie koniec panteonu niesławy.

Coś jednak drgnęło i pomysł na ligowy żużel zaczął opierać się na zdrowszych zasadach. Odmowa zajęcia miejsca "Żurawi" w lidze, to niezbity dowód na to, że zaczęto mierzyć siły na zamiary. Nikt nie stanął do konkursu na "dziką kartę", oprócz... no właśnie. To się jednak nie liczy... Stainer Unia Kolejarz Rawicz, Kolejarz Opole, Polonia Bydgoszcz, nie zdecydowały się zająć miejsca Speedway Stal Rzeszów i przystąpić do żużlowych rozgrywek z wyższego pułapu. Nareszcie znalazł się ktoś, kto myśli perspektywicznie i mam nadzieję, że to nowy trend w polskim żużlu, który stanie się regułą. Na przeciwnym biegunie stawiam błyskotliwą myśl, aby zapraszać do występów w wyższej lidze zadłużone kluby, które małymi kroczkami dopiero starają się wyjść na finansową prostą - Polonię Piła czy Speedway Wandę Kraków. To wolę pozostawić bez komentarza, bo szkoda słów.

Hancock Stal2018


Rok karencji i coś się zmieni? Być może. Od dawna słyszałem opinie na temat takiej właśnie procedury oddłużenia klubu - Częstochowa skorzystała i wyszło jej to na dobre, może więc i Rzeszów! To prawda. Nie bylibyśmy pierwszymi, pozostaje tylko jedno "ale". W tych ekonomicznych rozważaniach, nikt nie myśli o zawodnikach. Jest upadłość... i zapomnij kolego o zarobionych na torze pieniądzach. Nikt o tobie już nie musi pamiętać. Odbijesz sobie w przyszłym roku. Osobiście nie zgadzam się z takim modelem załatwiania zaległości finansowych. Lepsza jest chyba perspektywa powolnego odzyskiwania zaległych kwot, niż wyrzucanie świnki z kasą do Rowu Mariańskiego... Muszę się przyznać, że z zawodnikami tego nie konsultowałem, chociaż przypadek Dawida Stachyry jest aż nadto jaskrawy. Nie ma z czym chłopak wrócić do ścigania i to nie podlega dyskusji, więc... Jeszcze dowód w postaci Nicklasa Porsinga i jego metody zbierania na sprzętu na nowy sezon. Zapraszam na portale społecznościowe i doczytywanie szczegółów akcji.

Tak w pewnym sensie, to sami sobie strzelamy w kolano. Raz to już za dużo, ale rok po roku? Zmiany w regulaminie zabijające sportowe widowiska – to jedno, ale omijanie finansowych ograniczeń mających na celu ograniczenie wysokości stawek za kontrakty, zdobyte punkty, których wartość przekracza budżet średniej gminy, to już nasza sprawka. Nie dotyczy to każdego przypadku, tylko dokąd ten wyścig zmierza? Kontrakty sponsorskie? Ile klubów jeszcze się - na własne życzenie- pogrzebie? Wychodzi na to, że polska liga, najsilniejsza liga żużlowa na świecie, nie ma do zaoferowania niczego więcej niż kasa. Dlaczego w Anglii jeżdżą za dużo mniejsze stawki ci zawodnicy, na których stać tylko nieliczne kluby? Bo tam jest ściganie, mijanki których nie da się policzyć i możliwość szlifowania formy, bądź w przypadku młodych zawodników, nauka prawdziwej jazdy. A u nas? Wydzieranie "bebechów" z silników, by osiągnąć kosmiczne prędkości, gwarantujące wygraną. Tak to niestety wygląda, a potem pozostaje tylko narzekanie, bo "start zadecydował o kolejności na mecie...".

Może mało było Żurawia w tym Locie, ale to chyba zrozumiałe. Muszę się trochę pozbierać i będzie dobrze. Żużel będzie istniał dopóty, dopóki pamiętać o nim i walczyć o jego byt będą kibice. To się dzieje i dziać będzie, bo my już nie potrafimy inaczej. Nie trzeba nam widoku stadionu, aby myśleć o przyszłości drużyny. To takie zaraźliwe i uniwersalne, że powinno również "złapać" innych. Być może weźmie to pod uwagę ktoś, komu będzie zależało na speedwayu w takim samym stopniu, jak na osobistym sukcesie. Być może, marzenia o mocnym i stabilnym finansowo zespole nie trafią do kosza (na przykład takiego, na jakim były budowane ubiegłoroczne obietnice), ale zawładną umysłem i działaniami kogoś, komu po prostu będzie zależało na twarzy klubu... i swojej.


Tomasz "Wolski" Dobrowolski

Slajd: PodkarpacieLIVE

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43