KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nie dyskutuję o numerze, jest mi to obojętne, co mam na plecach. Odbyliśmy spotkanie w klubie, szczerze porozmawialiśmy. Wiedzieliśmy po co jedziemy do Torunia. Pojadę też w SGP wśród elity.

Oskar Fajfer dla C+

DSC 1200Ernest Hemingway pisał kiedyś: „szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć”. Podążając za tą myślą, wydaje mi się, że wielu lekarzy zawodów w sporcie żużlowym musi być bardzo szczęśliwymi ludźmi. Oczywiście wszystkim im życzę pozostania w jak najlepszej formie fizycznej i jak największej ilości sił witalnych, natomiast nie da się ukryć, że
wyżej wymienieni mają spore problemy z pamięcią, albo chcą je mieć. Po kolejnym kuriozum w naszej ukochanej Ekstralidze mam wrażenie, że niektórzy medycy na stadionach żużlowych zapominają, że minutę wcześniej w ogóle miał miejsce jakiś upadek.


Wyobrażam sobie sytuację w parku
maszyn po kolizji i rozmowę lekarza z zawodnikiem:

– Panie Wiesiu, jak się Pan czuje? Boli pana coś?
- Panie doktorze, głowa i mam problemy z widzeniem.
- Pali pan? Problemy z alkoholem?
Nadciśnienie?
- Nie... nic z tych rzeczy.
- W porządku, czyli zdolny do dalszej jazdy.

Kwestia instytucji lekarza zawodów była wałkowana już nie raz, a to świadczy tylko o skali problemu i o tym, że nic się w kierunku poprawy sytuacji nie dzieje. Pamiętamy sytuację z minionego sezonu i mecz w Gorzowie, gdzie Niels Kristian Iversen z urazem żeber został dopuszczony do dalszej jazdy (a co się będziesz do szpitala pchał Niels? Później się zrobi prześwietlenie, zobacz jak fajnie polali na orbicie, żal nie jechać...).

Wojciech Stępniewski miał wtedy pretensje, słusznie zresztą sugerując, że gorzowski lekarz nie powinien więcej udzielać się podczas spotkań żużlowych, a doktor został odsunięty z funkcji lekarza zawodów. Tylko co dalej, Panie Wojtku? Co jest doktorku? - chciało by się wykrzyknąć w ślad za Królikiem Bugsem. Może w końcu należałoby przejść do czynów i zrobić coś w kierunku poprawy sytuacji?

LR8A1100


Zadajmy sobie
pytanie: czy lekarz zawodów powinien być wyznaczany przez organizatora meczu, patrz: gospodarza spotkania? Moim zdaniem nie, nie może być tak, że prezes jednego czy drugiego klubu dzwoni do znajomego lekarza i mówi: – Słuchaj no Janek, lekarza na mecz potrzebujemy, wpadniesz? - Do Ciebie zawsze, Andrzej.

Wiele się mówiło, że tak być dłużej nie może. Ostatni raz zmiany zapowiedziano bodaj przed startem obecnego sezonu z myślą o sezonie kolejnym. Wydaje mi się, że słusznym rozwiązaniem byłoby wyznaczanie lekarzy odgórnie przez GKSŻ lub Ekstraligę. Oczywiście, logistycznie nie jest to łatwe do zorganizowania, rzec by można nawet, że bardzo trudne, ale czy ma być łatwo, czy bezpiecznie?

Takie rozwiązanie dawałoby nadzieję na całkowity brak stronniczości lekarza, bo tajemnicą poliszynela jest, że często w parkingu kierownik jednej czy drugiej drużyny wręcz sugeruje, żeby tego czy owego zawodnika dopuścić do dalszej rywalizacji mimo wyczuwalnego urazu i ten „swój” lekarz zawsze może jej ulec. Bywają jednak wyjątki potwierdzające regułę. Przykładem niech będzie mecz lipcowej kolejki we Wrocławiu, kiedy Jonas Jeppesen po solidnym „dzwonie” najpierw został wspaniałomyślnie dopuszczony do dalszej jazdy, a po kilku minutach pojawiła się informacja, że zawodnik ma zawroty głowy i problemy z widzeniem, więc wybierze się do szpitala na badania.

Lekarz wrocławski, zawodnik częstochowski. Szanuję za brak stronniczości. Być może Duńczyk czuł się dobrze w momencie badania, a jego stan pogorszył się po kilku minutach? Tego nie wiemy, można tylko puścić oczko. Jonasowi rzecz jasna życzę dużo zdrowia.

45


Podobno nie ma już mini mikroruchów. Podobno... Podobno tory są przygotowywane tak,
by widowisko było bardziej atrakcyjne. Robione są ruchy na wielu płaszczyznach i dobrze, ale może teraz czas na kwestie medyczne?

Elmer nie mógł dopaść Królika Bugsa, który pożerał marchewki z jego pola, na twarzy mając szelmowski uśmiech. Żużlowi decydenci powinni królika pożerającego marchewki zastąpić takim, który przynajmniej nie będzie kopał dołków.


Przemek Owczarek

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Nie dyskutuję o numerze, jest mi to obojętne, co mam na plecach. Odbyliśmy spotkanie w klubie, szczerze porozmawialiśmy. Wiedzieliśmy po co jedziemy do Torunia. Pojadę też w SGP wśród elity.

Oskar Fajfer dla C+

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer 2024 - zmierz się z najlepszymi!

Najszybsze żużlowe newsy

SpeedwayNews logo

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  8 17 +124
2. Betard Sparta Wrocław  8 9 +34
3. ebut.pl Stal Gorzów  7 9 -46
4. Krono-Plast Włókniarz  7 7 +4
5. KS Apator Toruń
 8 6 -9
6. NovyHotel Falubaz  7 6 -22
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  8 4 -84
8. FOGO Unia Leszno  7 3 -81
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Abramczyk Polonia  7  10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  6  10 +28
3. Arged Malesa Ostrów
 6  8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno  7  8 +2
5. #OrzechowaOsada PSŻ  6  7 -12
6. Texom Stal Rzeszów
 7  4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
 7  4 -46
8. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 6  1 -57
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Ultrapur Start Gniezno
 4  6 +18
2. Trans MF Landshut Devils  5
 6 -25
3. Unia Tarnów  4
 4 +37
4. Optibet Lokomotiv  5
 4 -7
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  4  4 -20
6. PKS Polonia Piła  4  2 -3

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43