KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

SEC torunnNowa odsłona, najlepsi zawodnicy i jeszcze większe emocje - oto jak zapowiada się tegoroczny Speedway Best Pairs. W ubiegłym tygodniu w Toruniu, odbyła się konferencja prasowa, która była przedsmakiem rywalizacji w tych zawodach. Ich pierwsza runda już 2 kwietnia na Motoarenie. W tym roku w cyklu zaszły spore zmiany. Nie zobaczymy już reprezentacji narodowych, ale teamy sponsorskie. Czy jest to dobra decyzja? Było na ten temat sporo dyskusji. Osobiście myślę, że tak, gdyż teraz rywalizacja w zawodach będzie bardziej wyrównana. Niels Kristian Iversen już nie stanie u boku Nickiego Pedersena, nie zobaczymy walki duńsko-polsko-rosyjskiej (i reszty w roli statystów), a 8 wyrównanych ekip, z których prawie żadnej nie można skreślać.

Składy teamów na I rundę Best Pairs w Toruniu (02.04.):

Monster Energy: Greg Hancock, Paweł Przedpełski, Chris Holder

Team Boll: Martin Vaculik, Niels Kristian Iversen, Patryk Dudek

Fogo Power: Emil Sajfutdinow, Bartosz Zmarzlik, Tobiasz Musielak

Nice Racing: Artiom Łaguta, Antonio Lindbaeck, Grigorij Łaguta

eport2000 Team: Jarosław Hampel, Piotr Protasiewicz, Grzegorz Zengota

Trans MF Pro Race Team: Nicki Pedersen, Martin Smolinski

City Team: Kai Huckenbeck, Tobias Kroner, Tobias Busch


Co rzuca się w oczy? Z pewnością "teamy klubowe". Team eport2000 składa się z zawodników, którzy mają (Hampel, Protasiewicz) lub niedawno mieli (Zengota) okazję bronienia barw zielonogórskiego Falubazu, z kolei Monster Energy to ekipa złożona z samych żużlowców KS Toruń. Nie zdziwi mnie więc ich ewentualny triumf na MotoArenie. Greg Hancock lubi obiekt przy ulicy Pera Jonssona, a Paweł Przedpełski od początku kariery związany jest z toruńskim klubem. Jeśli dodać do tego Chrisa Holdera, który od lat startuje w Grodzie Kopernika..

Na silną ekipę wygląda też Fogo Power, które według mnie powinno wygrać cały cykl, nawet jeśli w Toruniu zatriumfuje Monster. Silny skład powinien zapewnić tej drużynie końcowy sukces. Jest dwójka leszczynian - Sajfutdinow i Musielak (który jednak miejsce numer 2 będzie musiał ustąpić Bartoszowi Zmarzlikowi). Przed młodym zawodnikiem Stali Gorzów intensywny sezon - oprócz rozgrywek w ligach i startu w Best Pairs, czeka go jeszcze najbardziej prestiżowy cykl Grand Prix. Mimo wszystko uważam, że jest on w stanie (nie bez większych czy mniejszych wpadek) cieszyć widzów swoją jazdą i dać im dużo satysfakcji wynikami. Z kolei Sajfutdinow trzyma solidny, wysoki poziom od lat i nie wierzę, by w roku 2016 miało być inaczej.

Inne silne drużyny? Team Boll i Nice Racing. Pierwsza ekipa ma znakomitego Martina Vaculika, który podczas ostatniego sezonu dał Unii Tarnów miejsce na podium Drużynowych Mistrzostw Polski, a w następnym ma być liderem KS Toruń. Nie na Vaculiku jednak świat się kończy - drugą ważną postacią w ekipie będzie Niels Kristian Iversen, który z pewnością będzie idealnym uzupełnieniem pary. Duńczyk potrafi biegi wygrywać, choć nie można powiedzieć, że nie zdarzają mu się wpadki, tak jak miało to miejsce podczas ostatniego sezonu w barwach Stali Gorzów. Skład Teamu Boll uzupełni powracający do jazdy na najwyższym poziomie Patryk Dudek. Zielonogórzanin będzie jednym z silniejszych rezerwowych w tych rozgrywkach, co stanowi spory atut.

Myślę, że nie powino się skreślać także Nice Racing. Artiom i Grigorij Łagutowie plus Antonio Lindbeack - tę ekipę stać na niespodziankę i miejsce na podium. Pierwszy z wyżej wymienionych solidnie prezentował się w słabym GKM-ie Grudziądz, za drugim słaby sezon w barwach KS Toruń, po którym z pewnością ma wiele do udowodnienia. Do tego jeszcze Antonio Lindbeack, który brylował na torach Nice PLŻ, a teraz stanie przed szansą powrotu na żużlowe salony. Nice Racing może nie będzie zaliczać się do faworytów, ale jest w stanie sprawić niespodziankę. A z pewnością w pojedynczych zawodach.

W kontekście szans na końcowy sukces nie wymieniłem tylko ekip Trans MF Pro Race Team i City Team. Cóż… ci pierwsi mają wprawdzie Nickiego Pedersena i Martina Smolinskiego, ale nie ma co ukrywać, że ci dwaj panowie do jazdy parą zwykle się nie rwą. A nawet gdyby w tej materii nastąpiła jakaś cudowna metamorfoza, to o ile Duńczykowi umiejętności odmówić nie można, o tyle Niemiec może mieć problemy w rywalizacji z resztą stawki. Może oprócz swoich rodaków - żużlowców City Team. Ta ekipa wydaje się pełnić rolę "zapchajdziury" całego cyklu. Kai Huckenbeck, Tobias Kroner, Tobias Busch… Nie, nie, nie. Nie widzę tu nic po za ostatnimi miejscami w każdej z rund. No, chyba, że (odpukać!) rywale nie dojadą do mety. Za to niemieccy kibice powinni być zadowoleni. I być może o to głównie chodziło.

Siedem ekip: pięć silnych i dwie trochę słabsze powalczą o tytuł najlepszej "firmowej" pary świata. Przed nami nowa odsłona znanego wszystkim cyklu i nowa, zapewne jeszcze większa, dawka emocji. Kto wygra? I czy to "wypali"? Zobaczymy. Do startu pozostał już tylko miesiąc, a warto też wspomnieć o ciekawej promocji biletowej.

Przedsprzedaż: www.eventim.pl

Strefa Niebieska:
Bilet normalny – 30 zł 
Do każdego biletu normalnego – jeden bilet ulgowy za 1 PLN! Każdy kolejny bilet ulgowy – 10 zł

Strefa Zielona i Żółta:
Bilet normalny – 25 zł
Do każdego biletu normalnego – jeden bilet ulgowy za 1 PLN! Każdy kolejny bilet ulgowy – 10 zł

Bilet ulgowy przysługuje: 
- młodzieży do 18 roku życia, studentom, emerytom, rencistom, kobietom

Strefa czerwona (Trybuna Główna):

Bilet normalny: 80 zł
Bilet VIP: 650 zł

Mateusz Dziopa

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43