ATL SPEEDWAY2

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Łaguta GrigorijPewny, że wygram, to ja mogę być w motocrossie. Żużel to nie to samo, co motocross. Tam wyścig trwa 30 min., jeśli wiem, że jestem mocny i mam siły, to wiem, że wygram. W żużlu trwa minutę, a mnóstwo spraw zależy od innych.
Grigorij Łaguta

 

Korupcja PomorskaPolicjaOrgana ścigania działają szybko. W sprawie domniemanej próby korupcji w ligowym żużlu (baraż Zdunek Wybrzeże - Get Well Toruń) w ciągu 72 godzin od zakończenia meczu doszło już do przekazania prokuraturze materiału dowodowego, zapoznania się z nim przez prokuratorów (poniedziałek, 9.10.), zatrzymania pierwszego podejrzanego - mieszkańca Gniezna (wtorek, 10.10.), natomiast w środę w południe doszło do jego przesłuchania, podczas którego prokurator przedstawił zarzuty, a oskarżony złożył obszerne wyjaśnienia, w wyniku których ustalono szczegóły propozycji korupcyjnej. Tydzień później, we wtorek 17 października, zatrzymano w tej sprawie drugą osobę.


Sierpień 2018

Na wyroki w tej sprawie przyszło nam poczekać aż do 21 sierpnia 2018 roku. Po trwającym 10 miesięcy postępowaniu obaj mężczyźni usłyszeli wyroki przed Sądem Rejonowym w Gnieźnie:

- Karol K. usłyszał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywny w wysokości 60 tys. zł. Z kolei Mariusz W. usłyszał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz grzywny w wysokości 100 tys. zł - poinformowała Katarzyna Błaszczak z biura prasowego poznańskiego Sądu Okręgowego w rozmowie z "Expressem Bydgoskim".

Zawodnik Kacper Gomólski po sezonie 2017 przeszedł z Wybrzeża do Falubazu Zielona Góra, gdzie wystąpił tylko w 5 spotkaniach rundy zasadniczej sezonu 2018, osiągając średnią biegową 1,111 pkt. i meczową 3,00 pkt./mecz.

 

Środa, 18 października 2017

W południe, zgodnie z zapowiedzią z wtorku, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wydała oficjalny komunikat dotyczący drugiej z zatrzymanych osób:


Istota sprawstwa kierowniczego sprowadza się do sterowania zachowaniem innej osoby a sprawca kierowniczy „czerpie swój sens z dokonania czynu zabronionego przez bezpośredniego wykonawcę” i bywa, że wprost posługuje się tą osobą jako narzędziem w dokonaniu przestępstwa. (Źródło: Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 2008 r., za: zielona-gora.po.gov.pl)

"Gazeta Pomorska" poinformowała dziś, że "obaj sponsorzy toruńskiego klubu przyznali się do zarzucanych im czynów". (Źródło: pomorska.pl/sport). Nie wiemy, czy są to słowa prokuratora, czy ustalenia dziennikarzy "Pomorskiej". Należy pamiętać, że 12 października adwokat pierwszego z zatrzymanych powiedział reporterowi radia RMF FM, że jego klient nie przyznaje się do winy. Mogło się to jednak zmienić w obliczu postępów śledztwa i kolejnego zatrzymania.

"Sprawa ma wciąż charakter rozwojowy" - podkreśla radio RMF FM (Źródło: rmf24.pl/fakty/polska)

Organa ścigania nie podały żadnych informacji pozwalających zidentyfikować zatrzymanego, jednakże - podobnie jak w przypadku pierwszego z zatrzymanych - żużlowe i lokalne media oraz sami kibice szybko "wytypowali", kim może być mężczyzna. W spekulacjach przewija się nazwisko biznesmena z branży budownictwa drogowego, sponsora klubu, a w niedawnej przeszłości zasiadającego także w radzie nadzorczej KS Toruń. To jednak wyłącznie poziom prasowych domysłów, co należy podkreślić.

"Wiadomo, że nie będzie powtórki baraży o żużlową Ekstraligę pomiędzy Get Well Toruń a Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Mecz został zweryfikowany. Fakt na torze nie podlega tutaj zmianom, jeśli chodzi o powtórzenie tego meczu" - przekazał rzecznik Ekstraligi Przemysław Szymkowiak w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Pawłem Pawłowskim.

"Dodał natomiast, że ewentualne odjęcie punktów toruńskiemu klubowi na początku sezonu będzie decyzją Komisji Orzekającej Ligi, a ta prowadzi teraz postępowanie wyjaśniające. O postępach nie chce jednak nikogo informować". (Źródło: rmf24.pl/fakty/polska).


Wtorek, 17 października

Policja zatrzymała drugą osobę w związku z aferą korupcyjną dotyczącą meczu barażowego Wybrzeże Gdańsk - Get Well Toruń. Informację taką jako pierwsze podało po godz. 15 radio RMF FM, następnie portal trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, a za nimi powtórzyły wszystkie żużlowe media i wiele ogólnopolskich. Wiadomość o zatrzymaniu kolejnego mężczyzny potwierdziła prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Usłyszał [on] zarzut korupcyjny. Trwają czynności wyjaśniające. Więcej informacji przedstawimy w środę po ich zakończeniu - poinformowała, cytowana przez portal sport.trojmiasto.pl

Radio RMF podało wcześniej, że przesłuchanie zatrzymanego rozpoczęło się już we wtorkowe popołudnie (źródło: rmf24.pl)

Prokurator Wawryniuk uszczegółowiła, że zarzut postawiony mężczyźnie jest taki sam, jak w przypadku pierwszego zatrzymanego, czyli przestępstwo z art. 46 ust. 2 Ustawy o sporcie (przyjęcie korzyści osobistej lub majątkowej), zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8. Wiemy, że w akcji udział brali policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Policja na tym etapie odmówiła udzielenia szczegółowych informacji w tej sprawie. (Źródło: dziennikbaltycki.pl)

Prokuratura nie zdecydowała się na razie - wzorem poprzedniego zatrzymania - na opublikowanie oficjalnego komunikatu na swojej stronie. Oprócz lakonicznej wypowiedzi rzecznika prasowego, garść dodatkowych ustaleń (acz niepotwierdzonych, co należy mieć na uwadze) dostarczyli dziennikarze "Gazety Pomorskiej". Według nich zatrzymany "pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego i jest jednym z poważnych sponsorów toruńskiego klubu, od lat związanym z "Aniołami" i wieloma zawodnikami". (Źródło: pomorska.pl/sport)


Czwartek, 12 października

"Sąd Rejonowy w Gdańsku nie zgodził się na areszt dla podejrzanego o korupcję sponsora żużlowego klubu Get Well Toruń. Jednocześnie zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia 100 tysięcy złotych" - poinformowało Radio Gdańsk. (Źródło:  radiogdansk.pl/sport)

Po wpłaceniu kwoty poręczenia, mężczyzna wyszedł na wolność. (źródło: trojmiasto.pl)

Według "Gazety Pomorskiej" kaucja wyniosła tylko 40 tys. zł, jednak wszystkie media w Gdańsku podają kwotę 100 tys. zł. "Pomorska" zapytała natomiast o sprawę prezes KS Toruń Ilonę Termińską oraz menadżera Jacka Frątczaka. Oboje udzielili lakonicznych odpowiedzi:

Ilona Termińska: Oczekujemy na bardziej szczegółowe informacje, na razie docierają [do] nas tylko te z mediów. Opublikowaliśmy w poniedziałek nasze oświadczenie i nic się w tej kwestii nie zmienia.
 
Jacek FrątczakStaramy się robić swoje, nie koncentrujemy się na wydarzeniach, na które nie mamy wpływu. Sprawa w Gdańsku nas nie dotyczy. Zamykamy ten sezon od strony sportowej i myślimy już o kolejnym. (Źródło: pomorska.pl/sport)


- Sprawa ma charakter rozwojowy, w związku z powyższym zaplanowaliśmy szereg czynności do przeprowadzenia - powiedziała reporterowi radia RMF FM Kubie Kałudze prokurator Aleksandra Rozmierska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która zamierza przesłuchiwać w tej sprawie kolejnych świadków.

Podejrzany odmówił reporterowi RMF rozmowy. Jego adwokat natomiast powiedział, że mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Portal informacyjny radia opublikował także zdjęcie podejrzanego: rmf24.pl

O możliwych konsekwencjach sprawy na gruncie rozgrywek ligowych pisze portal trojmiasto.pl. "Gdański klub nie zgłosił w meczowym protokole zastrzeżeń co do przebiegu niedzielnego spotkania i dlatego w tej chwili nie ma mowy o ewentualnej weryfikacji wyniku. Wybrzeże wysłało jednak pocztą tradycyjną dokumenty, które mają świadczyć o nieudanej próbie przekupstwa jednego z gdańskich zawodników".

- Na chwilę obecną żadne dokumenty do nas nie trafiły. Jeśli tak się stanie, oczywiście zajmiemy się tą sprawą - poinformował prezes zarządu spółki Ekstraliga Żużlowa Wojciech Stępniewski.

Gdy tylko dokumenty dotrą na miejsce, trafią do Komisji Orzekającej Ligi - dodaje portal. (Źródło: sport.trojmiasto.pl)


Środa, 11 października

Pomorska Policja poinformowała, że zatrzymany we wtorek mężczyzna to 40-latek zamieszkujący (lub przebywający czasowo) w Gnieźnie. W komunikacie działu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku czytamy:

Policjanci pracując nad sprawą ustalili, że sprawca miał namawiać jednego z zawodników do wywrócenia się w trakcie meczu żużlowego lub symulowania defektu silnika, oferował za takie zachowanie 100 tys. zł łapówki.

Pomorska Policja ujawniła także nagranie wideo z zatrzymania podejrzanego:

(źródło: pomorska.policja.gov.pl)


Co istotne, jak dodano, "sprawa ma charakter rozwojowy".

O tym, że propozycja korupcyjna została złożona co najmniej jednemu zawodnikowi, poinformował Zarząd GKŻ Wybrzeże w specjalnym oświadczeniu wydanym dzień po meczu.


Po zatrzymaniu podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzuty. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przesłuchanie podejrzanego odbyło się w środę w południe. Jak należy wnioskować, nie było krótkie. O godz. 13 rzecznik prokuratury informował portal trojmiasto.pl, że czynności wciąż trwają. (Źródło: sport.trojmiasto.pl)


Tuż przed godziną 16 portal Radia Gdańsk poinformował o pierwszych ustaleniach z przesłuchania. Wiemy już także, że do sądu wpłynie wniosek o zastosowanie najsurowszego z możliwych środków zapobiegawczych w toku postępowania karnego, czyli aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy:

- Zatrzymany mężczyzna został przesłuchany w gdańskiej prokuraturze okręgowej, która wnioskuje o trzymiesięczny areszt wobec podejrzanego - poinformowała Grażyna Wawryniuk z gdańskiej Prokuratury Okręgowej. - Ustalono, że jednemu z zawodników złożono obietnicę korzyści majątkowej oraz osobistej w zamian za nieuczciwe zachowanie mogące mieć wpływ na przebieg i wynik meczu. Miał on otrzymać 100 tysięcy złotych i kontrakt z klubem toruńskim. Jest to przestępstwo i taki zarzut został przedstawiony mężczyźnie zatrzymanemu na polecenie prokuratora. Podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia, a prokurator podjął decyzję, by skierować do sądu wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec podejrzanego - wyjaśniła Grażyna Wawryniuk.

Decyzję o aresztowaniu sąd ma podjąć w czwartek. 40-letniemu sponsorowi klubu Get Well Toruń grozi do 8 lat więzienia. (źródło: radiogdansk.pl).

W środowe popołudnie (11 października) swój komunikat w tej sprawie wydał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, podając kwalifikację prawną zarzucanego czynu. "Mężczyźnie został przedstawiony zarzut popełnienia czynu z art. 46 ust. 2 Ustawy o  sporcie. Podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia. Podejrzany  jest osobą, która sponsorowała  klub toruński". (Źródło: gdansk.po.gov.pl)

Wspomniany artykuł Ustawy o sporcie ma następujące brzmienie:


Źródło: Internetowy System Aktów Prawnych RP isap.sejm.gov.pl (pdf)

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Łaguta GrigorijPewny, że wygram, to ja mogę być w motocrossie. Żużel to nie to samo, co motocross. Tam wyścig trwa 30 min., jeśli wiem, że jestem mocny i mam siły, to wiem, że wygram. W żużlu trwa minutę, a mnóstwo spraw zależy od innych.
Grigorij Łaguta

 

 PGE Ekstraliga 2018
1. Fogo Unia Leszno  14 29 +168
2. Cash Broker Stal Gorzów  14 21 +43
3. forBET Włókniarz  14 19 +2
4. Betard Sparta Wrocław  14 19 +54
5. Get Well Toruń  14 18 -19
6. MrGARDEN GKM Grudziądz  14 12 -86
7. Falubaz Zielona Góra  14 10 -64
8. Grupa Azoty Unia Tarnów  14 10 -98
 Nice PLŻ 2018
1. Speed Car Motor Lublin  14 26 +187
2. ROW Rybnik  14 23 +181
3. Car Gwarant Start Gniezno  14 23 +66
4. Lokomotiv Dyneburg  14 21 -4
5. Orzeł Łódź  14 18 +47
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  14 15 +40
7. Euro Finannce Polonia Piła  14 7 -149
8. Arge Speedway Wanda
 14 5 -368
2. Polska Liga Żużlowa
1. Stal Rzeszów  12 29 +181
2. MDM Komputery TŻ Ostrovia  12 24 +137
3. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  12 16 +31
4. OK Kolejarz Opole  12 15 -29
5. Iveston PSŻ Poznań  12 11 -37
6. Polonia Bydgoszcz  12 8 -136
7. KSM Krosno  12 2 -147
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2018
1. flaga UK Tai Woffinden
139
2. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
129
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
109
4. flaga Polski Maciej Janowski
104
5. flaga USA Greg Hancock 102
6. flaga Rosji Artiom Łaguta 97
7. flaga Australii Jason Doyle 93
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 89
9. flaga Polski Patryk Dudek 84
10. flaga Słowenii Matej Žagar 79
11. flaga Danii Nicki Pedersen 74
12. flaga Australii Chris Holder 65
13. SVK Martin Vaculík 52
14. flaga Polski Przemysław Pawlicki 36
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen 36
16. flaga UK Craig Cook 30

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43