KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Pawlicki Piotr jrJaimon jechał przepięknie. Jako kapitan drużyny jestem z niego dumny.

Piotr Pawlicki

Wanda defektNajpierw informacja prasowa, rozesłana dziś (tj. 10 września) przez PZM, następnie kilka zdań naszego komentarza: "Główna Komisja Sportu Żużlowego, w toku postępowania weryfikacyjnego wobec Stainer Unii Kolejarza  Rawicz oraz Arge Speedway Wandy Kraków, ogłosiła walkowery na rzecz gospodarzy. Kluby zostały jednak zwolnione z regulaminowego odszkodowania i dyscyplinarnej kary pieniężnej na rzecz Polskiego Związku Motorowego.


Końcem sierpnia, GKSŻ poinformowała o przyznaniu walkowera na korzyść Euro Finannce Polonii Piła za spotkanie Nice 1. Ligi Żużlowej z Arge Speedway Wandą Kraków, z powodu niewystarczającej liczby zawodników w składzie. Z tego samego powodu został ogłoszony walkower w meczu Polonii Bydgoszcz z Stainer Unią Kolejarzem Rawicz. Skutki walkowera opisane są w art. 764.1 RSŻ, który mówi, że: „Jeżeli  drużyna  przegrała  mecz  walkowerem,  klub  tej  drużyny  jest  zobowiązany do  zapłacenia na rzecz klubu przeciwnika odszkodowania w kwocie 100 000 zł, w przypadku rozgrywek DM I Ligi i w kwocie 50 000 zł w przypadku rozgrywek DM II ligi oraz na rzecz PZM odszkodowania w kwocie 50 000 zł w przypadku rozgrywek  DM  I  i  II  Ligi.  Ponadto,  klub  tej  drużyny  jest  zobowiązany do zapłacenia na rzecz PZM odszkodowania w kwocie, jaką PZM zostanie obciążona przez telewizję lub sponsorów rozgrywek.”  Ponadto, niezależnie od powyższego  klubowi grozi za walkower pieniężna  kara dyscyplinarna w kwocie 50.000,00 złotych.


Kluby zostały jednak zwolnione z odszkodowania na rzecz PZM, który nie wystawił noty obciążeniowej. – Znając realia finansowe klubów Nice 1. Ligi Żużlowej oraz 2. Ligi Żużlowej, podjęliśmy decyzję o zwolnieniu klubów z kary finansowej. Główna Komisja Sportu Żużlowego jest kojarzona zwykle z karami na rzecz klubów. W rzeczywistości, każdy incydent jest rozpatrywany w sposób  możliwie optymalny, aby działać z najmniejszą szkodą na rzecz podmiotu. Należy jednak pamiętać, że regulamin jest po to, aby go przestrzegać – powiedział Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

PZM również na gruncie dyscyplinarnym orzekł kary pieniężne w zawieszeniu, uznając za okoliczność łagodzącą przyznanie się klubów do winy, dobrowolne poddanie się karze, oraz obiektywne kłopoty z zawodnikami, którzy nie dotarli na feralne mecze.

* * *

Przede wszystkim należy uściślić, że ta decyzja nie oznacza, że kluby z Rawicza i Krakowa nie zapłacą za oba walkowery (a tak to w niektórych mediach zostało przedstawione i przez wielu kibiców odebrane). Ta decyzja oznacza tyle, że nie zapłacą kwoty 50 tys. zł należnej PZM. Potwierdziliśmy już u szefostwa klubu z Rawicza, że drugie 50 tys. zł będą musieli zapłacić Polonii Bydgoszcz (jeżeli tylko tyle, bo Władysław Gollob może domagać się jeszcze odszkodowania za straty poniesione przez klub).

Co nie oznacza, że gest GKSŻ jest mało znaczący - dla takiego Rawicza (II-ligowiec) obecnie to dokładnie połowa kosztów walkowera mniej, a jeszcze kilka lat temu kwota 50 tys. zł, przy budżecie klubu rzadko kiedy wykraczającym poza 500 tys. zł, byłaby pokaźną jego częścią i zarazem potężnym ciosem.

Już bezpośrednio po tych walkowerach dyskutowaliśmy z kibicami na naszym fanpejdżu o sensowności tych kar w takiej wysokości dla klubów z niższych lig. Zgodziliśmy się, że odszkodowanie dla klubu rywala musi być adekwatne do poniesionych strat i tutaj nie powinno być dyskusji, wątpliwości wzbudziła natomiast kwota 50 tys. zł kary dla związku. Czy nie została ustalona zbyt wysoko? Liczyliśmy na to, że PZM nieco się zreflektuje, a przy okazji poda do wiadomości przesłanki, dlaczego zapisano akurat taką jej wysokość. Czy miało to pełnić funkcję odstraszającą? A jeśli tak, to czy rezygnowanie z tej kary w całości, taką funkcję spełni? Na pewno stworzy precedens, na który chętnie powołają się w przyszłości inni. Może więc lepsza byłaby kara niższa, nawet dużo niższa, ale twardo egzekwowana? I raczej w innej wysokości dla II ligi, w innej dla pierwszej.

Taki kolejny temat na długie jesienne wieczory, już bez żużla.


Jakub Horbaczewski

Komunikat prasowy za: PZM/GKSŻ

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Pawlicki Piotr jrJaimon jechał przepięknie. Jako kapitan drużyny jestem z niego dumny.

Piotr Pawlicki

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 4
8
+38
2. Stelmet Falubaz Zielona Góra 5 8 +36
3. forBET Włókniarz 4 6 +26
4. MrGARDEN GKM Grudziądz 4 4 +4
5. Truly Work Stal Gorzów 4 2 -16
6. Betard Sparta Wrocław 3 2 -12
7. Speed Car Motor Lublin 5 2 -42
8. Get Well Toruń 3 0 -34
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik  5  8 +56
2. Arged Malesa TŻ Ostrovia  5 6 +18
3. Unia Tarnów  4 4 0
4. Orzeł Łódź  3 4 +12
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  5 4 -26
6. Car Gwarant Start  3 2 -21
7. Lokomotiv Daugavpils  5 2 -39
2. Liga Żużlowa 2019
1. OK Bedmet Kolejarz Opole  4 6 +33
2. ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz  4 5 -4
3. Wilki Krosno  3 4 +32
4. Power Duck Iveston PSŻ  3 4 +44
5. Euro Finannce Polonia Piła  3 2 -52
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  4 1 -37
7. Speedway Wanda Kraków
 1 0 -16
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2018
1. flaga UK Tai Woffinden
139
2. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
129
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
109
4. flaga Polski Maciej Janowski
104
5. flaga USA Greg Hancock 102
6. flaga Rosji Artiom Łaguta 97
7. flaga Australii Jason Doyle 93
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 89
9. flaga Polski Patryk Dudek 84
10. flaga Słowenii Matej Žagar 79
11. flaga Danii Nicki Pedersen 74
12. flaga Australii Chris Holder 65
13. SVK Martin Vaculík 52
14. flaga Polski Przemysław Pawlicki 36
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen 36
16. flaga UK Craig Cook 30

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43