KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławDziękuję kibicom, którzy w tym żarze przyjechali i nas wspierali, mimo fatalnego występu (...) Mogę ich tylko przeprosić. Jedziemy dalej, wiara umiera ostatnia.

Stanisław Chomski, Stal Gorzów

Wanda defektNajpierw informacja prasowa, rozesłana dziś (tj. 10 września) przez PZM, następnie kilka zdań naszego komentarza: "Główna Komisja Sportu Żużlowego, w toku postępowania weryfikacyjnego wobec Stainer Unii Kolejarza  Rawicz oraz Arge Speedway Wandy Kraków, ogłosiła walkowery na rzecz gospodarzy. Kluby zostały jednak zwolnione z regulaminowego odszkodowania i dyscyplinarnej kary pieniężnej na rzecz Polskiego Związku Motorowego.


Końcem sierpnia, GKSŻ poinformowała o przyznaniu walkowera na korzyść Euro Finannce Polonii Piła za spotkanie Nice 1. Ligi Żużlowej z Arge Speedway Wandą Kraków, z powodu niewystarczającej liczby zawodników w składzie. Z tego samego powodu został ogłoszony walkower w meczu Polonii Bydgoszcz z Stainer Unią Kolejarzem Rawicz. Skutki walkowera opisane są w art. 764.1 RSŻ, który mówi, że: „Jeżeli  drużyna  przegrała  mecz  walkowerem,  klub  tej  drużyny  jest  zobowiązany do  zapłacenia na rzecz klubu przeciwnika odszkodowania w kwocie 100 000 zł, w przypadku rozgrywek DM I Ligi i w kwocie 50 000 zł w przypadku rozgrywek DM II ligi oraz na rzecz PZM odszkodowania w kwocie 50 000 zł w przypadku rozgrywek  DM  I  i  II  Ligi.  Ponadto,  klub  tej  drużyny  jest  zobowiązany do zapłacenia na rzecz PZM odszkodowania w kwocie, jaką PZM zostanie obciążona przez telewizję lub sponsorów rozgrywek.”  Ponadto, niezależnie od powyższego  klubowi grozi za walkower pieniężna  kara dyscyplinarna w kwocie 50.000,00 złotych.


Kluby zostały jednak zwolnione z odszkodowania na rzecz PZM, który nie wystawił noty obciążeniowej. – Znając realia finansowe klubów Nice 1. Ligi Żużlowej oraz 2. Ligi Żużlowej, podjęliśmy decyzję o zwolnieniu klubów z kary finansowej. Główna Komisja Sportu Żużlowego jest kojarzona zwykle z karami na rzecz klubów. W rzeczywistości, każdy incydent jest rozpatrywany w sposób  możliwie optymalny, aby działać z najmniejszą szkodą na rzecz podmiotu. Należy jednak pamiętać, że regulamin jest po to, aby go przestrzegać – powiedział Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

PZM również na gruncie dyscyplinarnym orzekł kary pieniężne w zawieszeniu, uznając za okoliczność łagodzącą przyznanie się klubów do winy, dobrowolne poddanie się karze, oraz obiektywne kłopoty z zawodnikami, którzy nie dotarli na feralne mecze.

* * *

Przede wszystkim należy uściślić, że ta decyzja nie oznacza, że kluby z Rawicza i Krakowa nie zapłacą za oba walkowery (a tak to w niektórych mediach zostało przedstawione i przez wielu kibiców odebrane). Ta decyzja oznacza tyle, że nie zapłacą kwoty 50 tys. zł należnej PZM. Potwierdziliśmy już u szefostwa klubu z Rawicza, że drugie 50 tys. zł będą musieli zapłacić Polonii Bydgoszcz (jeżeli tylko tyle, bo Władysław Gollob może domagać się jeszcze odszkodowania za straty poniesione przez klub).

Co nie oznacza, że gest GKSŻ jest mało znaczący - dla takiego Rawicza (II-ligowiec) obecnie to dokładnie połowa kosztów walkowera mniej, a jeszcze kilka lat temu kwota 50 tys. zł, przy budżecie klubu rzadko kiedy wykraczającym poza 500 tys. zł, byłaby pokaźną jego częścią i zarazem potężnym ciosem.

Już bezpośrednio po tych walkowerach dyskutowaliśmy z kibicami na naszym fanpejdżu o sensowności tych kar w takiej wysokości dla klubów z niższych lig. Zgodziliśmy się, że odszkodowanie dla klubu rywala musi być adekwatne do poniesionych strat i tutaj nie powinno być dyskusji, wątpliwości wzbudziła natomiast kwota 50 tys. zł kary dla związku. Czy nie została ustalona zbyt wysoko? Liczyliśmy na to, że PZM nieco się zreflektuje, a przy okazji poda do wiadomości przesłanki, dlaczego zapisano akurat taką jej wysokość. Czy miało to pełnić funkcję odstraszającą? A jeśli tak, to czy rezygnowanie z tej kary w całości, taką funkcję spełni? Na pewno stworzy precedens, na który chętnie powołają się w przyszłości inni. Może więc lepsza byłaby kara niższa, nawet dużo niższa, ale twardo egzekwowana? I raczej w innej wysokości dla II ligi, w innej dla pierwszej.

Taki kolejny temat na długie jesienne wieczory, już bez żużla.


Jakub Horbaczewski

Komunikat prasowy za: PZM/GKSŻ

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławDziękuję kibicom, którzy w tym żarze przyjechali i nas wspierali, mimo fatalnego występu (...) Mogę ich tylko przeprosić. Jedziemy dalej, wiara umiera ostatnia.

Stanisław Chomski, Stal Gorzów

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 10
22
+120
2. Betard Sparta Wrocław 10 17 +66
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 10 13 +24
4. MrGARDEN GKM Grudziądz 10 13 +13
5. forBET Włókniarz 10 9 -52
6. truly.work Stal Gorzów 10 8 -38
7. Speed Car Motor Lublin 10 7 -38
8. Get Well Toruń 10 3 -95
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 11 19 +104
2. Car Gwarant Start 10 16 +12
3. Unia Tarnów 10 14 +14
4. Arged Malesa TŻ Ostrovia 10 13 -20
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 10 10 -30
6. Lokomotiv Daugavpils 11 8 -49
7. Orzeł Łódź 10 7 -29
2. Liga Żużlowa 2019
1. Power Duck Iveston PSŻ  11 23 +197
2. ZOOLeszcz Polonia Bydg.  10 20 +97
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  9 15 +97
4. Wilki Krosno  11 11 -55
5. Euro Finannce Polonia Piła  10 9 -52
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  9 3 -65
7. Speedway Wanda Kraków
 8 0 -233
 Klasyfikacja Grand Prix 2019 (po 4 z 10 rund)
1. flaga Danii Leon Madsen
47
2. flaga Polski Patryk Dudek
47
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 47
4. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
44
5. SVK Martin Vaculík 44
6. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
42
7. flaga Danii Niels Kristian Iversen 32
8. flaga Australii Jason Doyle 30
9. flaga Polski Janusz Kołodziej 29
10. flaga Rosji Artiom Łaguta 27
11. flaga Australii Max Fricke 27
12. flaga Słowenii Matej Žagar 27
13. flaga Polski Maciej Janowski 24
14. flaga UK Robert Lambert 24
15. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck 23
16. flaga UK Tai Woffinden 15

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43