KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławJeszcze nie wiemy do końca, w jakim kierunku pójdziemy w tym sezonie z przygotowaniem nawierzchni na mecze ligowe.

 

Stanisław Chomski dla "Przeglądu Sportowego"

630x120 baner speedway

canal2025CANAL+ wygrał przetarg, na mocy którego przedłużył prawa telewizyjne do transmisji PGE Ekstraligi. Mecze najlepszej żużlowej ligi świata będzie można nadal oglądać w kanałach sportowych nadawcy oraz w serwisie CANAL+ online aż do 2025 roku.

W sezonie 2021 realizowana będzie aktualna umowa telewizyjna, a mecze najlepszej żużlowej ligi świata będzie można oglądać w CANAL+ i ELEVEN SPORTS. CANAL+ prowadzi aktualnie rozmowy z ELEVEN SPORTS na temat potencjalnej umowy sublicencyjnej, która miałaby obowiązywać od 2022 roku, obejmującej maksymalnie 50% spotkań PGE Ekstraligi, przy zachowaniu pierwszeństwa CANAL+ w wyborze dwóch pierwszych meczów w każdej rundzie sezonu zasadniczego, oraz każdej rundzie play-off. CANAL+, tak jak miało to miejsce przy okazji obecnej umowy, zachowa wyłączność na obydwa mecze finałowe.

Od sezonu 2022 kibice żużla będą mogli ekscytować się aż 70 spotkaniami w sezonie. Wynika to z dodania do terminarza PGE Ekstraligi dodatkowych trzech podwójnych meczów ćwierćfinałowych. W ramach zawartej umowy nadawca ma prawo do publikacji, m.in. internetowego magazynu skrótów, programów z zapowiedziami i podsumowaniami spotkań, kulis meczów, transmisji z PGE IMME, a także Gali PGE Ekstraligi. Nowy kontrakt uwzględnia również pakiet praw międzynarodowych z możliwością udzielenia sublicencji.

infografika 2025 PGEE


Kontynuujemy naszą współpracę, którą rozpoczęliśmy w 2013 roku, ponieważ uważamy, że to najlepsze rozwiązanie dla PGE Ekstraligi, gwarancja profesjonalizmu i najwyższej jakości telewizyjnej oraz nieustający rozwój. Mecze PGE Ekstraligi będą od sezonu 2022 przez cztery kolejne lata transmitowane w CANAL+, a więc nie schodzimy z raz obranej drogi z naszymi sprawdzonymi partnerami, a przede wszystkim dzięki wzajemnej współpracy gwarantujemy kibicom żużla transmisje ze wszystkich meczów PGE Ekstraligi oraz wiele dodatkowych programów o PGE Ekstralidze. Stawiamy też mocno na dostępność produkcji żużlowych w Internecie

Wojciech Stępniewski, prezes zarządu Ekstraligi Żużlowej sp. z o.o.

CANAL+ jest związany z PGE Ekstraligą od wielu lat, współpracując, wspierając i inwestując w rozwój tej niezwykle emocjonującej i popularnej w naszym kraju dyscypliny na wielu poziomach. Nowy kontrakt telewizyjny, obowiązujący aż do 2025 roku, potwierdza zresztą nasze długoterminowe zaangażowanie, a przy okazji zapewnia stabilizację finansową, tak ważną w tych skomplikowanych i niepewnych czasach. Jestem przekonana, że nasza dalsza współpraca z PGE Ekstraligą przyniesie wiele korzyści nie tylko dla klubów i zawodników, ale również dla całego środowiska żużlowego i rzeszy wiernych kibiców. Ci ostatni mogą być pewni, że CANAL+ będzie nadal wyciskał ze stadionów wszystkie najlepsze emocje, dając możliwość bycia blisko żużla nie tylko przed telewizorem, ale również na telefonach czy tabletach w serwisie CANAL+ online.

Edyta Sadowska, prezes zarządu i dyrektor generalna CANAL+ Polska

 

Od maja 2020 roku, mecze PGE Ekstraligi można oglądać w serwisie CANAL+ online.W związku z przedłużeniem umowy do 2025 roku, wszystkie mecze najlepszej żużlowej ligi świata obejrzeć będzie można za pośrednictwem tej usługi. CANAL+ wyprodukuje wszystkie spotkania sezonu przy użyciu minimum jedenastu kamer, w najwyższym możliwym standardzie technologicznym. Mecz poprzedzający magazyn PGE Ekstraligi, który jest produkowany ze stadionu, realizowany będzie przy użyciu kamery typu „kran” zlokalizowanej wewnątrz toru oraz z użyciem drona. Od nowego sezonu do transmisji PGE Ekstraligi zostaną wprowadzone dane z telemetrii, które będą przekazywane do widza w czasie rzeczywistym, a w parku maszyn pojawią się kamery bezprzewodowe, które umożliwią pokazanie większej liczby szczegółów oraz materiałów zakulisowych. W meczach rundy finałowej zastosowana będzie dodatkowo bezprzewodowa kamera typu „line cam” zawieszona nad torem, która pozwoli pokazać żużlowe emocje z innej perspektywy i w najwyższej możliwej jakości.

PGE Ekstraliga od sezonu 2022 będzie emitować i wykorzystywać materiały multimedialne z meczów w ramach pakietu dostępu do informacji w tym m.in mini highlights, skróty meczów oraz zwiększy liczbę publikacji wideo w mediach społecznościowych. Spółka zarządzająca rozgrywkami posiada też prawa do transmisji magazynu internetowego oraz prawa do wykorzystania materiałów archiwalnych.

Transmisje meczów PGE Ekstraligi można wygodnie obejrzeć za pośrednictwem serwisu CANAL+ online na urządzenia Android i iOS, telewizory Android TV, Apple TV, dekoderze CANAL+ BOX 4K oraz na stronie canalplus.com. Spotkania PGE Ekstraligi dostępne będą również tak jak dotychczas, na platformach satelitarnych oraz w sieciach kablowych na kanale nSport+.

[informacja prasowa CANAL+]


NASZ KOMENTARZ:

✅ Według doniesień medialnych, cała czteroletnia umowa (sezony od 2022 do 2025) opiewa na ponad 240 mln zł. Poprzednia, trzyletnia (2019-2021) opiewała na 60 mln zł. Przeliczając, kluby PGE Ekstraligi otrzymają obecnie po ok. 6 mln za każdy sezon jazdy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jak na sport żużlowy, to są gigantyczne pieniądze.

✅ Pierwsza kwestia nasuwa się sama: nikt teraz nie dopuści do siebie myśli o spadku z Ekstraligi. Walka o utrzymanie będzie prowadzona z desperacją. Jak to potrafi wyglądać w polskich realiach żużlowych - niejednokrotnie widzieliśmy

✅ Jak zareagują sami zawodnicy? Jesienią 2020 podpisywali kontrakty tonowani przez działaczy widmem recesji, wykraczającym daleko poza żużlowe podwórko. A jako że wszyscy widzimy, jak COVID wpłynął na wszystko, co nas otacza, rozumiejąc, że to system naczyń połączonych (puste stadiony - brak dochodów z biletów - mające problemy firmy sponsorujące dotąd speedway), tę wizję większość zawodników musiała potraktować poważnie

✅ Różnica w zapleczu finansowym pomiędzy klubami elity a I i II ligi z bardzo dużej zmieni się w kolosalną

✅ Należy przypuszczać, że liczba chętnych, by w podziale tych pieniędzy partycypować błyskawicznie wzrośnie. Co zatem z powiększeniem PGE Ekstraligi? Presja na to będzie teraz większa niż kiedykolwiek.

✅ Czy w sytuacji tak gigantycznego zastrzyku finansowego, zasadne będzie dalsze wnioskowanie do magistratów o wielomilionowe wsparcie z pieniędzy mieszkańców?

✅ Pytanie: na co kluby te pieniądze przeznaczą? Ile zyska na tym szkolenie, czy powstaną minitory, poprawi się zaplecze? Czy wszystko zostanie "przejedzone"? Bo w tym aspekcie dna nie ma. Nigdy nie było.

✅ Pomysł z dodatkowymi meczami play-off jest już sprawdzony na gruncie szwedzkim - i zasadniczo jest pomysłem, który się sprawdził. Dodatkowo obciążając terminarz, rodzi jednak pewne zagrożenia w przypadku komplikacji pogodowych lub takich sezonów jak ostatni - z perturbacjami COVID.

✅ Technologicznie - jeśli chodzi o sposób pokazywania żużla w TV, to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Choć początki mogą być trudne (to już widzieliśmy w kilku momentach ubiegłego sezonu).

✅ Sama jakość super HD i technologiczne nowinki nie zadowolą kibiców, jeśli PGE Ekstraliga nie rozwiąże wreszcie najbardziej irytujących fanów kwestii - fotokomórek ustalających niezbicie, kto pierwszy linię mety oraz nie usprawni procedury startowej i związanych z nią wytycznych dla sędziów.

"Jak nie przejeść największych w historii pieniędzy" - piłka po stronie PZM i spółki Ekstraliga

Nad większością tych problemów - i to pozytywne - pochylili się już działacze podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia wspólników PGE Ekstraligi. Opracowano pierwszy, jeszcze nieformalny, katalog zagadnień wymagających reformy. Swoistą mapę drogową. Uwzględniono (kolejność przypadkowa):

1. Unowocześnienie infrastruktury klubowej i stadionowej
2. Nowy system szkolenia adeptów i współpracy z ośrodkami z najniższej ligi
3. Profesjonalizacja struktury organizacyjnej oraz kadry wewnątrz klubów
4. Opracowanie takiego systemu finansowania, żeby pieniądze nie zostały przeznaczone na licytowanie się o najlepszych zawodników
5. Uporządkowanie kwestii lekarza zawodów, lekarza klubowego i problemu orzekania zdolności zawodników do jazdy


Czy uda się to wdrożyć? I czy sprawnie? Wspólnie z kibicami będziemy obserwować i pytać. Na tym polega rola mediów.

 

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

po kredzie 960x130px 03

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławJeszcze nie wiemy do końca, w jakim kierunku pójdziemy w tym sezonie z przygotowaniem nawierzchni na mecze ligowe.

 

Stanisław Chomski dla "Przeglądu Sportowego"

po kredzie 315x155px 02

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2021
1. eWinner Apator
1
2
+12
2. Moje Bermudy Stal Gorzów 1 2 +6
3. Betard Sparta Wrocław
0 0 0
4. ZOOLeszcz DPV Logistic GKM
0 0 0
5. Eltrox Włókniarz Cz-wa 0 0 0
6. Motor Lublin 0 0 0
7. Fogo Unia Leszno
1 0 -6
8. Marwis.pl Falubaz Z.G. 1 0 -12
 eWinner 1. Liga 2021
1. ROW Rybnik
1 2 +36
2. Car Gwarant Kapi Meble Budex 0 0 0
3. Orzeł Łódź 0 0 0
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
5. Unia Tarnów 0 0 0
6. Arged Malesa TŻ Ostrovia 0 0 0
7. Abramczyk Polonia Bdg. 0 0 0
8. Cellfast Wilki Krosno
1 0 -36
2. Liga Żużlowa 2020
1. Wilki Krosno
 9 22 +235
2. OK Bedmet Kolejarz Opole  9 15 +65
3. SpecHouse PSŻ Poznań  9 9 -22
4. RzTŻ Rzeszów  9 8 -16
5. Metalika Recycling Kolejarz  9 8 -77
6. MSC Wölfe Wittstock  9 4 -185
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2020
1. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
133
2. flaga UK Tai Woffinden
117
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
117
4. flaga Polski Maciej Janowski
107
5. flaga Danii Leon Madsen
89
6. flaga Australii Jason Doyle
87
7. flaga Rosji Artiom Łaguta
84
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
81
9. SVK Martin Vaculík
78
10. flaga Australii Max Fricke 64
11. flaga Słowenii Matej Žagar 46
12. flaga Polski Patryk Dudek
39
13. flaga Danii Niels Kristian Iversen
32
14. flaga Danii Mikkel Michelsen 32
15. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck
22

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43