KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Baron Piotr ULNarzuciłem drużynie, żebyśmy poszli z przełożeniami w jedną stronę. Niestety, pierwsze dwie serie startów pokazały, że kompletnie się pomyliliśmy.
Piotr Baron po meczu w Lublinie

 

Czugunow GlebOstatni mecz inaugurującej sezon 2022 rundy PGE Ekstraligi sportowo nie wywołał praktycznie żadnych emocji. Po trzech biegach broniący tytułu wrocławianie prowadzili już 14:4, a potem jedynie tę przewagę powiększali, dochodząc do niemal 30-punktowego pogromu. Więcej emocji, niestety złych, podczas meczu i tuż po nim, było na trybunie zajmowanej przez kibiców Apatora. Wiadomo, że doszło do wielokrotnego wulgarnego lżenia "Rosjan", a po meczu na moment sytuacja wymknęła się spod kontroli.

 

Już przed meczem, kiedy kibice Sparty - choć z pewnością nie wszyscy - oklaskami zademonstrowali solidarność z Rosjaninem Artiomem Łagutą, który nie mógł wystartować w zawodach z powodu sankcji nałożonych na sportowców z tego kraju (zalecił je w lutym Międzynarodowy Komitet Olimpijski wszystkim związkom i organizacjom sportowym, tak też postąpiły FIM i PZM - dop. red.), zupełnie inną postawę przyjęła część fanów, szczególnie grupa kibiców przyjezdnych. Wulgarną przyśpiewkę "ruska k...", śpiewaną obecnie masowo na stadionach piłkarskich, w tym podczas ostatniego meczu reprezentacji Polski, słychać było na Stadionie Olimpijskim wielokrotnie.

Oczywiście śpiewający ją kibice nie mieli ochoty zagłębiać się w kwestie formalne dotyczące paszportu i obywatelstwa zawodników, ani w to, kto obecnie czuje się bardziej Rosjaninem, bardziej Polakiem lub "obywatelem świata". Kto co mówił i kto co deklarował od momentu zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę. Ci w sektorze toruńskim, zachowujący się karygodnie, kierowali się raczej klubowymi animozjami i zbiorowym obrazem Rosjan oraz pamięcią, do której kibice naturalnie mają prawo.

Spektrum postaw było zresztą szersze także w obrębie kibiców z Wrocławia. Jedni bili Artiomowi brawo (większość), inni spośród rozsianych po stadionie po prostu nie klaskali na dźwięk nazwiska "Łaguta", zaś niektórzy sami chyba nie bardzo wiedzieli jak się zachować i zazwyczaj zachowywali się tak, jak większość na sektorze obok nich. Z pewnością rozpowszechniony obecnie w żużlowym internecie pogląd, że "kibic z Wrocławia równa się ten wspierający Rosjan, bezwarunkowo, żądający natychmiastowego przywrócenia ich do jazdy w lidze" jest uproszczeniem.

ŁagutaArtiom Czugunow SoN2018Ten sam stadion, zdjęcie z finału SoN 2018 (foto: Paweł Mruk żużlowefotki.pl)


Najgorsze jednak wydarzyło się tuż po meczu.
W stronę parku maszyn Sparty ciskane były też z trybun drobne przedmioty. Wiadomo, że przy ogrodzeniu sektora gości doszło do scysji lub nawet bójki Gleba Czugunowa z kibicami Apatora. Dla chcących wyrobić sobie opinię na temat zdarzenia, zebraliśmy dostępne na chwilę obecną i kluczowe nagrania oraz stanowiska stron:


Nagrania wideo
:

Dwa filmy z zarejestrowanym przebiegiem incydentu zamieścili na twitterze kibice z grupy wyjazdowej Apatora. Do sprawy wnoszą m.in. fakt, że Czugunow podszedł, aby nagrywać potwornie lżących go i ciskających w niego przedmiotami ludzi, następnie odciągnął go stamtąd skutecznie jeden z członków sztabu Sparty, jednak zawodnik w pewnym momencie wyrwał mu się i pobiegł w stronę obrażających go przyjezdnych z Torunia. Możemy się domyślić, że do pojedynczych rękoczynów przy samym płocie musiało dojść...

Film 1:

Film 2:

I to samo, oczami Gleba Czugunowa. Zawodnik zamieścił nagranie z początkowej fazy incydentu, który sam do pewnego momentu nagrywał:

Film Czugunowa:


Komentarz klubu WTS Sparta Wrocław:

"To były wulgaryzmy i agresja kierowane bezpośrednio do Gleba. Powtarzam, że bezpośrednio i personalnie do niego. Oczywiście, że martwi nas reakcja zawodnika, ale to świadczy, że poczuł się tym głęboko dotknięty. Człowiek, który jasno się określił i to jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę, który wielokrotnie pokazywał, jaki ma stosunek do tego reżimu, na pewno na takie personalne ataki nie zasłużył. Nie po to spotykamy się na stadionach" - przekazał SportowymFaktom Adrian Skubis, oficer prasowy Betard Sparty.

"Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakiej innej dyscyplinie w Polsce tak traktuje się zawodników urodzonych w Rosji? I od razu stawiam drugie pytanie. Kto tę spiralę nienawiści nakręcił? Kto jest bez winy - także w przestrzeni mediów i social mediów - niech teraz pierwszy rzuci kamień" - dodał.

Władze Speedway Ekstraligi:

Wiadomo już - to podają wszystkie newsowe media - że trwa analiza.

- Komisja Orzekająca Ligi zajmie się sprawą zachowania kibiców Apatora Toruń, ale i też Gleba Czugunowa, zawodnika Betard Sparty Wrocław – przekazał Interii Sport Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej. "Członkowie Komisji Orzekającej Ligi nie chcą wypowiadać się oficjalnie, ale wiadomo, że już zajmują się kompletowaniem dokumentacji. Decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero wtedy, gdy odtworzony zostanie dokładny przebieg całego incydentu" - opisują SportoweFakty.

"Takie zachowania [mowa o niedzielnym incydencie - dop. red.] dają również argumenty żużlowym decydentom. Przypomnijmy, że już jakiś czas temu podczas Magazynu Best Speedway Tv wiceprzewodniczący GKSŻ-u Zbigniew Fiałkowski argumentując decyzję o wykluczeniu Rosjan powoływał się na bezpieczeństwo. Wtedy wiele osób śmiało się z takiego tłumaczenia, ale czas pokazuje, że być może było ono słuszne, bo Gleb dopiero po raz pierwszy wyjechał na tor w meczu ligowym, a już został potraktowany w taki sposób" - komentuje portal bestspeedwaytv.pl.


Wypowiedzi Gleba Czugunowa:

"PGE Ekstraligo, rozumiem, że to jest OK i żadnych kar dla klubu z Torunia nie będzie" (instagram zawodnika).

"Czyli to mój problem, że byłem blisko latających butelek, a nie to, że one w ogóle latają w moją stronę? Czy wy jesteście zdrowi? Ruska kur** przez cały mecz i butelki. Za to kara? Będę czekał, że ktoś na meczu wyjazdowym po prostu wystrzeli we mnie. Pogodzę się z tym, bo musisz cierpieć, gdy urodziłeś się w Rosji, nawet jeśli od czterech lat jesteś otwarcie przeciwko władzy" - dodał nie kryjąc rozżalenia.


Stanowisko Klubu Sportowego Toruń S.A.:

Klub z Torunia na swojej stronie internetowej, profilach na fejsbuku oraz twitterze nie opublikował oficjalnego oświadczenia na temat zajścia (stan na godz. 18 dzień po meczu). Skupiono się na wyniku sportowym.

 

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Baron Piotr ULNarzuciłem drużynie, żebyśmy poszli z przełożeniami w jedną stronę. Niestety, pierwsze dwie serie startów pokazały, że kompletnie się pomyliliśmy.
Piotr Baron po meczu w Lublinie

 

pokredzie baner

po kredzie 315x155px 02

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2022
1. Motor Lublin
6
12
+82
2. Fogo Unia Leszno 6 10 +6
3. Moje Bermudy Stal Gorzów 6 6 +20
4. zielona-energia.com Włókniarz 6 6 +44
5. Betard Sparta Wrocław 6 6 +24
6.

 

For Nature Solutions Apator

6 4 -20
7. ZOOLeszcz GKM
6 4 -50
8. Arged Malesa Ostrów Wlkp. 6 0 -106
 eWinner 1. Liga 2022
1. Cellfast Wilki Krosno
3 6 +54
2. Stelmet Falubaz ZG 4 6 +10
3. H. Skrzydlewska Orzeł 5 5 -12
4. ROW Rybnik 4 4 +22
5. AC Landshut Devils 4 4 -14
6. Abramczyk Polonia Bdg. 3 4 +22
7. Aforti Start Gniezno 4 3 -33
8. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 5 0 -49
2. Liga Żużlowa 2022
1. SpecHouse PSŻ Poznań
 5 8 +75
2. OK Bedmet Kolejarz Opole  5 6 +50
3. Optibet Lokomotiv Daugavpils  5 5 +16
4. Unia Tarnów  4 4 -38
5. Metalika Recycling Kolejarz  5 4 -38
6. TEXOM Stal Rzeszów  5 4 -4
7. Budmax-Stal Polonia Piła  5 3 -59

Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2021

1.  Artiom Łaguta 192
2.  Bartosz Zmarzlik 189
3.  Emil Sajfutdinow 149
4.  Fredrik Lindgren 129
5.  Maciej Janowski 129
6.  Tai Woffinden 122
7.  Leon Madsen 108
8.  Max Fricke 94
9.  Jason Doyle 87
10.  Robert Lambert 82
11.  Anders Thomsen 73
12.  Martin Vaculík 54
13. Matej Žagar 45
14. Dominik Kubera 44
15.  Oliver Berntzon 32
16.  Krzysztof Kasprzak 28

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43