KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Po sezonie 2019 bardzo namawiałem Hampela, aby przyszedł do Włókniarza. Był zainteresowany (...)  Powiedział jednak, że jest po rozmowach z Unią i zapewniono go, że będzie zawodnikiem podstawowego składu.

Marek Cieślak dla "PS"

Janowski-MSJ2012Żużlowa terra incognita powitała już światowe nadzieje "czarnego sportu". No, reprezentację tych nadziei, powiedzmy. Bo większość do dalekiej Argentyny nie poleciała wcale (urazy lub koszty), dwóch poleciało walczyć o sportowe cele, a reszta na fajną, wakacyjną wycieczkę. Choć niektórzy naburmuszeni jak purchawki. Zawodnik Dakota North na przykład jeszcze do hotelu nie dotarł, a już nie zostawił suchej nitki na całej idei. Pomysł jest głupi, rywalizacja w tym miejscu nie ma sensu, a lepiej byłoby pościgać się w Australii - ogłosił. Obawiamy się, że dla Dakoty Northa, znanego pogromcy światowych torów, należałoby zorganizować jakiś turniej na Ziemi Królowej Maud, aby mogło być naprawdę lepiej.


Cała ta histeria wokół wyjazdu do Argentyny trąci hipokryzją. Ustalmy coś: albo promujemy ten żużel poza Europą, albo nie. A skoro na szczytach zapadła decyzja, że tak, to bądźmy konsekwentni. Problemem nie była Argentyna, słońce czy nieznane tory, tylko kasa na transport ekip i sprzętu drogą lotniczą. Błąd FIM-u w tym, że poprzestał na klepnięciu terminów, zamiast dopilnować, by całość miała ręce i nogi. Czyli wymóc na macierzystych federacjach partycypację w kosztach podróży, a w przypadku tych biednych jak mysz kościelna, nawet zasponsorować. Zamiast kolejnego rautu na 150 osób. W końcu o realizację polityki "otwarcia na świat" chodzi. Wyszło jak wyszło. O dziwo, chyba najlepiej nad Wisłą, gdzie PZM wyłożył ponoć kilkanaście tysięcy złotych na podróż Maćka Janowskiego.

Jest szansa, że ten wydatek marketingowo się zwróci. Jakoś tak zdążyliśmy się już oswoić, a nawet zaprzyjaźnić z myślą, że w tym roku tytuł mistrzowski powędruje do Danii za sprawą Michaela Jepsena Jensena (trudno było inaczej, zwłaszcza po popisówce jaką było "skrojenie" Nickiego z triumfu w Vojens), a tymczasem Maciej Janowski odżył jesienią i ma szanse większe, niż na to wskazuje tabela. Trzy punkty straty na dwa turnieje przed końcem w normalnych warunkach to żadna strata. Sęk w tym, że tu warunki normalne nie będą. Skoro z piątki biało-czerwonej husarii pojedzie tylko Janowski, a tuż przed zawodami absencję zapowiedział Sasza Łoktajew, to kto te punkty "Ligladowi" ma zabierać?

Janowski może zabrać dwa. Zabawnie brzmi takie typowanie, ale to całkiem realny scenariusz: Maciek wygrywa oba turnieje z kompletem, ale to Duńczyk cieszy się z tytułu. Już w Pardubicach było całkiem podobnie - Janowski wygrał, jednak "Liglad" stracił tylko punkcik. Nie trzeba dodawać, że taki scenariusz bardzo Duńczykowi odpowiada. Nam ciut mniej.

Janowski-IMŚJ2012
Niby zawsze kiedy warunki są trudniejsze niż zazwyczaj lub wprost nieprzewidywalne (czytaj: wszędzie poza Polską) faworyzowani są Duńczycy. Bo lepsi technicznie, nie płaczą nad torami, jeżdżą w Anglii, a wychowywali się w lidze, gdzie w co drugim meczu deszcz ze trzy razy to zaczyna padać, to przestaje. Coś w tym jest. I Jensen w tym roku już to potwierdzał. Gdyby wszak skupić się na ostatnich wynikach, to szanse się wyrównują, a nawet wyżej stoją akcje "Magica". Tyle tylko, że on ostatni raz na motorze siedział w połowie października, podczas gdy jego rywal jeździł jeszcze tydzień temu w barwach Peterborough. No, ślizgał się, bo 4 punkty w Poole (1,2,0,0) i 10 (ale w 6 startach) w rewanżu to wyniki znacznie poniżej możliwości pogromcy Pedersena. O finale Ekstraligi nie wspominając. Ten w wykonaniu "Liglada" był nieporozumieniem. Janowski przeciwnie - wszystkie październikowe występy miał udane. Koalicja duńska raczej krzywdy rodakowi nie wyrządzi, ale może Aspgren, Masters czy Milík akurat pojadą wyścig życia? W czymś trzeba tej szansy upatrywać...

Argentyńczyków ewentualny triumf Janowskiego nie zmartwi. To jedyny kraj na świecie, który wkład Polaków w budowę swojego państwa uhonorował godniej niż sami Polacy we własnej Ojczyźnie. "El Día del Colono Polaco" 8 czerwca widnieje w każdym kalendarzu. Nie jako ciakwostka, a święto państwowe. Ciekawi jesteśmy natomiast postawy miejscowych juniorów. Nazwiska takie jak: Facundo Albin, Fernando Garcia, Sebastian Clemente czy Facundo Cuello nawet koneserom żużla w Europie nie mówią kompletnie nic. Trochę pogrzebaliśmy po argentyńskich serwisach. Cóż, jeśli ktoś myślał, że epoka żużlowego romantzymu już się skończyła, jest w błędzie. Ci chłopcy na co dzień naprawdę mają trudniej niż Dakota North. Inne mają też problemy. Na przykład po ile pesos zrzucić się na opony i metanol.

zubeldia2

Przydałoby się bardzo, żeby ten sport wyszedł poza prowincję Buenos Aires. Nie będzie łatwo, bo Argentyna, w przeciwieństwie do coraz lepiej czującej się w roli światowego mocarstwa Brazylii, przeżywa swoje kłopoty, nie mniejsze od tych greckich czy hiszpańskich. Tak widowiskowy sport jakim jest żużel Latynosi kupią w mig, co do tego jesteśmy pewni. Każdy, najmniejszy choćby sukcesik miejscowych "heroicos" spotęguje z kolei zainteresowanie prasy i ma szansę przyciągnąć sponsorów. A że z Bahía Blanca, jak na warunki południowoamerykańskie dziury, ledwo mieszczącej się w 20-tce największch miast Argentyny, można się wybić - jeden ambitny gość już udowodnił. Nazywa się Manu Ginóbili.

 Zubeldia- Fajny ten tor w Bahia Blanca, tylko piaszczysty i trochę się kurzy - ocenił na szybko Maciek Janowski.
- Fajny ten tor , bo nie kurzy się tak jak na innych - zachwalają miejscowi


Kilka obrazków z ostatnich międzynarodowych mistrzostw Argentyny w Bahía Blanca. Z dedykacją dla żużlowca Northa. Jak dla nas, na kilku ekstraligowych stadionach mogliby to puszczać na telebimach. Przyszłoby więcej ludzi niż zwykle. A zamiast Darżynkiewicza dać mikrofon temu Latynosowi. Nawet swojska "curva" brzmi lepiej.




Start I turnieju: 3 listopada o 21 czasu miejscowego (04.11. godz. 01.00 polskiego)
Start II turnieju: 10 listopada o 21 czasu miejscowego (11.11. godz. 01.00 polskiego)
Długość toru: 360 m
Sędziuje: Jim Lawrence (Wielka Brytania)

 

Zgłoszeni do startu:

Michael Jepsen Jensen (Dania)
Maciej Janowski (Polska)
Mikkel Bech Jensen (Dania)
Mikkel Michelsen (Dania)
Aleksandr Łoktajew (Ukraina) - NS
Nicklas Porsing (Dania)
Nikolaj Busk Jakobsen (Dania)
Sam Masters (Australia)
Vacláv Milík (Czechy)
Pontus Aspgren (Szwecja)
Dakota North (Australia)
Michal Skurla (Czechy)
Facundo Albin (Argentyna)
Fernando Garcia (Argentyna)
Sebastian Clemente (Argentyna)
Facundo Cuello (Argentyna)

Klasyfikacja przejściowa (po Pardubicach):

1.  Michael Jepsen Jensen 64
2.  Maciej Janowski 61
3.  Mikkel Bech Jensen 51
4.  Przemysław Pawlicki 43
5.  Mikkel Michelsen 40
6.  Aleksandr Łoktajew 37
7.  Niclas Porsing 32
8. Patryk Dudek 30
9.  Bartosz Zmarzlik 29
10.  Nikolaj Jakobsen 26
11.  Tobiasz Musielak 25
12.  Piotr Pawlicki 21
12.  Sam Masters 21
14.  Damian Adamczak 18
14.  Vacláv Milík

18



Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Po sezonie 2019 bardzo namawiałem Hampela, aby przyszedł do Włókniarza. Był zainteresowany (...)  Powiedział jednak, że jest po rozmowach z Unią i zapewniono go, że będzie zawodnikiem podstawowego składu.

Marek Cieślak dla "PS"

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 14
32
+188
2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
4. forBET Włókniarz 14 19 -24
5. MrGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
7. truly.work Stal Gorzów 14 11 -70
8. Get Well Toruń 14 5 -153
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 12 22 +110
2. Arged Malesa TŻ Ostrovia 12 18  -8
3. Car Gwarant Start 12 17  +6
4. Unia Tarnów 12 17 +16
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
7. Orzeł Łódź 12 7 -49
2. Liga Żużlowa 2019
1. ZOOLeszcz Polonia Bydg.  12 26 +133
2. Power Duck Iveston PSŻ  12 23 +193
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12 21 +142
4. Wilki Krosno  12 14 -3
5. Euro Finannce Polonia Piła  12 13 -38
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  12 8 -35
7. Speedway Wanda Kraków
 12 0 -392
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2019
1. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
132
2. flaga Danii Leon Madsen
130
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
126
4. flaga Szwecji Fredrik Lindgren 105
5. SVK Martin Vaculík 95
6. flaga Polski Maciej Janowski
87
7. flaga Australii Jason Doyle 84
8. flaga Polski Patryk Dudek 79
9. flaga Słowenii Matej Žagar 78
10. flaga Danii Niels Kristian Iversen 77
11. flaga Rosji Artiom Łaguta
66
12. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck
63
13. flaga UK Tai Woffinden 60
14. flaga Polski Janusz Kołodziej 57
15. flaga UK Robert Lambert 39
16. flaga Australii Max Fricke 36

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43