ATL SPEEDWAY2

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Tor jest naprawdę świetny! Przyznam, że jestem pod dużym wrażeniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to pierwsze kółka, to trzeba otwarcie powiedzieć, że nawierzchnia zachowuje się naprawdę znakomicie.

Jakub Miśkowiak KŻ Orzeł Łódź

StrażPożarna-TarnówSporo zamieszania wywołały problemy organizacyjne podczas niedzielnego meczu Unii Tarnów z PGE Marmą Rzeszów. Goście, powołując się na Przepisy Dyscyplinarne Sportu Żużlowego, domagają się przyznania im walkowera. Kiedy przeczytamy fragment przytaczany najczęściej w najpopularniejszych mediach wydaje się oczywistym, że ich roszczenia są jak najbardziej słuszne. A gdyby faktycznie odpowiednia komisja uznała odwołanie rzeszowian, środkowa część tabeli wywróciłaby się do góry nogami. Jednocześnie czekalibyśmy w zasadzie już tylko na jedną odpowiedź: kto zajmie ósme (i tak spadkowe) miejsce - Gorzów czy Wrocław? Oczywiście to, czy liga będzie interesująca, nie może wpływać na sposób interpretacji przepisów.


Rzeszowianie w osobie pani prezes Marty Półtorak powołują się na art. 316 wymienionego regulaminu, który w punkcie 18, podpunkt f mówi:

(...) przerwanie zawodów i nie dostosowanie toru do wymogów regulaminowych w czasie do pół godziny od momentu przerwania zawodów:
f1) w przypadku zawodów ligowych:
- walkower dla drużyny przyjezdnej ogłoszony niezwłocznie przez sędziego lub Jury Zawodów, przyznanie jednego ujemnego punktu meczowego,zawieszenie licencji toru na 4 tygodnie od daty odwołanych zawodów (ponowne wydanie licencji musi poprzedzić inspekcja i weryfikacja toru), zawieszenie licencji kierownika zawodów, kara pieniężna od 75000 do 100000 zł oraz odszkodowanie w wymiarze określonym w przepisach dotyczących walkowera zawartych w regulaminie rozgrywek ligowych na dany rok.

 

Sprawa wydaje się być oczywista. Regulamin jest tu precyzyjny i bardzo surowy. Nasuwa się jednak pytanie: dlaczego pani prezes od tej decyzji uzależnia swoją przyszłość w tym sporcie? Czy jest to próba wpłynięcia na komisję? Gdyby tak było, to mielibyśmy do czynienia z czymś, co przypomina szantaż. Tylko po co, skoro ma się po swojej stronie regulamin? Jak to się ma do wypowiedzi na antenie nSport, że decyzja o wycofaniu się z udziału w sporcie żużlowym została już podjęta? Strasznie to wszystko zagmatwane.

Wracając do regulaminu, to diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Otóż wstęp do punktu 18, obejmującego wszystkie podpunkty, brzmi: „za nieregulaminowy stan toru stwierdzony przez sędziego zawodów:”, co dość mocno zmienia interpretację podpunktu f, bo czy sędzia Ryszard Bryła z Zielonej Góry stwierdził jakikolwiek nieregulaminowy stan toru? Nie. Nawet nie opisał tej sytuacji w protokole zawodów. A skoro tak, to punkt 18 nie może być zastosowany, a tym samym nie może być orzeczony walkower.

Regulamin Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych w art. 26, punkt 17 mówi:
Sędzia powinien podać w swym sprawozdaniu wszystkie szczegóły o otrzymanych protestach, nałożonych karach, wykluczeniach, opóźnieniach startu, dokonanym wpisie zaleceń do książki toru, jak również wszystkie inne fakty dotyczące przebiegu i organizacji zawodów, a w szczególności wyczerpująco opisać wszelkie fakty mogące stanowić podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec zawodników, działaczy i klubów, jak również odnotować opinię obserwatora, komisarza toru w zakresie przygotowania toru do zawodów oraz w zakresie orzekanego walkowera. Po zakończeniu zawodów, sędzia obowiązany jest podpisać protokół zawodów, wnieść do niego ewentualne uwagi oraz dokonać wpisu do książki toru wszystkich wymaganych informacji.

Tutaj pewne wątpliwości pojawić się mogą, bo opóźnienie jednak było i to jest rzecz niezależna od subiektywnej oceny całej sytuacji. Jeśli sędzia nie odnotował tego faktu, to jego postawa powinna być zweryfikowana przez odpowiedni organ. Cały czas jednak nie zmienia to faktu, że arbiter nie stwierdził nieregulaminowego stanu toru, które to stwierdzenie jest podstawą przyznania walkowera.

Można oczywiście złożyć odwołanie. Art. 81 Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych w punkcie 1 mówi, że:
Odwołanie może dotyczyć:
1) przedmiotu zwróconego przez sędziego lub Jury Zawodów protestu,
2) rozstrzygniętego protestu,
3) faktów stwierdzonych przez sędziego lub Jury Zawodów, z własnej inicjatywy, dotyczących:
- silnika,
- paliwa,
- konstrukcji i wymiarów motocykli,
- tłumika,
- deflektora,
- tylnej opony,
- wyposażenia zawodnika,
4) decyzji podmiotu zarządzającego, w tym również decyzji weryfikacyjnych,
5) okoliczności związanych z przebiegiem zawodów ujawnionych po terminie składania protestów.

Czy podpunkt 5 może mieć zastosowanie do sytuacji z Tarnowa? Tutaj musieliby się wypowiedzieć prawnicy. Zakładając jednak, że można go zastosować, to punkt 8 tegoż artykułu podaje:
Jeżeli podczas rozpatrzenia protestu lub odwołania zostanie stwierdzone, że nastąpiło przekroczenie przepisów regulaminu, podmiot rozpatrujący protest albo odwołanie może orzec, że drużyna winna przekroczenia tych przepisów przegrała zawody (mecz) lub serie zawodów, a nawet w przypadku szczególnie poważnego wykroczenia na niekorzyść sportu określić te zawody albo serię zawodów jako przegrane walkowerem.

Tutaj kluczowymi sformułowaniami są „może” oraz „szczególnie poważne wykroczenie na niekorzyść sportu”, które swoją ogólnikowością nadają podmiotowi rozpatrującemu odwołanie taką dowolność interpretowania tego zapisu, że wszystko i tak skończy się w wyższej instancji. Wypada mieć tylko nadzieję, że ostateczna decyzja zapadnie przed rozpoczęciem play-offów, żeby nie okazało się potem, że medalista DMP... nie miał prawa w nich wystąpić.


Można się zastanawiać jak zachowa się po sezonie pani Marta Półtorak. Odejdzie czy zostanie? Czy pozytywy wynikające z jej działalność w sporcie żużlowym dotyczą całej dyscypliny, czy może ograniczają się wyłącznie do rzeszowskiego klubu? Dziwnego klubu, który zrezygnował z historycznej nazwy oraz charakterystycznego żurawia w logo (choćby w formie szczątkowej). Klubu, który przez ostatnie 10 lat nie dał polskiemu żużlowi żadnego liczącego się na na arenie krajowej juniora, osiągającego przynajmniej przyzwoite wyniki wśród seniorów. A co osiągnęła drużyna? Pomimo sporych - nawet jak na warunki "najdroższej ligi świata" - pieniędzy, rzeszowianie w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie zdobyli w niej nic. Wydaje się to wręcz niewiarygodne, gdy porównamy efekty z nazwiskami, jakie przewinęły się ostatnio przez tę drużynę. A jednak...

 

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Tor jest naprawdę świetny! Przyznam, że jestem pod dużym wrażeniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to pierwsze kółka, to trzeba otwarcie powiedzieć, że nawierzchnia zachowuje się naprawdę znakomicie.

Jakub Miśkowiak KŻ Orzeł Łódź

MundialTyper 2018

NAJBLIŻSZE ZAWODY i TRANSMISJE TV

Niedziela, 15 lipca
PLŻ2Arge Speedway Wanda - ROW Rybnik
17:00

Tygodniowy wykaz transmisji TV

 PGE Ekstraliga 2018
1. Fogo Unia Leszno  10 18 +124
2. Betard Sparta Wrocław  10 15 +70
3. Cash Broker Stal Gorzów  10 15 +47
4. forBET Włókniarz
 10 13 +6
5. Get Well Toruń  10 10 -43
6. Grupa Azoty Unia Tarnów  10 8 -72
7. Falubaz Zielona Góra  10 7 -28
8. MrGARDEN GKM Grudziądz  10 6 -104
 Nice PLŻ 2018
1. Speed Car Motor Lublin  11 25 +203
2. Car Gwarant Start Gniezno  9 12 +41
3. Lokomotiv Dyneburg  8 11 -15
4. ROW Rybnik  10 11 +106
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  10 8 +30
6. Euro Finannce Polonia Piła  7 4 -86
7. Orzeł Łódź  7 3 -33
8. Arge Speedway Wanda
 8 2 -246
2. Polska Liga Żużlowa
1. MDM Komputery TŻ Ostrovia  9 18 +129
2. Stal Rzeszów  8 17 +106
3. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  9 13 +60
4. OK Kolejarz Opole  9 9 -25
5. Iveston PSŻ Poznań  8 5 -50
6. Polonia Bydgoszcz  8 5 -128
7. KSM Krosno  9 2 -92
 Klasyfikacja Grand Prix 2018 (po 4/10)
1. flaga UK Tai Woffinden
65
2. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
54
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
48
4. flaga Polski Maciej Janowski
47
5. flaga USA Greg Hancock 41
6. flaga Rosji Artiom Łaguta
41
7. flaga Polski Patryk Dudek 36
8. flaga Polski Bartosz Zmarzlik 36
9. flaga Australii Jason Doyle 35
10. flaga Australii Chris Holder 31
11. flaga Słowenii Matej Žagar 28
12. flaga Danii Nicki Pedersen 25
13. flaga Polski Przemysław Pawlicki 14
14. flaga UK Craig Cook  8
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen  7
16.  SVK Martin Vaculík  4

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43