KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

IMŚJ Lublin2015Tegoroczne rekordowe upały dają się we znaki kibicom w każdy letni weekend. Skąpani w promieniach słońca pielęgnują swoją opaleniznę i chętnie orzeźwiają się zimnym piwem oglądając ulubione wyścigi. ...o ile dane jest im zobaczyć coś więcej niż wielką chmurę pyłu. Pylne Wrota, konsekwencja wybitnie upalnego lata, zdawały się nieco psuć sobotnie IMŚJ w Lublinie. Choć w moim gronie padały dość nieprzychylne uwagi na temat przygotowania nawierzchni, to zawodnicy oraz kibice zdają się być umiarkowanie usatysfakcjonowani. Po obejrzeniu walki juniorów grzechem byłoby stwierdzenie, że wschodnia stolica żużla nie podołała postawionemu przez FIM zadaniu. Fani spotkali się z udogodnieniami, a klub nie zanotował wielce gorszących wpadek. Ale czy to oznacza, że wszystko odbyło się po mistrzowsku?

Szybcy i młodzi

Na spragnionych adrenaliny lublinian atrakcje czekały już od godz. 11, kiedy zawodnicy zjawili się na nieobowiązkowym treningu. Juniorzy poszli po rozum do głowy i doskonale wykorzystali możliwość zapoznania się z nawierzchnią. Szybkości ich jazdy nie da się określić innymi słowami, niż te, które widniały na bluzach teamu Mateja Žagara. W takich momentach żałuję, że do tej pory nikt nie zamontował na wirażach radarów, które pokazałyby jak moi (prawie) rówieśnicy ośmieszają niejednego dużo bardziej doświadczonego seniora. Na uspokojenie dla rozkołatanego serca zaserwowano wystawę zabytkowych motocykli, a młodzi fani motoryzacji mogli choć przez chwilę poudawać Adama Skórnickiego pozując do zdjęcia na wojennej maszynie z lat II wojny. Co z torem? Kurzyło się, ale przed południem widoczność nie była ograniczona.

Zdążyć na SEC

Zanim prognozy pogody zahuczały od ostrzeżeń o zbliżających się upałach, organizatorzy IMŚJ w Lublinie zdecydowali o przesunięciu zawodów na godzinę 16. – Chcieliśmy uatrakcyjnić te mistrzostwa i przeprowadzić je przy oświetleniu, ale niestety tego samego dnia o godzinie 19 w Szwecji też odbywa się ważna impreza. Dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy się przesunąć zawody na wcześniejszą godzinę, żeby kibice mieli możliwość obejrzeć obie imprezy – poinformował prezes Andrzej Zając na łamach portalu lubsport.pl. Takie rozwiązanie spotkało się ze sporą aprobatą i pokazało, że lubelskiemu klubowi zależy na usatysfakcjonowaniu kibiców. Temperatura na dworze rosła jednak z dnia na dzień, a im bliżej było do zawodów, tym więcej pojawiało się kąśliwych uwag na temat chęci "upieczenia widzów” i "męczarni na betonie”. Niestety, dobre chęci nie zawsze spotykają się z oklaskami, a rzeczywistość była taka, że sama zdążyłam dopiero na 8. bieg w Kumli.

Zapylamy panowie, zapylamy...

Pogoda, która prawidłowo została rzeczownikiem w rodzaju żeńskim, zmienną i przekorną jest. Podczas sobotnich zawodów rzadko raczyła Aleje Zygmuntowskie chociaż kawałkiem chmurki, przez co tor wysychał w ekspresowym tempie. Na domiar złego tydzień przed zawodami pracy odmówiła klubowa polewaczka, a jej funkcję spełniał wóz jednej z lubelskich firm zajmujących się wywozem nieczystości. I choć radził sobie ze swoim zadaniem całkiem nieźle, to brakowało poczciwej żółto-biało-niebieskiej maszyny z porządnymi zraszaczami. Przy skwarze, jaki dopadł centrum Lublina w trakcie zawodów, tor musiałby przechodzić nawadnianie po każdym biegu, a i tak mistrzostwa nieco się przeciągnęły. A jakie są skutki nie lania wódki (to oczywiście zdrobnienie)?

OPERATION DESERT STORM

Zdjęcia znakomicie oddają pustynny charakter sprawy, a oglądając je duszący kaszel wyrywa się z płuc zwiastując nadchodzącą pylicę. Taka sytuacja mogłaby perfekcyjnie ucieleśniać żużel pełen adrenaliny, zapachu metanolu i kurzu, który człowiek zmywa z siebie przez trzy dni. Tym razem poziom zakurzenia przekroczył jednak wszelkie standardy, a ścigania mogłoby być zdecydowanie więcej. Czy zatem zawody okazały się klapą?

Nie doczekali

Szukać plusów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów nie trzeba długo. Bardzo dobrze poradziła sobie z rangą spotkania maszyna startowa, głucha na komentarze, iż zawody od razu powinno zacząć się od startu na zielone światło. Toromistrze również robili co mogli, aby choć trochę podkręcić tempo zawodów. Nie można nawet skarżyć się na frekwencję, bo lubelski owal dawno nie gościł tylu kibiców. Niestety, niedyspozycję zaliczyła tablica wyników, która - kulejąca już od kilku meczów - nie podołała tak ważnym zawodom. Wisienką na torcie pozostanie jednak wyścig dodatkowy między Andrzejem Lebiediewem a Andersem Thomsenem, który oglądany był przy opustoszałych trybunach. Dobrze zlany tor, przyjemne wieczorne słońce i dwóch zawodników walczących o miejsce na podium – aż szkoda, że tak niewiele osób pokusiło się, aby to zobaczyć. Jeszcze mniej osób oklaskiwało medalistów podczas rudny honorowej. To naprawdę kibicowskie faux-pas, kiedy nie umie się pogratulować najlepszym tą dodatkową minutą spędzoną na stadionie. Żałosny widok dopełniły busy pozostałych zawodników, które zaczęły... wjeżdżać na tor, obojętne na trwające (ciche) świętowanie.

Czy Lublinowi udało się wykonać tak ważne zadanie jak organizacja Mistrzostw Świata? Myślę, że  miasto wciąż pozostaje w fazie "juniorki", jednak z imprezy na imprezę stajemy się coraz lepiej punktującym zawodnikiem. A dla tych, którzy wściekli wciąż zgrzytają zębami przez wchłonięty pył - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.


Weronika Gębka (Twitter)
Zdjęcia: Klaudia Żurawska vel Dziurawiec

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43