KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

SEC torunnKolejny żużlowy sezon przeszedł do historii. Nie brakowało w nim emocji - i pozytywnych, i negatywnych, nie brakowało także w nim momentów dramatycznych, w których wszyscy zawodnicy, kibice i działacze łączyli się ponad podziałami. Tych ostatnich było niestety zbyt wiele.

4 czerwca, Gniezno, półfinał Drużynowego Pucharu Świata. Na prostej ostro walczą Witalij Biełousow i Linus Sundstroem. Ten drugi nie chce przepuścić Rosjanina przy bandzie. W Biełousowa wpada Hampel, który nie opanował maszyny i wrył się nogami pod dmuchaną bandę. Diagnoza: wieloodłamowe złamanie kości udowej, co równa się z przedwczesnym zakończeniem sezonu dla lidera reprezentacji Polski. Na twitterze rusza akcja #JaroTrzymajSie, sam Hampel dzięki pozytywnemu ładunkowi skupia się na rehabilitacji, obiecuje powrót i jeszcze lepszą dyspozycję.

23 sierpnia, Zielona Góra. Mecz Falubazu z GKM-em Grudziądz. Ostatni wyścig sezonu dla drużyny spod znaku Myszki Miki. Darcy Ward daje z siebie wszystko, chce zdobyć przychylność fanów, którzy, po pamiętnym finale sprzed lat i podeptaniu szalika przez młodego Australijczyka, są dość mocno podzieleni. Ward zahacza o tylne koło rywala i nieszczęśliwie upada. Diagnoza? Przerwanie rdzenia kręgowego, co jest niemalże wyrokiem. Darcy zaczyna nową walkę - tu nie chodzi już o powrót na tor, tu chodzi o życie, a później w miarę normalne funkcjonowanie. Środowisko żużlowe znów się jednoczy, płyną słowa wsparcia oraz datki na rehabilitację.

30 września, Togliatti. Podczas Memoriału Anatolija Stiepanowa ścierają się ze sobą Artiom Łaguta i Witalij Biełousow. W wyniku upadku obaj nie mogą kontynuować zawodów. Łaguta wychodzi z tego jedynie poobijany, gorzej wygląda sprawa Biełousowa. Zawodnik ma problemy z czuciem w nogach. Diagnoza: uszkodzony kręg szyjny. Rosjanin, podobnie jak Ward, walczy o powrót do czegoś, co każdy z nas nazywa "szarą codziennością". Napływają słowa otuchy, jednak nagłośnienie przypadku tego zawodnika jest dużo mniejsze niż u Warda, przez co Biełousow mierzy się nie tylko z problemami natury zdrowotnej, ale wciąż potrzebuje wsparcia finansowego.

24 października, Melbourne. Ostatni bieg ostatniej rundy Grand Prix. Na pierwszym łuku o pozycję walczą Jason Doyle i Greg Hancock. Obaj upadają, niestety dodatkowo wpada w nich Maciej Janowski. Amerykanin i Polak po chwili podnoszą się z toru, gorzej wygląda Doyle, który traci przytomność. Australijczyk zostaje przewieziony do szpitala, gdzie pierwsze diagnozy mówią o wstrząśnieniu mózgu oraz urazach szyi i klatki piersiowej. Doyle, pomimo koszmarnych urazów, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych i tak ma sporo szczęścia.

Być może do wszystkich tych sytuacji nigdy by nie doszło, gdyby nie nowa mentalność zawodników, którą obserwujemy od pewnego czasu. Króluje myślenie, wedle którego żużlowcy dla zwycięstwa zrobią i poświęcą wszystko. Nie potrafią sobie wyobrazić dramatu, jaki może ich spotkać, bo nigdy czegoś podobnego nie przeżywali. Myślenie to potęgują oczekiwania - kibice, działacze, dziennikarze, sponsorzy są kapryśni, wymagają widowiska na najwyższym poziomie i jazdy na 300 procent możliwości. Wsparcie każdej z tych grup jest potrzebne do egzystowania w żużlowym światku, więc zawodnicy dają z siebie ponad miarę możliwości. Do tego wszystkiego dochodzi również rozwój sprzętu, który doprowadził do szybszej i bardziej dynamicznej jazdy. Niestety, nie równa się to zwiększeniu bezpieczeństwa, chociaż należy podkreślić, że dmuchane bandy niejednego zawodnika uratowały.

Ta nowa mentalność wkroczyła szturmem na światowe tory, zderzając się z mentalnością bardziej doświadczonych zawodników, którą można by określić słowami: jazda ostro, ale fair. Siłą rzeczy sprawiło to, że właśnie ci drudzy, zostawiający tych parę centymetrów przy bandzie, stali się narażeni na kontuzje - albo upadali (nie ze swojej winy), albo jakimś cudem, dzięki swojemu doświadczeniu, potrafili uratować się przed spotkaniem z nawierzchnią toru.

Co doprowadziło do tak wielu dramatycznych sytuacji w tym roku? Jednoznacznej odpowiedzi zapewne nie poznamy nigdy. Być może kluczem do jej znalezienia jest presja tworzona przez zawodnika i przez jego otoczenie. Presja, która rozkazuje, by widowiskowo wygrywać i jeździć bez pardonu. Dopóki ona nie zniknie, obawiam się, że nadal będziemy oglądać takie wypadki, jak podczas zakończonego sezonu.


Mateusz Dziopa

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Na pewno nie zamierzam być prezesem GKM, bo znakomicie z tej roli wywiązuje się Marcin Murawski. Na razie zwyczajnie odpoczywam.

 

Zbigniew Fiałkowski dla "Przeglądu Sportowego"

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43