KALENDARIUM

POWIEDZIELI

KołodziejJanuszNie ma się co tłumaczyć. Dziś nie błyszczałem. Trochę mam problem na takich mniejszych torach.

Janusz Kołodziej po GP Polski (dzień później w lidze zdobył płatny komplet w Częstochowie)

Stal rz 2016Gorący, skurczony jak przysłowiowe gacie po praniu w zbyt gorącej wodzie, okres transferowy mamy za sobą. Może to i dobrze, bo rzeszowskie Last Minute, na dodatek trzeci rok z rzędu, mogłoby osoby z wysokim poziomem markerów zawałowych wprawić w stan zagrożenia życia, a mówiąc wprost: pozbawić przyjemności podziwiania sezonu żużlowego Anno Domini 2017. Przynajmniej na żywo.

Chwila zastanowienia, podczas której mogło dojść do kilkudziesięciu, pewnikiem spektakularnych  transferów i… mam złotą myśl. A wziąć i posadzić na pstrych krzesełkach przy Hetmańskiej paru kibiców - weteranów. Toż to skauci jak się patrzy! A wiedza jaka nieprzeciętna... Wypisać na kartce wydartej z zeszytu kratkowanego kwotę do dyspozycji - i skład gotowy. Chwila, moment! Jeszcze mamy do dyspozycji czas, na poszukiwanie dodatkowych sponsorów… Pięknie by było, a i wpisy pod artykułami z gatunku: "Prapremiera transferowa", zaopatrzonymi w więcej wykrzykników niż odgłosy zbrojnych potyczek w najlepszych pozycjach książkowych, mogły by mieć więcej wspólnego ze sportowymi realiami.

Tyle tytułem wstępu. Czas się wyciszyć, bo ciśnienie mi skoczy i z przyczyn niezależnych więcej nie będzie mi dane napisać, a o przyszłym sezonie to będę mógł sobie pomarzyć. Optymistą niepoprawnym jestem, a nawet jakbym o tym nie wiedział, to inni już mi to powiedzieli, żeby nie powiedzieć - zarzucili. Jednak wątpliwości, czy w przyszłym sezonie "Żurawie" pojadą obsiadły mnie jak - no powiedzmy - pszczoły.

Proszę państwa!  Przecież to nie wybory, żeby aż taka cisza była wymagana! Głodni wiedzy, poznania jednej z tajemnic (nie różańcowej!), ale nazwisk zawodników mających w nowym, lepszym z pewnością roku reprezentować rzeszowski speedway, czekali wierni kibice z utęsknieniem na jakiekolwiek informacje. I nic… Cisza grobowa i tylko zapewnienie, że "drużyna z pewnością pojedzie", pozwalało odnaleźć w organizmie siłę na śledzenie wydarzeń na żużlowych podwórkach… innych drużyn.

No i ruszyła bezduszna machina! Prezes Łabudzki uprzedzał o  możliwości ogłoszenia składu w ostatniej chwili (może nie chciał powielać błędów z lat wcześniejszych?). Są i pierwsze nazwiska: Nicklas Porsing i Dimitri Berge. Duńczyk wcześniej sygnalizował chęć pozostania w zespole i na drodze eliminacji (czyt. zamykania składów) innych drużyn, było to jak najbardziej wiarygodne, ale młody Francuz był niespodzianką, i to z gatunku tych miłych. Dwudziestolatek w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów wymiatał aż miło. Było widać dobrą technikę, szybki sprzęt i pomysł na jazdę (a chyba też jakieś zaplecze). Co tu dużo gadać. Pokonać Krystiana Pieszczka, dodatkowo na torze w Gdańsku, to niezły wyczyn. Zresztą we wszystkich rundach IMŚJ "Dymitr" pokazywał kawałek dobrego żużla, a i podium było w jego zasięgu.

Krótka piłka i dosłownie chwilkę później mamy kolejnych zawodników z "Krainy kangurów". Davey Watt to już w Rzeszowie jeździł w latach 2007-2008 i przynajmniej w pierwszym sezonie stanowił odkrycie ekstraligowych torów. Tylko z kim będzie teraz tak efektownie wychodził z 1-5 na 5-1, skoro opuścił nas Maciek Kuciapa, wybierając kurs na reaktywowany lubelski klub. To już było ("…i nie wróci więcej"), ale występując w szeregach Lokomotivu Daugavpils, całkiem niedawno, starszy o niemal dekadę Dave przywiózł naszych zawodników za swoimi plecami i zasiadł po meczu przy konferencyjnym stole w roli jednego z liderów swojego zespołu.

Znalezione obrazy dla zapytania davey watt stal rzeszów


Drugi z chłopaków z kontynentu z Interiorem w centralnej części - Josh Grajczonek. Ciekawe, jak w przyszłym roku zaprezentuje się ten 26-latek. W Anglii śmiga aż miło. Nie ma dla gościa straconych pozycji, a spóźniony start to w jego wykonaniu jedynie gwarancja emocjonującego biegu. Jest natomiast pewne "ale". Rzeszowskie "lotnisko" to nie agrafki na stadionach Albionu, i tu trzeba poszukać jakiegoś rozwiązania. Zresztą sam Josh po meczu w Łodzi przyznał, że ma problemy z długimi torami. Dodatkowo jego słabe występy na długim i szybkim torze w King`s Lynn, potwierdzają pewnie niedostatki w parku maszynowym. Mamy jednak troszkę czasu, mamy w planach wysypany na torze przy Hetmańskiej wagon nowej nawierzchni - i można robić nawierzchnię "pod koło", co powinno się przysłużyć zarówno zostającemu w kevlarze z żurawiem Dawidowi Lampartowi, jak i mającemu przywdziać go ponownie Chrisowi Harrisowi.

Ciekawa sprawa z tym naszym nowym - starym Angolem. Nie wiem ani ja, ani inni pasjonaci żużla, z jakiej to przyczyny dokonaliśmy wymiany zawodników brytyjskich z krakowską Wandą. Ale Scottiego Nichollsa na "Bombera"? Gdzie tkwi przyczyna? Poza finansową... Można jedynie, wzorem wielu, spekulować na tematy pieniędzy i rozbieżności w konstruowaniu kontaktów. A może to zwyczajowe "wietrzenie magazynów"? Zabij mnie! - nie wiem…! Na całe szczęście sponsorzy umocowani mentalnie, ruchomościami i nieruchomościami na tajemniczym Podkarpaciu, zatrzymali parę Lamparciąt, dzięki czemu teraz do pełni szczęścia brakuje nam TYLKO jednego polskiego seniora. Karol Baran rzucił się w ekstraligową toń i będzie w przyszłym roku starał się nie utonąć, reprezentując częstochowskie "Medaliki". Wybrał wyższą klasę rozgrywkową, ale pewne symptomy już wcześniej przemawiały za zmianą otoczenia przez Carlosa. Może to jakieś animozje z zarządem? Może jedynie nie podlegający żadnej dyskusji brak przysłowiowej kasy? Siedem lat (i więcej) tłustych było, więc według przepowiedni zapewne czas na te chude... Cytując naszego byłego zawodnika - "zapchajdziurą nikt nie chce być". Szkoda tylko formuły decyzji w typie "wyjścia po angielsku”, bo teraz to chwilowo w "czarnej…" jesteśmy.

Okienko transferowe na razie zatrzaśnięte, nie zatrzymaliśmy "Ciapka", nie odzyskaliśmy "Łełka". Zostawienie na ostatnią chwilę finalizacji umów z najważniejszym duetem krajowych seniorów skończyło się tym, że mamy tylko jednego. Zobaczymy, co jeszcze uda się z deficytowego w Polaków rynku wyszarpnąć. Zawsze jest alternatywa w osobie doposażonego (oj tam, trochę fikcji literackiej), Grzesia Bassary i oczekiwanie ma żużlową pełnoletność Wiktora Lamparta. Coś się wydarzy, wymyśli, być może wykombinuje.

Jeszcze szczypta egzotyki. W minionym sezonie mieliśmy, zasilającego obecnie szeregi zawodników z Łotwy, rodowitego Argentyńczyka - Nicolasa Covattiego. W tym roku biało-niebieskich barw bronił będzie Rumun - Andrei Popa. W klubowych mediach społecznościowych, z pewnością pod wpływem złej informacji o Karolu Baranie, to właśnie ten młodzian skupił na sobie cały wagon szyderstw i kpin ze strony kibiców. Zdecydował się spróbować swoich sił Polsce? Szacun! Być może ten 16-latek (dwudziestolatek?) zastanie kiedyś nowym Vaculikiem albo Woffindenem? Kto może dziś autorytatywnie stwierdzić, że nie? Jeżeli za bardzo popuściłem wodze swojej fantazji , to…prrrr!

Patrząc na naszą drużynę, to wyjątkowo dużo tych wszystkich: "może", "gdyby" i "jeżeli". Najprawdopodobniej w drużynie przywitamy jeszcze nowego seniora i ten przyszły sezon uda się jakoś odjechać. Oczekiwania fanów systematycznie, z roku na rok, są coraz mniejsze. Będące przedmiotem drwin "najwyższe cele", zmieniały się w pytanie: czy w ogóle wystartujemy? Stal w przyszłym roku straci duży atut w postaci licznego grona wychowanków, który w tym roku zachęcał do wizyt na stadionie. Nie mam jednak wątpliwości, że wielu fanów będzie przychodzić nadal, bo nie wyobraża sobie innego scenariusza siódmego dnia tygodnia. W końcu będą dawni znajomi, którzy cieszyli (albo i nie) nasze oczy swoją jazdą. Wrócą wspomnienia i będzie o czym z sąsiadem z ławki porozmawiać, powspominać, wspólnie się emocjonować. No cóż. Nie może być inaczej, jeżeli w żyłach krąży metanol... A wynik? Może jeszcze spokojnie z tym "gaszeniem światła".

Tomasz "Wolski" Dobrowolski

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

KołodziejJanuszNie ma się co tłumaczyć. Dziś nie błyszczałem. Trochę mam problem na takich mniejszych torach.

Janusz Kołodziej po GP Polski (dzień później w lidze zdobył płatny komplet w Częstochowie)

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 5
10
+66
2. Stelmet Falubaz Zielona Góra 5 8 +36
3. forBET Włókniarz 5 6 -2
4. MrGARDEN GKM Grudziądz 4 4 +4
5. truly.work Stal Gorzów 5 4 -10
6. Betard Sparta Wrocław 5 4 0
7. Speed Car Motor Lublin 5 2 -42
8. Get Well Toruń 4 0 -52
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik  5  8 +56
2. Arged Malesa TŻ Ostrovia  5 6 +18
3. Unia Tarnów  5 6 +8
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  5 4 -26
5. Car Gwarant Start  4 4 -13
6. Orzeł Łódź  5 4 -4
7. Lokomotiv Daugavpils  5 2 -39
2. Liga Żużlowa 2019
1. Wilki Krosno  4 6 +38
2. OK Bedmet Kolejarz Opole  5 6 +27
3. ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz  4 5 -4
4. Power Duck Iveston PSŻ  3 4 +44
5. Euro Finannce Polonia Piła  3 2 -52
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  4 1 -37
7. Speedway Wanda Kraków
 1 0 -16
 Klasyfikacja Grand Prix 2019 (po 1 z 11 rund)
1. flaga Polski Patryk Dudek
16
2.  flaga Szwecji Fredrik Lindgren
15
3. flaga Danii Niels Kristian Iversen 14
4. flaga Danii Leon Madsen
13
5. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
10
6. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck
10
7. flaga UK Rober Lambert
8
8. SVK Martin Vaculík 7
9. flaga Słowenii Matej Žagar 7
10. flaga UK Tai Woffinden 6
11. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 6
12. flaga Australii Jason Doyle 5
13. flaga Rosji Artiom Łaguta 4
14. flaga Polski Janusz Kołodziej
4
15.  flaga Australii Max Fricke 3
16. flaga Polski Maciej Janowski
0

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43