KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Dziś wyszły wszystkie nasze słabości z tego sezonu. Juniorzy - wystarczy spojrzeć na punkty. Znowu mieliśmy 1 zawodnika dobrze dysponowanego, a to za mało. Nic nas nie usprawiedliwia (...) Biorę odpowiedzialność za tę drużynę. Mogę tylko przeprosić wszystkich. Przegrałem tak samo jak ta drużyna.
Adam Krużyński, Get Well Toruń

praga2017Po intensywnym weekendzie czas na oddech i pisanie. Moje pierwsze, zagraniczne, żużlowe Grand Prix odnotowane. Pewnie przyznacie, że miałem sporo szczęścia, w końcu dotąd zawody w Pradze kończyły się zazwyczaj na pierwszym łuku, a tu proszę - mieliśmy kilka mijanek i naprawdę sporo emocji.

Sama wyprawa zaczęła się nigdzie indziej, jak na tymczasowym dworcu PKS we Wrocławiu. Kibice musieli wybierać, przez co oczywiście doszło do podziału na dwie grupy. W tym samym czasie miały przyjechać autobusy do Warszawy i do Pragi. Pierwszy przyciągnął fanów piłki nożnej (kadra grała z Rumunią na Narodowym), drugi sympatyków żużla. Oba pojazdy biało-czerwone – i w środku, i na zewnątrz (nie myśleliście chyba, że zareklamuję przewoźnika za darmo, co?). Ledwo człowiek usiadł i już ruszyły dyskusje. Utarło się przekonanie, że to kobiety dużo gadają, ale zapewniam Was, wystarczy usadzić trzech chłopa obok siebie w autobusie na żużlowe Grand Prix, aby terkot był znacznie dłuższy i głośniejszy. Naprawdę, cieszę się, że Ekstraliga ma tylko osiem drużyn, a droga do Pragi tylko cztery godziny.

Klimat Markety, no cóż, trochę jak w Opolu. Myślę, że gdyby zainwestować w krzesełka i oświetlenie na stadionie Kolejarza, a następnie oddać miasto Słowakom, stolica polskiej piosenki mogłaby konkurować ze Złotym Miastem. Spytacie się „dlaczego oddać Słowakom?”, odpowiadam: bo FIM chce ekspansji żużla w świecie, a Grand Prix w kraju Martina Vaculíka chyba jeszcze nie było. W Czechach grille, piwo wszędzie. A do tego czeska orkiestra umilająca czas muzyką. Atutem Opola w pojedynku organizacyjnym z Pragą jest jednak spiker, który potrafi poprawnie wymawiać nazwiska zawodników. Na Markecie słyszeliśmy np. o „Nielsie Kristianie Ajwersenie”, a Piotr Pawlicki 20 sekund przed startem swojego biegu przywdział imię i nazwisko Bartosza Zmarzlika.

Same zawody oceniam bardzo pozytywnie, zarówno pod względem tego, co na torze jak i na trybunach. Owszem, z punktu widzenia polskiego fana szkoda, że Patryk Dudek nie stanął na podium, ale finał należy zaliczyć do sukcesów. Co do pozostałych, cóż… Bartosz Zmarzlik nie zjawił się w play-offach trochę na własne życzenie. Gdyby w swoim ostatnim starcie pohamował nadambicję i skupił się na obronie drugiej lokaty, pewnie wykopałby Doyle’a z decydujących biegów. Zawodnika Stali Gorzów znają jednak wszyscy i wiedzą jak kończy się zbytnie „napalanie” na pozycję wyżej – albo jest sukces albo kompletna klapa, nigdy nic po środku. Piotrek Pawlicki natomiast wciąż jest nierówny – drugie miejsce i wygrana biegowa mogły cieszyć, jednakże były to dwa wyskoki, bowiem oprócz tego dwukrotnie meldował się na trzecim miejscu w swoich wyścigach. Na miano nierównego z pewnością zasłużył też Maciej Janowski, który trzy drugie miejsca przeplatał zerami, co nie mogło skończyć się dobrze.

Bardzo dobrą robotę dla atmosfery na zawodach wykonał Václav Milík. Zawodnik gospodarzy startował z dziką kartą i pokazał wszystkim (w tym najbardziej narzekającemu na to Josefowi Francowi), że na nią zasłużył. Czech niesiony dopingiem miejscowych (i tych przyjezdnych w sumie też) wywalczył podium, które będą w Pradze wspominać przez lata. Wydaje mi się jednak, że największy wysiłek czekał go już po zawodach, w parku maszyn, gdzie otoczony przez wianuszek dziennikarzy musiał udzielać wywiadów dwie czy nawet trzy tury. I weź tu człowieku powtórz to samo kilka razy w przeciągu paru chwil.

Doyle GP Praga2016
Jason Doyle: 2016 - I miejsce (17 pkt), 2017 - też I miejsce (13 pkt)


Wiele mówiło się o tym, że Praga może stracić Grand Prix, jednak dużo wskazuje na to, że ostatnimi zawodami się wybroniła. Nie można powiedzieć, że było źle, jak chociażby w Krsko, ale też show pokroju wyczynów światowej czołówki na Narodowym nie widzieliśmy. Jednak Pragę należy traktować w oddzielnej kategorii – zawodów w wielkim i pięknym mieście, stolicy kraju, na które jedzie się dla atmosfery, a nie tych, które śledzi się z domowej kanapy.

Mateusz Dziopa

PS. Opolanie, rozważcie tę Słowację. Grand Prix u Was to byłoby coś!

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Dziś wyszły wszystkie nasze słabości z tego sezonu. Juniorzy - wystarczy spojrzeć na punkty. Znowu mieliśmy 1 zawodnika dobrze dysponowanego, a to za mało. Nic nas nie usprawiedliwia (...) Biorę odpowiedzialność za tę drużynę. Mogę tylko przeprosić wszystkich. Przegrałem tak samo jak ta drużyna.
Adam Krużyński, Get Well Toruń

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 9
19
+96
2. Betard Sparta Wrocław 9 14 +40
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 9 10 +16
4. MrGARDEN GKM Grudziądz 9 10 +11
5. forBET Włókniarz 9 9 -28
6. truly.work Stal Gorzów 9 8 -12
7. Speed Car Motor Lublin 9 7 -30
8. Get Well Toruń 9 3 -93
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 10 17 +100
2. Unia Tarnów  8 14 +24
3. Car Gwarant Start  8 12 +8
4. Arged Malesa TŻ Ostrovia  9 10 -22
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  9 8 -34
6. Orzeł Łódź 10 7 -29
7. Lokomotiv Daugavpils 10 7 -45
2. Liga Żużlowa 2019
1. ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz  9 18 +93
2. Power Duck Iveston PSŻ  8 16 +140
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  7 12 +49
4. Wilki Krosno  9 8 -35
5. Euro Finannce Polonia Piła  9 7 -54
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  8 3 -51
7. Speedway Wanda Kraków
 6 0 -142
 Klasyfikacja Grand Prix 2019 (po 3 z 10 rund)
1. flaga Danii Leon Madsen
40
2. flaga Polski Patryk Dudek
40
3. flaga Polski Bartosz Zmarzlik 36
4. flaga Szwecji Fredrik Lindgren 32
5. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
30
6. SVK Martin Vaculík
28
7. flaga Polski Janusz Kołodziej 26
8. flaga Danii Niels Kristian Iversen 24
9. flaga Australii Jason Doyle 23
10. flaga Rosji Artiom Łaguta 22
11. flaga UK Robert Lambert 21
12. flaga Słowenii Matej Žagar 17
13. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck 17
14. flaga Australii Max Fricke
16
15. flaga UK Tai Woffinden
15
16. flaga Polski Maciej Janowski 11

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43