ATL SPEEDWAY2

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Dudek Patryk1Zawsze unikam próby toru. Wolę pojechać pierwszy bieg spod taśmy i dopiero potem szukać.


Patryk Dudek

 

Piła mechanikJedni mówią, że to przez zbliżające się wybory samorządowe. Drudzy - że miasto przejrzało w końcu na oczy i zamiast swojej najlepszej wizytówce robić ciągle pod górkę, tym razem postanowiło pomóc. Jeszcze inni, że to po prostu próba przykrycia sporego niesmaku, który pozostał po niedawnym materiale popularnego magazynu śledczego TVP, w którym Piła odegrała główną rolę. Niekoniecznie oscarową. Niezależnie od tego, jakie są prawdziwe motywacje magistratu, jedno jest pewne. Relacje na linii Polonia - Urząd Miasta ulegają diametralnej zmianie, a obie strony mówią zgodnie o długoletnim sojuszu.

O tym, że te relacje pozostawiały sporo do życzenia, pisałem niemal dokładnie rok temu ("Piła miastem sportu? Wolne żarty..."). Teraz ma być inaczej. Wszyscy kibice zapewne pytają: czyli jak? Odpowiedź nie jest niestety satysfakcjonująca, bowiem... nadal dokładnie nie wiadomo. Pewne jest jedno: miasto wyraźnie obniżyło kwotę dzierżawy stadionu przy ulicy Bydgoskiej. W sezonie 2018 ma to być kwota zaledwie 10 tysięcy złotych, płatna w trzech ratach. Czyli tyle co nic. A gwoli przypomnienia, jeszcze dwa lata temu Polonia musiała płacić za obiekt horrendalne 300 tysięcy złotych, rok temu - już "tylko" 100 tysięcy. Teraz jest to kwota, której klub w budżecie praktycznie w ogóle nie odczuje. Miasto planuje także spore prace remontowe na stadionie: wymieniony ma być m.in pamiętający lata 90. pulpit sterowniczy (skończą się cyrki z taśmą startową, obecne praktycznie na każdych zawodach), wykonany remont szatni dla zawodników i wymiana ogrodzenia na stadionie. Koszt wszystkich prac ma się zamknąć w 150 tysiącach złotych.

Na ubiegłotygodniowym lunchu biznesowym ze sponsorami klubu i władzami miasta, miały zostać ogłoszone kolejne niespodzianki oraz kwota dotacji, którą otrzyma Polonia. Tak się niestety nie stało - znowu można było tylko usłyszeć o chęci długoletniej współpracy. Magistrat, ustami zastępcy prezydenta, obiecał, że tegoroczna dotacja ma być znacząco większa niż 500 tysięcy zł, które Polonia otrzymywała w kolejnych latach. Ogłoszono także, że honorowym obywatelem miasta ma zostać Hans Nielsen - Duńczyk na tę okoliczność ma przyjechać do Piły już 4 marca, a decyzję w tej sprawie (która zapewne będzie formalnością) podejmie Rada Miasta.

W kontekście sojuszu Polonii z magistratem pojawia się i kolejny wątek: finanse. Już po sezonie internet i prasa huczały od plotek i opinii, że Polonia wręcz tonie w długach, a sytuacja jest poważna. Klub cały czas tonował nastroje, chociaż przyznawał, że zadłużenie wobec zawodników jak najbardziej istnieje. Mogło się to wydawać tym bardziej zastanawiające, że przecież obecny zarząd już od 6 lat wykonuje dobrą robotę, a przejrzystość finansową zawsze stawiał na pierwszym miejscu. Teraz w końcu oficjalnie powiedziano to, o czym od tygodni mówiło się nieoficjalnie. Jeden z dotychczasowych głównych sponsorów klubu, bardzo ograniczył swoje wsparcie (w sezonie 2016 miało to być 640 tysięcy złotych, a w 2017... 38 tysięcy) i stąd miały wynikać problemy Polonii. To woda na młyn dla magistratu, który teraz oficjalnie mówi, że niejako uratował klub, bo gdyby nie pieniądze z miejskiej kasy, to - jak mówili przedstawiciele władz miasta - "klub by nie funkcjonował".

Oceniając ruchy Polonii, trzeba pamiętać o jednym - klub nie miał innego wyjścia. W obecnej sytuacji tytułowy sojusz z miastem był jedyną rozsądną opcją. I chociaż przedstawiciele magistratu reagują z oburzeniem na jakiekolwiek sugestie i pytania o to, czy ich działanie nie są podyktowane tylko i wyłącznie rokiem wyborczym, to chyba tylko skrajny naiwniak może myśleć inaczej. Dlatego myślę, że Polonia powinna z miejską władzą jak najbardziej ściśle współpracować, ale każde pismo czy umowę z Urzędu czytać cztery razy. Moje obawy wzbudzają także gierki polityczne. Bo co w przypadku, gdy zbliżające się wybory wygrają oponenci obecnej władzy? Wszak żadną tajemnicą nie jest fakt, że ów największy ex-sponsor zawarł sojusz właśnie z tymi, którzy chcą jesienią przejąć władzę w mieście. A że na stadionie przy Bydgoskiej nie został już po nim nawet ciągnik.... To kto uratuje Polonię za rok?


Jakub Sierakowski

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Dudek Patryk1Zawsze unikam próby toru. Wolę pojechać pierwszy bieg spod taśmy i dopiero potem szukać.


Patryk Dudek

 

300x250pokredzie

NAJBLIŻSZE ZAWODY i TRANSMISJE TV

Niedziela, 27 maja
PGE EkstraligaFalubaz Zielona Góra - Cash Broker Stal
16:30
Betard Sparta - MrGarden GKM
16:30
forBET Włókniarz - Get Well Toruń
19:00
Fogo Unia - Grupa Azoty Unia
19:00Nice Polska Liga Zuzlowa bialeEuro Finannce Polonia - Motor Lublin
14:45
Car Gwarant Start - Zdunek Wybrzeże
14:45
PLŻ2OK Kolejarz - Stainer Unia Kolejarz
17:00
KSM Krosno - Stal Rzeszów
17:15
MDM Komputery Ostrovia - Iveston PSŻ
17:15

Tygodniowy wykaz transmisji TV

 PGE Ekstraliga 2018
1. Fogo Unia Leszno  7 13 +114
2. forBET Włókniarz Częstochowa  7 9   +4
3. Betard Sparta Wrocław  7 9 +52
4. Cash Broker Stal Gorzów  7 8 +23
5. Grupa Azoty Unia Tarnów  7 6 -38
6. Falubaz Zielona Góra  7 4 -12
7. Get Well Toruń  7 4 -49
8. MrGARDEN GKM Grudziądz  7 3 -94
 Nice PLŻ 2018
1. Speed Car Motor Lublin  7 13 +91
2. Car Gwarant Start Gniezno  7 10 +42
3. Lokomotiv Dyneburg  6 8 +11
4. ROW Rybnik  6 8 +75
5. Euro Finannce Polonia Piła  6 4 -48
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  7 4 +24
7. Orzeł Łódź  7 3 -33
8. Arge Speedway Wanda Kraków  6 2 -162
2. Polska Liga Żużlowa
1. MDM Komputery TŻ Ostrovia  7 12 +83
2. Stal Rzeszów  5 9 +49
3. OK Kolejarz Opole  6 8 +26
4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  6 7 +53
5. Iveston PSŻ Poznań  7 5 -46
6. Polonia Bydgoszcz  5 2 -79
7. KSM Krosno  6 0 -86
 Klasyfikacja Grand Prix 2018 (po 2/10)
1. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
32
2. flaga UK Tai Woffinden
31
3. flaga Polski Patryk Dudek
24
4. flaga Polski Maciej Janowski
24
5. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
23
6. flaga Rosji Artiom Łaguta
21
7. flaga Słowenii Matej Žagar 16
8. flaga Australii Chris Holder 15
9. flaga USA Greg Hancock 15
10. flaga Australii Jason Doyle 14
11. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
13
12. flaga Danii Nicki Pedersen 11
13. flaga Danii Niels Kristian Iversen  9
14. flaga Polski Przemysław Pawlicki  8
15. flaga Polski Krzysztof Kasprzak  7
16. flaga UK Craig Cook  4

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43