KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Pawlicki Piotr jrJaimon jechał przepięknie. Jako kapitan drużyny jestem z niego dumny.

Piotr Pawlicki

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Motor Gniezno2018Art. 53 ust. 4, pkt 1 Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach żużlowych: "W przypadku, gdy u zawodnika stwierdzono pozytywny wynik badania na obecność w organizmie alkoholu lub środków odurzających, jest on wykluczony do końca zawodów, przy czym:
1) jeżeli badanie wykonane było przed rozpoczęciem pierwszego biegu zawodów drużynowych, nie dopuszcza się dokonania zmiany w zgłoszeniu do zawodów, co dla zawodów o mistrzostwo Polski i nagrody PZM/SE oznacza, że o godzinie rozpoczęcia zawodów, podanej w zawiadomieniu o zawodach, w parku maszyn musi być regulaminowa  liczba  zawodników, nie  licząc tego zawodnika...".

 

Artykuł 53 w pełnym brzmieniu (źródło: www.pzm.pl):

art53pzm


Czy nie z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia 19 sierpnia przed meczem na szczycie Nice PLŻ Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin? Zawodnik gości Oskar Bober był w Gnieźnie (ponoć już nawet dzień wcześniej), zgodnie z regulaminem musiał poddać się kontroli przed meczem, ta się odbyła (i to nie jednokrotnie), i wykazała obecność alkoholu. Przerzucanie się wartością odczytu, czy było tych promilków ciut więcej, czy trochę mniej, nie ma w tym aspekcie żadnego znaczenia.

Art. 54 RZMnTŻ potwierdzają zapisy w Regulaminie DM I i II ligi (źródło: pzm.pl).

art759

art762

762 2

 

Taki "mecz towarzyski" mieliśmy 12 sierpnia w Bydgoszczy, w następstwie braku czwartego Polaka w drużynie z Rawicza, a "wypadek komunikacyjny" miał Victor Palovaara w drodze do Piły (pozwolą Szanowni Czytelnicy, że wezmę ów wypadek w cudzysłów, przynajmniej jak na razie, bo coraz głośniej o tym, że jedynym dokumentem na jego potwierdzenie jest zdjęcie na fejsbuku, a tych policyjnych dokumentów do PZM nie dostarczono). Klęska żywiołowa? Zaiste, zachowanie Bobera nosi znamiona klęski, ale naszemu żużlowemu normodawcy raczej nie o taką klęskę chodziło.

Teraz najgorsza - oprócz smutnego 0:40 - konsekwencja każdego walkowera. Trzeba za niego zapłacić, i to słono.

art764


To też wyjaśnienie dla tych, którzy zastanawiali się, jakie konsekwencje poniesie Stainer Unia Kolejarz Rawicz za walkower w Bydgoszczy tydzień wcześniej. Kwota 100 tys. zł dla klubów z niższych lig nie jest bezbolesna.

Oczywiście media żużlowe szybko zabrały się za wyjaśnienie tej "zagwozdki". Nawet bardzo szybko, jak to media newsowe. Już o godz. 15:19 (mecz zaczął się ok. 14:30) sportowefakty.wp.pl piórem red. Dariusza Ostafińskiego podały wyjaśnienie:

Bober SF

W treści czytamy:

Jak się dowiedzieliśmy w PZM Speed Car Motor Lublin, dostałby walkowera w Gnieźnie, tylko wówczas, gdyby Oskar Bober w ogóle nie przyjechał na te zawody.

- Bober był zgłoszony do zawodów, był też fizycznie w parku maszyn, więc jedyną sankcją wobec niego i drużyny pozostaje wykluczenie go do końca zawodów - słyszymy od jednego ze związkowych działaczy.

W PZM wyjaśniają nam, że na długo przed tymi zawodami ustalono, że jeśli takie sytuacje będą miały miejsce, to kluby nie będą karane walkowerami. Głównie z tego powodu, że w kadrach nie ma zbyt wielu Polaków, a kontrole alkoholowe mają się nasilić.


Ten ostatni akapit wzbudził we mnie najwięcej uwagi. "W PZM wyjaśniają nam, że na długo przed tymi zawodami ustalono...". Kto ustalił? Kiedy? I co to za norma? Jakiej mocy? "Errata" do Regulaminu? Aż nie do wiary, że doświadczony dziennikarz nie zapytał o to swojego (anonimowego) rozmówcy.


Jako puentę, pozostawiam Czytelników z dwoma pytaniami:

1. Tak na logikę, jak może oficjalnie brać udział w zawodach ktoś, kogo przed chwilą z tych zawodów wykluczyliśmy?

2. Czy wpływ na zignorowanie przepisów miał fakt, że chodziło o tak ważny mecz, transmitowany w ogólnopolskiej telewizji?

 

Jakub Horbaczewski

Zdj. tytułowe: Start Gniezno FB

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Pawlicki Piotr jrJaimon jechał przepięknie. Jako kapitan drużyny jestem z niego dumny.

Piotr Pawlicki

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 4
8
+38
2. Stelmet Falubaz Zielona Góra 5 8 +36
3. forBET Włókniarz 4 6 +26
4. MrGARDEN GKM Grudziądz 4 4 +4
5. Truly Work Stal Gorzów 4 2 -16
6. Betard Sparta Wrocław 3 2 -12
7. Speed Car Motor Lublin 5 2 -42
8. Get Well Toruń 3 0 -34
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik  5  8 +56
2. Arged Malesa TŻ Ostrovia  5 6 +18
3. Unia Tarnów  4 4 0
4. Orzeł Łódź  3 4 +12
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  5 4 -26
6. Car Gwarant Start  3 2 -21
7. Lokomotiv Daugavpils  5 2 -39
2. Liga Żużlowa 2019
1. OK Bedmet Kolejarz Opole  4 6 +33
2. ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz  4 5 -4
3. Wilki Krosno  3 4 +32
4. Power Duck Iveston PSŻ  3 4 +44
5. Euro Finannce Polonia Piła  3 2 -52
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  4 1 -37
7. Speedway Wanda Kraków
 1 0 -16
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2018
1. flaga UK Tai Woffinden
139
2. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
129
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
109
4. flaga Polski Maciej Janowski
104
5. flaga USA Greg Hancock 102
6. flaga Rosji Artiom Łaguta 97
7. flaga Australii Jason Doyle 93
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 89
9. flaga Polski Patryk Dudek 84
10. flaga Słowenii Matej Žagar 79
11. flaga Danii Nicki Pedersen 74
12. flaga Australii Chris Holder 65
13. SVK Martin Vaculík 52
14. flaga Polski Przemysław Pawlicki 36
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen 36
16. flaga UK Craig Cook 30

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43