KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Gollob2018nSportUczę się żyć z bólem i staram się o tym nie myśleć. Ból traktuję jak rzecz, która musi być przy mnie na co dzień. Na szczęście wraz z czasem dolegliwości się zmniejszają.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Janowski DaugaKiedy trzy tygodnie temu rozważałam, jak to jest, że niektórzy mylą swój subiektywizm z obiektywną prawdą, nie spodziewałam się, że tych słów parę cokolwiek zmieni. Ale jeszcze bardziej nie spodziewałam się, że żużel dopisze tej tendencji ciąg dalszy, i to ciąg z gatunku tych, które wolałabym przemilczeć. Kiedy "obiektywnie subiektywni" są kibice, to całkiem naturalne, choć denerwujące. To wpisane w strukturę kibicowania. Gdy zaś rolę tę bierze na siebie żużlowiec, sprawa robi się mniej przyjemna.


Dobry, zły i brzydki

Na wstępie: przypadek z życia. Tak się złożyło, że akurat w niedzielny poranek jedna z pracujących ze słowem koleżanek przyszła się pożalić na obrabianą właśnie książkę. Tekst ponoć dla dzieci, a tu scena: główni bohaterowie, ma się rozumieć, ci dobrzy, opowiadają o śmierci złej wiedźmy. Zła wiedźma – zła z definicji, jakież inne bywają wiedźmy w naszej kulturze? – wpadła w tarapaty i wzywała pomocy, ale nikt jej nie pomógł, ponieważ była… tak jest, złą wiedźmą! Nie dlatego, że zrobiła coś złego wszystkim, którzy mogliby ewentualnie pomóc, ale została określona jako zła wiedźma, a złym nikt nie pomaga. Nawet ci dobrzy.

Koleżanka była oburzona, że coś tak niewychowawczego mogło się znaleźć w książce dla dzieci. Zła wiedźma ma etykietkę ZŁA, więc niech sobie umrze w męczarniach, ponieważ ci dobrzy są akurat zajęci lśnieniem swoim blaskiem.

Wywiązała się z tego dysputa nieomal filozoficzna, a mnie echem pobrzmiewała w głowie runda Grand Prix w Gorzowie…

Jeżeli ktoś jakimś cudem nie widział sytuacji, to zazdroszczę… to znaczy, miałam na myśli, że już wyjaśniam: podczas ostrej ale jak najbardziej fair walki na torze Maciej Janowski pokazał Nickiemu Pedersenowi „międzynarodowy gest niepokoju”. Po czym po zjeździe do parkingu nastąpił szopki ciąg dalszy z kumulacją w postaci Janowskiego seniora odpychającego stojącego tyłem Pedersena. Niech was nie zmylą nagłówki na portalach w rodzaju „scysja/zadyma Pedersena z Janowskim”, ponieważ to było raczej jednostronne widowisko, a zaatakowany Nicki został szczęśliwie w porę odciągnięty przez mechaników i Phila Morrisa, zanim do prawdziwej zadymy doszło.

Co w zachowaniu Janowskiego było złe? Po pierwsze – sam paluszek. Ale paluszki tośmy już widzieli i chociaż są niesportowe, nie wzbudzają aż takiej sensacji. Po drugie – kompletna paluszka bezzasadność. W wyścigu nie było nawet cienia podejrzenia faulu, co więcej: Janowski swoim błędem doprowadził do zbliżenia się Nickiego i sytuacji stykowej. Po trzecie – paluszka przytrzymanie. Krótkie „odejdź”, wsparte gestem, da się wykonać bez straty koncentracji, przytrzymanie gestu już powoduje potencjalne niebezpieczeństwo. Do tego, o czym Polak myślał podczas wyścigu i dlaczego nie o wyścigu, jeszcze wrócę. Po czwarte wreszcie – cała sytuacja w parku maszyn, łącznie z atakiem ojca Macieja na odwróconego tyłem Pedersena. Od tyłu to niehonorowo, wiecie, panowie?

Co zrobił sędzia? Ano, sędzia nic nie zrobił. W sumie gdyby zamiast sędziego na wieżyczce siedzieli wirażowy z podprowadzającą, albo i prezydent miasta Gorzowa, to aż do biegu finałowego nikt nie odczułby specjalnej różnicy. Krister Gardell przyjął bowiem strategię Piłata, umył ręce od wszelkich sytuacji torowych: Janowski za środkowy palec nie dostał nawet ostrzeżenia, później Patryk Dudek za ostry atak na Szymonie Woźniaku również nijak nie został ukarany, gdyż Woźniak utrzymał się na motocyklu.

Bezradność sędziego i zamiatanie sprawy pod dywan (również w wykonaniu komentatorów, którzy usilnie starali się obrócić zachowanie Janowskiego w żart) poraża. Poraża również poziom komentarzy do sytuacji w mediach społecznościowych. Pozwólcie, że niniejszym przedstawię moje osobiste antytop-3, czyli jak nie bronić ulubionego zawodnika po tym, jak się głupio zachował.

 

Trzy najgorsze sposoby obrony prostackich zachowań – wybór subiektywny

 
1
. „Pedersen to cham. Od dawna mu się należało”.

Komentarz współgrający z późniejszymi wyjaśnieniami Maćka. Ale na bok na razie wyjaśnienia, zajmijmy się komentarzem. Zauważyłam tendencję do wyjaśniania każdej krzywdy Pedersenowi przyczynionej tym, że to „cham” i „należy mu się”. Sam Nicki od dawna nic złego nie zrobił, poza tym, że wciąż zdarza mu się pojechać na styku, ale to jakby esencja żużla. Tymczasem kiedy Hancock daje Nickiemu w dziób, to na pewno Nickiemu się należało. Kiedy dwa tygodnie temu w Malilli Tai Woffinden poleciał do Nickiego z łapami, to na pewno Nickiemu się należało. Kiedy Maciej Janowski pokazuje Nickiemu palec… No, sami rozumiecie. I o ile Hancockowi można by jeszcze przypisać jakieś sensowne motywy – choć przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, co Amerykanin szybko zrozumiał – o tyle obecne gwiazdy Sparty Wrocław zdecydowanie ze swoimi reakcjami przesadziły, licząc najwyraźniej na to, że gawiedź ich usprawiedliwi, bo to „ten Pedersen”.

Nie żeby się przeliczyli, jak widać. Czytam komentarze, że skoro nawet „taki luzak jak Tai” czy „taki luzak jak Maciek” mają pretensje, to przecież coś musi być na rzeczy. Tylko że luzackość Woffindena czy Janowskiego jest taką samą łatką jak bezlitosność Pedersena – pokazuje tylko część prawdy. Tai potrafi przygwiazdorzyć tak, że człowiek czuje „second hand embarassment” (przykłady? Chociażby latanie do mediów z żalami, że źli rywale nie chcą jechać na torze dziurawym jak ser szwajcarski. Komentarza o „dużym domu i pięknej żonie” litościwie nie będę przytaczać, coby nie wywoływać u was ciarek żenady). A Maciek… cóż, Maciek zademonstrował, że luzakiem to on jest, kiedy mu to pasuje. Czyli generalnie: są ludźmi z krwi i kości, z wadami i zaletami, a nie jakimiś świętymi bytami. I to jest serio dobra wiadomość, świętym bytom kiepsko się kibicuje, jak się z takimi utożsamiać?

Jedyne uzasadnienie, jakie niesie ten komentarz, przypomina kwestię wiedźmy, do której się odwoływałam. Maciek to ten dobry, więc wszystko, co robi, z automatu jest dobre. Pedersen to ten zły, a zło należy tępić i niekoniecznie „dobrem zwyciężać”. Tylko że to tak nie działa. Życie tak nie działa.

W tej konkretnej sytuacji Nicki nie zrobił nic, co uzasadniałoby reakcję Maćka. A jeżeli mamy mu wypominać grzechy do dwóch dekad wstecz, to przyzwalamy na bardzo niebezpieczny precedens: szukanie zemsty na torze. To może niech teraz zawodnik X poluje na zawodnika Y, bo Y kiedyś wsadził X w bandę i skończył mu sezon. Albo ojciec Y skończył sezon ojcu X, w końcu zemsta rodowa to w niektórych kulturach kwestia honoru. Dlaczego polscy żużlowcy nie pokazują międzynarodowego gestu niepokoju rosyjskim? Czy Emil i Artiom przeprosili za wszystko, za co Rosjanie Polaków przeprosić powinni? Dlaczego Duńczycy nie wsadzają Szwedów w bandy i na odwrót? Unia Kalmarska, u diabła! Pamiętajcie o Unii Kalmarskiej!

Cóż, prawdopodobnie dlatego, że to, co jest na torze, zostaje na torze. Żużel sam w sobie jest dostatecznie niebezpieczny, by nie dokładać czynnika pozasportowego, czynnika poza-tym-konkretnym-biegiem.

Pedersen2018


2.
„Jak możecie być przeciwko Polakowi? Jak możecie krytykować rodaka?”

O ile pierwszy typ komentarzy jest po prostu nielogiczny, o tyle ten jest zwyczajnie głupi. Chamskie zachowanie nie ma narodowości. Jeżeli ktoś zrobił coś niesportowego, a Janowski niewątpliwie postąpił w tym biegu niesportowo, to nie ma znaczenia, pod jaką flagą jeździ. Nie ma sensu, by teraz wszyscy Polacy się za Maćka wstydzili, ale z drugiej strony – bronienie go „bo to Polak” jest kuriozalne. Czyżby w polskiej kulturze środkowy palec oznaczał coś innego niż w międzynarodowym pojęciu? Przypuszczam, że wątpię.

Możemy krytykować rodaka tak jak możemy krytykować każdego, kto postąpi niewłaściwie. Ba, wręcz powinniśmy, nie po to, żeby go dobić, ale żeby pokazać, że na pewne zachowania nie ma społecznego przyzwolenia. Z kibicowaniem to trochę jak z przyjaźnią – prawdziwy przyjaciel wesprze w trudnej chwili i może publicznie stanie w twojej obronie nawet jak zachowasz się idiotycznie, ale potem weźmie cię na stronę i powie: „stary, weź tak więcej nie rób. To było słabe. Nie powinieneś się tak zachowywać”. Ktoś musi to powiedzieć, prawda?

Czy jeśli Polak wsadzi w bandę obcokrajowca, to też mamy się jego jazdą bezrefleksyjnie zachwycać, bo to Polak? Czy jeśli polski żużlowiec na torze czy poza torem zachowa się w sposób niegodny sportowca, to mamy mu klaskać? Macie świadomość, że to jest przyzwolenie na bardzo dużo bardzo niefajnych zachowań?


3. „Hejtujecie Maćka, jakbyście już zapomnieli, co spotkało Tomka Jędrzejaka…”

To jest typ bardzo rzadkiego komentarza – i bardzo bolesnego. Proszę, nie wplątujmy w to świeżej tragedii i nie róbmy z niej uzasadnienia dla niesportowego zachowania.

Z jednej strony – oddzielajmy, na litość, krytykę od hejtu. Krytyka jest potrzebna. Krytyka rozwija. Krytyka jest konstruktywna. Wskazanie złego zachowania to krytyka. Nieprzyzwalanie na złe zachowanie – to krytyka. Hejtem jest to, co uprawiają ci, co się zagalopowali, życząc Maćkowi wszystkiego najgorszego i nie oddzielając zachowania od człowieka. Ci, którzy uważają, że teraz jest już na wieki skreślony, czego by nie zrobił – jako sportowiec i jako człowiek. Ale oprócz tego jest rzesza ludzi, którzy krytykują zachowanie.

Hejt jest zły. Hejt nie powinien mieć miejsca. Tylko nie idźmy na skróty, stwierdzając, że trzeba tylko chwalić, bo wszystko inne to hejt.

A z drugiej strony – krytykowanie Maćka jest niebezpiecznym hejtem, a otwarte wyzywanie Pedersena hejtem nie jest? Ciekawe podwójne standardy.

 

Sorry Seems To Be The Hardest Word

Chciałam wmieszać w sprawę psychologię sportu, ale konsultacja ze znajomą specjalistką podpowiada, że to droga donikąd – psychologia sportu skupia się na efektywności zawodników, nie na etyczności ich działań. A my kolejny dzień wałkujemy temat tego gestu właśnie ze względu na etykę. I ze względu na głębokie rozczarowanie, jakie przeżyła większość naszej redakcji. Nie z powodu samego palca Maćka. To się nie powinno zdarzyć, ale emocje robią swoje. Tylko że poza emocjami w całej sytuacji jest za dużo wyrachowania, by uzasadniać to gorącą głową.

Ojciec Maćka wcale nie pobiegł spontanicznie bronić syna. Dobrze widział na ekranie, co się dzieje w wyścigu i podjął świadomą decyzję, że chce dołączyć do akcji „bić Dzika”. Maciek natomiast nie przeprosił, wbrew temu, co się twierdzi. Stwierdzenie „niektóre gesty były niepotrzebne, ale…” nie jest przeprosinami. Jeżeli przepraszasz, to bez ale. Bez uzasadniania. Bez „bo on mnie prowokował przez dziesięć lat, to mu w końcu oddałem”. To nie są przeprosiny.

Co do tych dziesięciu lat prowokowania, to to też jest niepokojąca sprawa. Oczywiście, między bajki należy włożyć teorię, że kiedy żużlowiec zakłada kask, to nie widzi konkretnych rywali, tylko trzech gości, których należy pokonać. Ale świadomość, z kim jedziesz w biegu, leży bardzo daleko od świadomości wszystkich grzechów tego zawodnika. Jeżeli Janowski naprawdę myślał w wyścigu, że oto odda Pedersenowi za tych dziesięć lat, to pojawia się pytanie: czy to nie było niebezpieczne? Nie mógł jednocześnie skupiać się na tej świadomości i na samym biegu, musiał nastąpić moment dekoncentracji. Ile mógłby kosztować na gorszym torze albo w przypadku wpadnięcia w dziurę? Ile mógłby kosztować wszystkich uczestników biegu?

Nic się nie stało. Ale mogło. A ja nie poznaję Maćka. Dosłownie przed tym biegiem stwierdziłam, że szalenie by mnie ucieszyło, gdyby został IMŚ jako pierwszy Polak po Gollobie, bo to taki sympatyczny gość – i w ciągu jednej doby z tego obrazu „sympatycznego gościa” nie zostało wiele. Najgorsze, że wspierany przez bezrefleksyjnych kibiców (czy już fanatyków?) Janowski brnie w zaparte w swoje przekonanie, że wszystko zrobił jak należy. Palec można by wybaczyć. O wiele trudniej jest wybaczyć brak jakiejkolwiek skruchy – jeśli nie wobec Nickiego, to wobec wszystkich kibiców, którzy musieli to żenujące widowisko oglądać.


Zmarzlik2018

 

Wcale nie chcę kończyć tego felietonu bolesnym rozczarowaniem. I kiedy tak szukałam jakiejś przeciwwagi dla złego zachowania Maćka, jakiegoś pozytywnego przykładu, znalazłam go w dość zaskakującym miejscu. Jeżeli należycie do tych osób, które męczy i drażni szum zachwytu wokół Bartosza Zmarzlika i stałe pompowanie balonika w kwestii tego żużlowca, to przybijcie piątkę. Mnie też. Sceptycznie podchodzę do takich wychwalanych talentów. Ale jeśli odciąć się od ochów i achów pod adresem zawodnika gorzowskiej Stali, to nie da się nie zauważyć, że on naprawdę fajnie dorasta. Niekoniecznie w sensie torowym – nadal potrafi przesadzić, a to wystawianie nogi, tak chwalone przez większość środowiska, to element niebezpieczny, za który inni żużlowcy byliby niemiłosiernie krytykowani. Ale poza jazdą i gorącą głową w samych wyścigach Zmarzlik zrobił się szalenie poukładany. Posłuchajcie, co ten chłopak mówi w wywiadach. Sama dyplomacja, spokój, chłodna kalkulacja i zdrowy sportowy egoizm. On nie patrzy na innych i nie przejmuje się innymi dłużej niż to konieczne. Nie zastanawia się, czy jedzie z „luzakiem”, czy z „bandytą”. I może nie zawsze od razu, ale umie przyznać się do błędu. Pod względem samego stylu jazdy większą sympatię nadal wzbudza Janowski, ale wszystkie inne elementy wypadają na korzyść Zmarzlika, który nawet jak traci głowę, to traci ją w sensie czysto sportowym.

Fajnie by było, żeby pozatorowo Maciek Janowski dorósł tak jak Bartek Zmarzlik. Jeżeli nie dziś i nie za tydzień, to w ogóle. Błądzić jest rzeczą ludzką, ale po co trwać w błędzie?

 

Joanna Krystyna Radosz   

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Komentarze  

Michał Radecki
0 #9 Michał Radecki 2018-08-30 23:17
Mądre słowa Asiu, każdemu przydałoby się w końcu zrozumieć i stosować pojęcie obiektywizmu ;) Z większością się zgadzam, fajnie się takie rzeczy czyta.
Jedno pytanie apropo Zmarzlika - czy ty kiedyś próbowałaś "składać" się na torze?
Wydaje mi się, że ta nonszalancja, na która pozwala sobie Bartek jest spowodowana jego perfekcyjnym wyczuciem motoru. Ty napisałaś, że to niebezpieczne, ale przy takim wyczuciu motocykla pewne rzeczy są niezbędne. I ile tak naprawdę to daje na torze... Czasami pół prostej? Czasami cała? A czasami błysk szprychy! I
Cytować | Zgłoś administratorowi
lo
0 #8 lo 2018-08-29 13:35
Cytuję Joanna Krystyna:
Cytuję lo:
Cytuję Joanna Krystyna:
[quote name="lo"]chyba mogę odnieźć się do tych słow bo m.in ja napisałam komentarz do którego się pani odniosła niestety został przeinaczony i zmienione znaczenie słow a to mi zarzucacie ze kłamię i manipuluję ! po prostu brak słow odniosłam się do waszego komentarza który napisaliscie przy okazji śmierci Tomka, ani słowem nie wplątywałam w to Tomasza ani sytuacji która się z nim wydarzyła chodziło mi tylko o wasz post w którym piszecie o wszechoobecnym hejcie.....to chore ze w tak perfidny sposob wykorzystała pani moje słowa nie wplątywałam w mój komentarz żadnej tragedi jeszcze raz powtarzam że chodziło mi o wasze słowa!! i niech mi pani nie zarzuca czegoś czego nie napisałam bo to wstrętne brak słów po prostu..pisanie nieprawdy oprócz prawnych skutków ma też moralne jak tak można dla paru kliknięć wicej przekrecać czyjes słowa po czym wmawiać komuś że jest głupi i kłamie!

Pierwsza kwestia jest taka, że ja podobnych komentarzy widziałam parę. Nie mam zatem pojęcia, kim Pani jest i gdzie sobie mignęłyśmy. Sporo tych komentarzy przeczytałam, napisałam o tych, które ubodły najbardziej. Kiedy był przywoływany śp. Tomek Jędrzejak, to właśnie jako symbol tego, co może zrobić hejt, i do tego się odnoszę. Bo tak, hejtowanie Maćka, pisanie o tym, że był jest i będzie burakiem, że się go nienawidzi, że się mu życzy nie wiadomo czego, jest złe. Określenia typu #prostak71? Dziękuję, jednak postoję. Ale musimy oddzielać hejt od krytyki. Bo moim zdaniem jak najbardziej na krytykę zasłużył nawet nie tyle tym pojedynczym gestem, co niewyciągnięciem z sytuacji żadnych wniosków.
I jeżeli ktoś wykorzystuje tragedię Tomka Jędrzejaka jako tarczę mającą chronić Maćka Janowskiego przed krytyką, to moim zdaniem to jest bardzo, bardzo nieprzyjemne nadużycie. Delikatnie mówiąc.

kobieto brak słow jaka tarcza obronna chodziło mi tylko o wykorzystanie waszych słow w artykule o wszechoobecnym hejcie przy okazji posta o smierci Tomka w portalu pokredzie ! ani słowem nie wplątywałam w obronę Maćka tej tragedii jeszcze raz powtarzam nie wkladajcie mi w usta słow (których nie przytaczałam) w celu wyrzycia sie na innych i ubogacania waszego śmiesznego dziennikarstwa ! ja jako kibic a przede wszystkim człowiek nie popieram zadnych ataków agresji na stadionie czy to kibica czy zawodnika jednak dziwne robi się to ze tydzien czasu walkujecie Macka a moza byc tam warto zainteresowac sie i przemowic w waszych o zgrozo cudotwórczych artykułach do kibolo o to co wyrabiaja względem chociazby zawodników....nie nie jest pani w zaden sposob obiektywna ani w tej ani w kilku innych sprawach bo sledze pani artykuly nie od dzisiaj nie wiem co i komu chce pani udowodnic bo jak dla mnie to tylko co raz większą niechęć do Pani osoby moze troche wiecej pokory....

Nie jestem obiektywna. I wiem o tym. I jakby to staram się wytłumaczyć, hej, jesteśmy tylko ludźmi, mamy coś takiego jak percepcja i totalny obiektywizm jest niemożliwy. Obiektywna jest ponoć matematyka, 2+2 zawsze da 4, acz znajomi ściśłowcy twierdzą, że wyższa matematyka temu przeczy.
My się chyba jednak nie zrozumiałyśmy, bo odnosiłam się do innych komentarzy, tych, które wprowadzały bezpośrednią analogię między tragedią i sobotnią sytuacją.
A akurat o kibicach i hejcie pisałam nieraz, i piszę nadal, więc strzał poszedł trochę na ślepo ;)[/quote no raczej chyba sie nie zrozumiemy, z tego co pamiętam a bacznie sledzilam cala dyskusje jaka rozdmuchaliscie to ja się tylko odniosłam i przytoczyłam słowa z waszego postu o tragedii, ale w innym kontekscie pani reszte sobie dodała...jak juz jestesmy przy temacie tragedii to cos pani przytoczne skoro krytyka i hejt to wg pani dwie różne rzeczy i daleka droga od krytyki do hejtu...(niech pani nie przybija mojej wypowiedzi do tego co zrobił Maciek ale do ogółu żeby jednak sie zastanowic 2 razy nad tym co sie pisze)..tak się składa że takiej"pozytywnej" krytyki i napiętnowania tego co zrobil zarówno jako człowiek jak i sportowiec nie wytrzymal pare lat temu zawodnik z pewnego klubu...bo właśnie takich dwoch wszechwiedzących i chcących napiętnować wg nich złe zachowanie zawodnika dziennikarzy z miejscowej gazety przy kazdej mozliwej okazji wytykali mu popełnione błedy bo przeciez nie wolno przechodzic obojętnie nie?! moze dlatego az tak jestem przewrazliwiona na tym punkcie bo gwoździem do jego trumny były kolejne sensacje rozdmuchiwane przez dziennikarzy a on niestety zdecydował najgorzej bo w głebi miał ciiagle to ze małe miasto że ludzie będą gadać...nie każdy jest herosem i dla niektórych mała krytyka moze okazac sie głazem...
Cytować | Zgłoś administratorowi
Tess
0 #7 Tess 2018-08-29 12:35
Cytuję rydwan:
powiem szczerze ze zawsze z chęcią i uwagą czytałam pani artykuły ale odnoszę wrażenie że teraz brakuje w nich przede wszystkim obiektywnego spojrzenia, za wszelką cenę stara się Pani udowodnić swoją i tylko swoją racje (widać to było chociażby na fanpagu) i co teraz jest Pani lepiej po prawie tygodniowym wałkowaniu środkowego palca? po udowadnianiu kibicom jacy są niedobrzy bo wyraźili swoje zdanie? teraz zaczynam żalować wdania sie w bezsensowną dyskusję bo widze że to daremne, duma za pewne rozpiera... lepiej było by przeczytac jakoś sensowną relacją z gp w Gorzowie a tego brak czy wogóle była pani na stadionie na gp że ma pani prawo oceniać wymienione w artykule sytuacje? Skoro tak bardzo chcecie tego zawodnika namaścić że jest bee to czemu nie napiszecie o myśle większych sprawach, o antykibicach którzy gnoją własnych zawodników ?

Pisanie o nagannym zachowaniu kibicow to wazna rzecz, bo moze pobudzic do refleksji i zapobiec takim zachowaniom w przyszlosci
Cytować | Zgłoś administratorowi
lo
0 #6 lo 2018-08-29 12:14
Cytuję Joanna Krystyna:
Cytuję lo:
Cytuję Joanna Krystyna:
Cytuję lo:
chyba mogę odnieźć się do tych słow bo m.in ja napisałam komentarz do którego się pani odniosła niestety został przeinaczony i zmienione znaczenie słow a to mi zarzucacie ze kłamię i manipuluję ! po prostu brak słow odniosłam się do waszego komentarza który napisaliscie przy okazji śmierci Tomka, ani słowem nie wplątywałam w to Tomasza ani sytuacji która się z nim wydarzyła chodziło mi tylko o wasz post w którym piszecie o wszechoobecnym hejcie.....to chore ze w tak perfidny sposob wykorzystała pani moje słowa nie wplątywałam w mój komentarz żadnej tragedi jeszcze raz powtarzam że chodziło mi o wasze słowa!! i niech mi pani nie zarzuca czegoś czego nie napisałam bo to wstrętne brak słów po prostu..pisanie nieprawdy oprócz prawnych skutków ma też moralne jak tak można dla paru kliknięć wicej przekrecać czyjes słowa po czym wmawiać komuś że jest głupi i kłamie!

Pierwsza kwestia jest taka, że ja podobnych komentarzy widziałam parę. Nie mam zatem pojęcia, kim Pani jest i gdzie sobie mignęłyśmy. Sporo tych komentarzy przeczytałam, napisałam o tych, które ubodły najbardziej. Kiedy był przywoływany śp. Tomek Jędrzejak, to właśnie jako symbol tego, co może zrobić hejt, i do tego się odnoszę. Bo tak, hejtowanie Maćka, pisanie o tym, że był jest i będzie burakiem, że się go nienawidzi, że się mu życzy nie wiadomo czego, jest złe. Określenia typu #prostak71? Dziękuję, jednak postoję. Ale musimy oddzielać hejt od krytyki. Bo moim zdaniem jak najbardziej na krytykę zasłużył nawet nie tyle tym pojedynczym gestem, co niewyciągnięciem z sytuacji żadnych wniosków.
I jeżeli ktoś wykorzystuje tragedię Tomka Jędrzejaka jako tarczę mającą chronić Maćka Janowskiego przed krytyką, to moim zdaniem to jest bardzo, bardzo nieprzyjemne nadużycie. Delikatnie mówiąc.

kobieto brak słow jaka tarcza obronna chodziło mi tylko o wykorzystanie waszych słow w artykule o wszechoobecnym hejcie przy okazji posta o smierci Tomka w portalu pokredzie ! ani słowem nie wplątywałam w obronę Maćka tej tragedii jeszcze raz powtarzam nie wkladajcie mi w usta słow (których nie przytaczałam) w celu wyrzycia sie na innych i ubogacania waszego śmiesznego dziennikarstwa ! ja jako kibic a przede wszystkim człowiek nie popieram zadnych ataków agresji na stadionie czy to kibica czy zawodnika jednak dziwne robi się to ze tydzien czasu walkujecie Macka a moza byc tam warto zainteresowac sie i przemowic w waszych o zgrozo cudotwórczych artykułach do kibolo o to co wyrabiaja względem chociazby zawodników....nie nie jest pani w zaden sposob obiektywna ani w tej ani w kilku innych sprawach bo sledze pani artykuly nie od dzisiaj nie wiem co i komu chce pani udowodnic bo jak dla mnie to tylko co raz większą niechęć do Pani osoby moze troche wiecej pokory....

Nie jestem obiektywna. I wiem o tym. I jakby to staram się wytłumaczyć, hej, jesteśmy tylko ludźmi, mamy coś takiego jak percepcja i totalny obiektywizm jest niemożliwy. Obiektywna jest ponoć matematyka, 2+2 zawsze da 4, acz znajomi ściśłowcy twierdzą, że wyższa matematyka temu przeczy.
My się chyba jednak nie zrozumiałyśmy, bo odnosiłam się do innych komentarzy, tych, które wprowadzały bezpośrednią analogię między tragedią i sobotnią sytuacją.
A akurat o kibicach i hejcie pisałam nieraz, i piszę nadal, więc strzał poszedł trochę na ślepo ;)

życzę przelać swojej zanadto nazbieranej złej energii na zrobienie czegoś dobrego...
Cytować | Zgłoś administratorowi
Joanna Krystyna
0 #5 Joanna Krystyna 2018-08-29 12:02
Cytuję lo:
Cytuję Joanna Krystyna:
Cytuję lo:
chyba mogę odnieźć się do tych słow bo m.in ja napisałam komentarz do którego się pani odniosła niestety został przeinaczony i zmienione znaczenie słow a to mi zarzucacie ze kłamię i manipuluję ! po prostu brak słow odniosłam się do waszego komentarza który napisaliscie przy okazji śmierci Tomka, ani słowem nie wplątywałam w to Tomasza ani sytuacji która się z nim wydarzyła chodziło mi tylko o wasz post w którym piszecie o wszechoobecnym hejcie.....to chore ze w tak perfidny sposob wykorzystała pani moje słowa nie wplątywałam w mój komentarz żadnej tragedi jeszcze raz powtarzam że chodziło mi o wasze słowa!! i niech mi pani nie zarzuca czegoś czego nie napisałam bo to wstrętne brak słów po prostu..pisanie nieprawdy oprócz prawnych skutków ma też moralne jak tak można dla paru kliknięć wicej przekrecać czyjes słowa po czym wmawiać komuś że jest głupi i kłamie!

Pierwsza kwestia jest taka, że ja podobnych komentarzy widziałam parę. Nie mam zatem pojęcia, kim Pani jest i gdzie sobie mignęłyśmy. Sporo tych komentarzy przeczytałam, napisałam o tych, które ubodły najbardziej. Kiedy był przywoływany śp. Tomek Jędrzejak, to właśnie jako symbol tego, co może zrobić hejt, i do tego się odnoszę. Bo tak, hejtowanie Maćka, pisanie o tym, że był jest i będzie burakiem, że się go nienawidzi, że się mu życzy nie wiadomo czego, jest złe. Określenia typu #prostak71? Dziękuję, jednak postoję. Ale musimy oddzielać hejt od krytyki. Bo moim zdaniem jak najbardziej na krytykę zasłużył nawet nie tyle tym pojedynczym gestem, co niewyciągnięciem z sytuacji żadnych wniosków.
I jeżeli ktoś wykorzystuje tragedię Tomka Jędrzejaka jako tarczę mającą chronić Maćka Janowskiego przed krytyką, to moim zdaniem to jest bardzo, bardzo nieprzyjemne nadużycie. Delikatnie mówiąc.

kobieto brak słow jaka tarcza obronna chodziło mi tylko o wykorzystanie waszych słow w artykule o wszechoobecnym hejcie przy okazji posta o smierci Tomka w portalu pokredzie ! ani słowem nie wplątywałam w obronę Maćka tej tragedii jeszcze raz powtarzam nie wkladajcie mi w usta słow (których nie przytaczałam) w celu wyrzycia sie na innych i ubogacania waszego śmiesznego dziennikarstwa ! ja jako kibic a przede wszystkim człowiek nie popieram zadnych ataków agresji na stadionie czy to kibica czy zawodnika jednak dziwne robi się to ze tydzien czasu walkujecie Macka a moza byc tam warto zainteresowac sie i przemowic w waszych o zgrozo cudotwórczych artykułach do kibolo o to co wyrabiaja względem chociazby zawodników....nie nie jest pani w zaden sposob obiektywna ani w tej ani w kilku innych sprawach bo sledze pani artykuly nie od dzisiaj nie wiem co i komu chce pani udowodnic bo jak dla mnie to tylko co raz większą niechęć do Pani osoby moze troche wiecej pokory....

Nie jestem obiektywna. I wiem o tym. I jakby to staram się wytłumaczyć, hej, jesteśmy tylko ludźmi, mamy coś takiego jak percepcja i totalny obiektywizm jest niemożliwy. Obiektywna jest ponoć matematyka, 2+2 zawsze da 4, acz znajomi ściśłowcy twierdzą, że wyższa matematyka temu przeczy.
My się chyba jednak nie zrozumiałyśmy, bo odnosiłam się do innych komentarzy, tych, które wprowadzały bezpośrednią analogię między tragedią i sobotnią sytuacją.
A akurat o kibicach i hejcie pisałam nieraz, i piszę nadal, więc strzał poszedł trochę na ślepo ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
lo
0 #4 lo 2018-08-29 11:23
Cytuję Joanna Krystyna:
Cytuję lo:
chyba mogę odnieźć się do tych słow bo m.in ja napisałam komentarz do którego się pani odniosła niestety został przeinaczony i zmienione znaczenie słow a to mi zarzucacie ze kłamię i manipuluję ! po prostu brak słow odniosłam się do waszego komentarza który napisaliscie przy okazji śmierci Tomka, ani słowem nie wplątywałam w to Tomasza ani sytuacji która się z nim wydarzyła chodziło mi tylko o wasz post w którym piszecie o wszechoobecnym hejcie.....to chore ze w tak perfidny sposob wykorzystała pani moje słowa nie wplątywałam w mój komentarz żadnej tragedi jeszcze raz powtarzam że chodziło mi o wasze słowa!! i niech mi pani nie zarzuca czegoś czego nie napisałam bo to wstrętne brak słów po prostu..pisanie nieprawdy oprócz prawnych skutków ma też moralne jak tak można dla paru kliknięć wicej przekrecać czyjes słowa po czym wmawiać komuś że jest głupi i kłamie!

Pierwsza kwestia jest taka, że ja podobnych komentarzy widziałam parę. Nie mam zatem pojęcia, kim Pani jest i gdzie sobie mignęłyśmy. Sporo tych komentarzy przeczytałam, napisałam o tych, które ubodły najbardziej. Kiedy był przywoływany śp. Tomek Jędrzejak, to właśnie jako symbol tego, co może zrobić hejt, i do tego się odnoszę. Bo tak, hejtowanie Maćka, pisanie o tym, że był jest i będzie burakiem, że się go nienawidzi, że się mu życzy nie wiadomo czego, jest złe. Określenia typu #prostak71? Dziękuję, jednak postoję. Ale musimy oddzielać hejt od krytyki. Bo moim zdaniem jak najbardziej na krytykę zasłużył nawet nie tyle tym pojedynczym gestem, co niewyciągnięciem z sytuacji żadnych wniosków.
I jeżeli ktoś wykorzystuje tragedię Tomka Jędrzejaka jako tarczę mającą chronić Maćka Janowskiego przed krytyką, to moim zdaniem to jest bardzo, bardzo nieprzyjemne nadużycie. Delikatnie mówiąc.

kobieto brak słow jaka tarcza obronna chodziło mi tylko o wykorzystanie waszych słow w artykule o wszechoobecnym hejcie przy okazji posta o smierci Tomka w portalu pokredzie ! ani słowem nie wplątywałam w obronę Maćka tej tragedii jeszcze raz powtarzam nie wkladajcie mi w usta słow (których nie przytaczałam) w celu wyrzycia sie na innych i ubogacania waszego śmiesznego dziennikarstwa ! ja jako kibic a przede wszystkim człowiek nie popieram zadnych ataków agresji na stadionie czy to kibica czy zawodnika jednak dziwne robi się to ze tydzien czasu walkujecie Macka a moza byc tam warto zainteresowac sie i przemowic w waszych o zgrozo cudotwórczych artykułach do kibolo o to co wyrabiaja względem chociazby zawodników....nie nie jest pani w zaden sposob obiektywna ani w tej ani w kilku innych sprawach bo sledze pani artykuly nie od dzisiaj nie wiem co i komu chce pani udowodnic bo jak dla mnie to tylko co raz większą niechęć do Pani osoby moze troche wiecej pokory....
Cytować | Zgłoś administratorowi
Joanna Krystyna
0 #3 Joanna Krystyna 2018-08-29 10:48
Cytuję lo:
chyba mogę odnieźć się do tych słow bo m.in ja napisałam komentarz do którego się pani odniosła niestety został przeinaczony i zmienione znaczenie słow a to mi zarzucacie ze kłamię i manipuluję ! po prostu brak słow odniosłam się do waszego komentarza który napisaliscie przy okazji śmierci Tomka, ani słowem nie wplątywałam w to Tomasza ani sytuacji która się z nim wydarzyła chodziło mi tylko o wasz post w którym piszecie o wszechoobecnym hejcie.....to chore ze w tak perfidny sposob wykorzystała pani moje słowa nie wplątywałam w mój komentarz żadnej tragedi jeszcze raz powtarzam że chodziło mi o wasze słowa!! i niech mi pani nie zarzuca czegoś czego nie napisałam bo to wstrętne brak słów po prostu..pisanie nieprawdy oprócz prawnych skutków ma też moralne jak tak można dla paru kliknięć wicej przekrecać czyjes słowa po czym wmawiać komuś że jest głupi i kłamie!

Pierwsza kwestia jest taka, że ja podobnych komentarzy widziałam parę. Nie mam zatem pojęcia, kim Pani jest i gdzie sobie mignęłyśmy. Sporo tych komentarzy przeczytałam, napisałam o tych, które ubodły najbardziej. Kiedy był przywoływany śp. Tomek Jędrzejak, to właśnie jako symbol tego, co może zrobić hejt, i do tego się odnoszę. Bo tak, hejtowanie Maćka, pisanie o tym, że był jest i będzie burakiem, że się go nienawidzi, że się mu życzy nie wiadomo czego, jest złe. Określenia typu #prostak71? Dziękuję, jednak postoję. Ale musimy oddzielać hejt od krytyki. Bo moim zdaniem jak najbardziej na krytykę zasłużył nawet nie tyle tym pojedynczym gestem, co niewyciągnięciem z sytuacji żadnych wniosków.
I jeżeli ktoś wykorzystuje tragedię Tomka Jędrzejaka jako tarczę mającą chronić Maćka Janowskiego przed krytyką, to moim zdaniem to jest bardzo, bardzo nieprzyjemne nadużycie. Delikatnie mówiąc.
Cytować | Zgłoś administratorowi
lo
-1 #2 lo 2018-08-29 10:33
chyba mogę odnieźć się do tych słow bo m.in ja napisałam komentarz do którego się pani odniosła niestety został przeinaczony i zmienione znaczenie słow a to mi zarzucacie ze kłamię i manipuluję ! po prostu brak słow odniosłam się do waszego komentarza który napisaliscie przy okazji śmierci Tomka, ani słowem nie wplątywałam w to Tomasza ani sytuacji która się z nim wydarzyła chodziło mi tylko o wasz post w którym piszecie o wszechoobecnym hejcie.....to chore ze w tak perfidny sposob wykorzystała pani moje słowa nie wplątywałam w mój komentarz żadnej tragedi jeszcze raz powtarzam że chodziło mi o wasze słowa!! i niech mi pani nie zarzuca czegoś czego nie napisałam bo to wstrętne brak słów po prostu..pisanie nieprawdy oprócz prawnych skutków ma też moralne jak tak można dla paru kliknięć wicej przekrecać czyjes słowa po czym wmawiać komuś że jest głupi i kłamie!
Cytować | Zgłoś administratorowi
rydwan
-3 #1 rydwan 2018-08-29 10:06
powiem szczerze ze zawsze z chęcią i uwagą czytałam pani artykuły ale odnoszę wrażenie że teraz brakuje w nich przede wszystkim obiektywnego spojrzenia, za wszelką cenę stara się Pani udowodnić swoją i tylko swoją racje (widać to było chociażby na fanpagu) i co teraz jest Pani lepiej po prawie tygodniowym wałkowaniu środkowego palca? po udowadnianiu kibicom jacy są niedobrzy bo wyraźili swoje zdanie? teraz zaczynam żalować wdania sie w bezsensowną dyskusję bo widze że to daremne, duma za pewne rozpiera... lepiej było by przeczytac jakoś sensowną relacją z gp w Gorzowie a tego brak czy wogóle była pani na stadionie na gp że ma pani prawo oceniać wymienione w artykule sytuacje? Skoro tak bardzo chcecie tego zawodnika namaścić że jest bee to czemu nie napiszecie o myśle większych sprawach, o antykibicach którzy gnoją własnych zawodników ?
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Gollob2018nSportUczę się żyć z bólem i staram się o tym nie myśleć. Ból traktuję jak rzecz, która musi być przy mnie na co dzień. Na szczęście wraz z czasem dolegliwości się zmniejszają.

 PGE Ekstraliga 2018
1. Fogo Unia Leszno  14 29 +168
2. Cash Broker Stal Gorzów  14 21 +43
3. forBET Włókniarz  14 19 +2
4. Betard Sparta Wrocław  14 19 +54
5. Get Well Toruń  14 18 -19
6. MrGARDEN GKM Grudziądz  14 12 -86
7. Falubaz Zielona Góra  14 10 -64
8. Grupa Azoty Unia Tarnów  14 10 -98
 Nice PLŻ 2018
1. Speed Car Motor Lublin  14 26 +187
2. ROW Rybnik  14 23 +181
3. Car Gwarant Start Gniezno  14 23 +66
4. Lokomotiv Dyneburg  14 21 -4
5. Orzeł Łódź  14 18 +47
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  14 15 +40
7. Euro Finannce Polonia Piła  14 7 -149
8. Arge Speedway Wanda
 14 5 -368
2. Polska Liga Żużlowa
1. Stal Rzeszów  12 29 +181
2. MDM Komputery TŻ Ostrovia  12 24 +137
3. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  12 16 +31
4. OK Kolejarz Opole  12 15 -29
5. Iveston PSŻ Poznań  12 11 -37
6. Polonia Bydgoszcz  12 8 -136
7. KSM Krosno  12 2 -147
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2018
1. flaga UK Tai Woffinden
139
2. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
129
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
109
4. flaga Polski Maciej Janowski
104
5. flaga USA Greg Hancock 102
6. flaga Rosji Artiom Łaguta 97
7. flaga Australii Jason Doyle 93
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 89
9. flaga Polski Patryk Dudek 84
10. flaga Słowenii Matej Žagar 79
11. flaga Danii Nicki Pedersen 74
12. flaga Australii Chris Holder 65
13. SVK Martin Vaculík 52
14. flaga Polski Przemysław Pawlicki 36
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen 36
16. flaga UK Craig Cook 30

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43