Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Bellego David 2018Rok temu, wracając komunikacją publiczną z meczu 2. Ligi Żużlowej, zastanawiałem się nad obcokrajowcami, których w rozgrywkach tej klasy wyróżniłbym. Przyszły mi do głowy trzy nazwiska. Dziś w przypadku dwóch z nich mam poczucie nietrafionego wyboru ścieżki kariery na rok 2018. Do wątku autobusowego nawiążę nieco później. Wspomniana trójka to: Robert Lambert, Adam Ellis i David Bellego. W sezonie 2017 reprezentowali barwy odpowiednio: Speed Car Motoru Lublin, MDM Komputery Ostrovii i KSM Krosno.

Pierwszy z listy to dotychczas przykład wyborów trafnych. Starty młodzieńca z Wysp Brytyjskich były w polskiej lidze wyczekiwane, ale zastanawiano się, jaki to będzie poziom rozgrywek. Niektórzy widzieli go od razu w ekstralidze, a pan Robert nieco zaskoczył kibiców wybierając na swój pierwszy polski klub drugoligowy Speed Car Motor Lublin. Od pierwszych występów było widać, że polskie tory są żużlowcowi niestraszne. W wyższej lidze ewentualne potknięcie zawodnika mogło skutkować odstawieniem go od składu i co za tym idzie generować problemy finansowe. W Lublinie w drugiej lidze skończył sezon ze średnią biegową 2,593. Jeśli tylko był dostępny, wskakiwał do składu i na bieżąco korygował pomyłki sprzętowe czy związane z samą jazdą. Sezon 2017 Brytyjczyk zakończył tytułem Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów. Po awansie Speed Car Motoru Lublin do Nice 1.LŻ zawodnik w klubie pozostał i w sezonie 2018 wystąpił w każdym meczu Koziołków. Średnie biegowa i meczowa w Nice PLŻ to odpowiednio 2,197 i 9,13 pkt. Słabsze zawody oczywiście mu się zdarzają (wyjazdowy mecz w Gdańsku z tylko 1 punktem), czasem widać zmęczenie, ale to na szczęście tylko człowiek a nie maszyna. Dotychczasowe wybory zawodowe Lamberta są słuszne. To kariera robiona krok po kroku, a miejsce zawodnika w na ten moment dobrze określa fakt, iż jest stałym uczestnikiem SEC. W sezonie 2017 zbytnio rozmieniał się na drobne w Anglii jeżdżąc w Premiership (Kings Lynn Stars) i Championship (Newcastle Diamonds), co uniemożliwiało mu niektóre występy w Lublinie. Zawodnik to wyprostował, pozostając już tylko w Kings Lynn Stars. W szwedzkiej Elitserien jeździ dla Rospiggarny Hallstavik. Niepokój lubelskich kibiców (możliwość przemęczenia i kontuzji) wzbudzają występy Lamberta w lidze duńskiej, ale niestety taki jest speedway. Chcesz mieć pieniądze dla siebie czy na sprzęt, musisz podnieść je z toru. Póki co wybory 20-latka zapisujemy na plus.

Zupełnie nie wiem, dlaczego przed rokiem cennego zawodnika widziałem w innym Brytyjczyku. Adam Ellis, bo o nim mowa, w Polsce drugi sezon spędza w MDM Komputery TŻ Ostrovii. W 2017 w drugiej lidze wystąpił w siedmiu meczach zdobywając od 4+1 do 10 punktów. Był ustawiany pod różnymi numerami, może i jechał nierówno, ale nie można powiedzieć, że któryś mecz zawalił. Wystąpił nawet w meczach półfinałowych rundy play-off gdzie w konfrontacjach z mocnym Speed Car Motorem Lublin zdobywał po 7 punktów. A obecnie? No właśnie tu jest problem. 22-latek jeździ w Premiership (Swindon Robins) i Championship (Lakeside Hammers) będąc istotnym ogniwem tych zespołów. Jednak dla Ostrowa pojechał w tym roku tylko dwa razy zdobywając 10+1 i 3 punkty. Ellis jest też powoływany do reprezentacji Wielkiej Brytanii. Czyli jakiś potencjał jest. Wydaje się jednak, że zawodnik nie idzie w stronę poważnej kariery. Może się nie cofa, ale stoi w miejscu. Zamiast zostać w jednym klubie angielskim, więcej pojeździć w Polsce, czy poszukać zatrudnienia gdzieś w Skandynawii Adam Ellis skupia się na … long tracku gdzie występuje między innymi z chyba już żużlowym emerytem Chrisem Harrisem. Ciekawe czy Ellis jeszcze gdzieś się wzniesie, czy jakiś czas będzie się tułał po różnych torach i słuch o nim zaginie. A mogło być już teraz sporo lepiej. Ach te kluczowe decyzje…

Na koniec moim zdaniem przykład kolejnego nie najlepszego wyboru ścieżki zawodowej – David Bellego. To drugi francuski żużlowiec w lidze polskiej. Rok temu byłem pod wrażeniem jazdy Francuza w KSM Krosno. 25-letni obecnie żużlowiec pojawił się w Polsce w 2014 r. w Ostrowie, rok później przeniósł się do Rawicza. Ciekawsze osiągnięcia Bellego to dwa brązowe medale w Drużynowych Mistrzostwach Świata na długim torze (2012), oraz w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów (2013). Drugi rok z rzędu Francuz z powodzeniem występuje w Swindon Robins (Premiership), gdzie jego klubowym kolegą jest Adam Ellis. Średnia meczowa zawodników to odpowiednio 8,08 i 6,92 p. Miesiąc temu David pojechał też gościnnie w innym klubie Premiership – Leicester. Osobiście zaskoczyła mnie decyzja Francuza co do jazdy w 2018 roku w Poznaniu. Spodziewałem się wyboru nieco lepszej drużyny drugoligowej, a nawet widziałem zawodnika w Nice 1.LŻ oraz w szwedzkiej Elitserien. Poznańskie Skorpiony, podobnie jak rok wcześniej KSM Krosno, nie zakwalifikowały się do finałowej czwórki. Bellego wystąpił we wszystkich tegorocznych meczach Iveston PSŻ Poznań ze średnią meczową 10 punktów. Rok temu w barwach klubu z Podkarpacia była ona o 1,33 wyższa. Potencjał odważnie jeżdżącego zawodnika jest niemały, ale mógł przed sezonem 2018 dokonać innego wyboru, który zapewniłby mu niepodważalny progres.

LambertRobert 2018

Banalnie to brzmi, ale wybór klubu może pociągnąć karierę do góry, bądź ją wygaszać zanim na dobre się rozwinie. Wracam do wspomnianej we wstępie podróży komunikacją publiczną. Siedzący obok mnie piłkarz rezerw pierwszoligowej drużyny rozmawiał przez telefon. Narzekał, że choć jest fajnie, bo na jego konto wpływa co miesiąc kwota 10 tys. zł, to nudzi mu się siedzenie w klubowym hotelu, a z powodu jakiejś niegroźnej kontuzji trenować i grać nie może (nie wyczuwałem aby z tego powodu ubolewał). Większość żużlowców o takim układzie może pomarzyć. To, co zdobędą na torach pokrywa koszty mechaników, przejazdów, ubezpieczeń, musi wystarczyć im na utrzymanie rodziny. Niektórzy w desperacji występują w ligach gdzie o dmuchanych bandach można sobie pomarzyć. A ja tu o wadze ich wyborów z sugestią zatrudniania menedżera, który kierowałby karierą zawodników. To chyba pomyliłem dyscypliny.


Marcin Góreczny

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer 2024 - zmierz się z najlepszymi!

Najszybsze żużlowe newsy

SpeedwayNews logo

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  8 17 +124
2. Betard Sparta Wrocław  8 9 +34
3. ebut.pl Stal Gorzów  7 9 -46
4. Krono-Plast Włókniarz  7 7 +4
5. KS Apator Toruń
 8 6 -9
6. NovyHotel Falubaz  7 6 -22
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  8 4 -84
8. FOGO Unia Leszno  7 3 -81
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Abramczyk Polonia  7  10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  6  10 +28
3. Arged Malesa Ostrów
 6  8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno  7  8 +2
5. #OrzechowaOsada PSŻ  6  7 -12
6. Texom Stal Rzeszów
 7  4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
 7  4 -46
8. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 6  1 -57
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Ultrapur Start Gniezno
 4  6 +18
2. Trans MF Landshut Devils  5
 6 -25
3. Unia Tarnów  4
 4 +37
4. Optibet Lokomotiv  5
 4 -7
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  4  4 -20
6. PKS Polonia Piła  4  2 -3

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43