KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławDziękuję kibicom, którzy w tym żarze przyjechali i nas wspierali, mimo fatalnego występu (...) Mogę ich tylko przeprosić. Jedziemy dalej, wiara umiera ostatnia.

Stanisław Chomski, Stal Gorzów

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Wybrzeze2018 Sezon żużlowy  2018 za nami. Niestety świat jakoś tak pędzi, że kiedy jeszcze na niektórych stadionach pobrzmiewał warkot silników i unosił się przyjemny zapaszek, już na dobre kręciła się plotkarska giełda transferowa. Zamiast podsumowywać ostatni sezon od strony sportowej, dyskusje na forach internetowych zdominowały personalia. Jakoś nie słychać też, aby zbyt wiele osób pochylało się nad regulaminem, który w naszych ligach obowiązuje. Zanim zaproszę naszych czytelników do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami, proponuję przyjrzenie się trzem wybranym kwestiom.


Pierwszy łuk

Kraksa na pierwszym łuku, kibic tylko wzdycha, otrzepuje kurz z garderoby i cierpliwie czeka na powtórkę w pełnej obsadzie. Chyba możemy o tym zapomnieć. Sędziowie analizują zdarzenie, a dzięki transmisjom TV mogą robić to precyzyjnie, i coraz częściej kończy się to wykluczeniem. Jedni się cieszą, bo jest sprawiedliwiej, drudzy narzekają, że to kolejny krok niszczący speedway. W końcu wyścig we trzech to nie to samo. A może by tak spróbować metody przyjętej przy wjechaniu zawodnika w taśmę? Wówczas sprawcę przerwania biegu można by ukarać wykluczeniem, ale powtórka byłaby w pełnej obsadzie z jadącym w ramach rezerwy zwykłej młodzieżowcem. Ciekawe, jak by to funkcjonowało?

Gość

Krucha jest ludzka pamięć, bo choć minął w naszych ligach dopiero pierwszy sezon bez możliwości skorzystania z  gościa, już mało kto o tej instytucji pamięta. Jeszcze w sezonie 2017 w drugiej lidze w tej roli mógł wystąpić młodzieżowiec na pozycji seniora. Wcześniej zwykle tę rolę wypełniał junior pod numerami 6-7 lub 14-15. Było coś przyjemnego w oczekiwaniu, kto „obcy” pojedzie dziś w zespole, któremu kibicuję. Często byli to ciągle ci sami zawodnicy, ale zdarzało się, że kibice mogli zobaczyć jakąś wschodzącą gwiazdę. Piszącemu te słowa ciągle tkwi w pamięci rok 2015 i nieodżałowany Krystian Rempała jednorazowo w barwach KMŻ Lublin przeciwko Polonii Piła. Być może w 1 i 2 lidze przywrócenie instytucji gościa miałoby sens. Uniknęlibyśmy wówczas sytuacji, w której zespół w obliczu kłopotów kadrowych sięga po zawodników, których jedynym zadaniem jest nawet nie przejechanie czterech okrążeń, a bycie wpisanym do składu drużyny, która unika walkowera, a już samo ruszenie ze startu to byłoby coś. Nie chcąc się pastwić nad młodymi chłopakami celowo nie przywołuję w tym miejscu przykładów. Oczywiście nie można pozwolić na to, co zrobiono w Premiership, gdzie zawodnik mógł jeździć w jednym sezonie dla różnych drużyn. Skorygowano to dopiero w fazie play-off, bo trąciło to już dużą kpiną z - i tak nie mających wysokiej reputacji - rozgrywek.

Rezerwowi

Tu mam dylemat i bardzo liczę na naszych czytelników. Śledząc telewizyjne transmisje zapadł mi w pamięć Krystian Pieszczek stojący przy bandzie i raczej pogodzony z tym, że w meczu nie pojedzie. Z pewnością trudno o zawodnika do 23. roku życia, który jest gotowy w każdym momencie meczu wskoczyć na motocykl, zastąpić kolegę z drużyny i jeszcze przywieźć cenne punkty. Sztuka ta najlepiej udawała się takim talentom jak Jack Holder i Max Fricke. Najczęściej kluby jako rezerwowych wpisywały do składu  własnych juniorów. Ściąganie na pozycje nr 8/16 mocnych zawodników to oczywiście koszty. Czy mając wartościową siódemkę jeźdźców warto inwestować w rezerwowego, czy jedynie umieszczać w składzie zawodnika, który pojedzie w razie kontuzji innego? Osobiście, dałbym temu przepisowi jeszcze przynajmniej jeden sezon.

Te i inne punkty regulaminu, mam nadzieję, zainspirują Państwa do dyskusji. Może w ten sposób kibic żużla choć trochę odpocznie od zajmowania głowy transferowymi przeciekami.


Marcin Góreczny

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławDziękuję kibicom, którzy w tym żarze przyjechali i nas wspierali, mimo fatalnego występu (...) Mogę ich tylko przeprosić. Jedziemy dalej, wiara umiera ostatnia.

Stanisław Chomski, Stal Gorzów

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 10
22
+120
2. Betard Sparta Wrocław 10 17 +66
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 10 13 +24
4. MrGARDEN GKM Grudziądz 10 13 +13
5. forBET Włókniarz 10 9 -52
6. truly.work Stal Gorzów 10 8 -38
7. Speed Car Motor Lublin 10 7 -38
8. Get Well Toruń 10 3 -95
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 11 19 +104
2. Car Gwarant Start 10 16 +12
3. Unia Tarnów 10 14 +14
4. Arged Malesa TŻ Ostrovia 10 13 -20
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 10 10 -30
6. Lokomotiv Daugavpils 11 8 -49
7. Orzeł Łódź 10 7 -29
2. Liga Żużlowa 2019
1. Power Duck Iveston PSŻ  11 23 +197
2. ZOOLeszcz Polonia Bydg.  10 20 +97
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  9 15 +97
4. Wilki Krosno  11 11 -55
5. Euro Finannce Polonia Piła  10 9 -52
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  9 3 -65
7. Speedway Wanda Kraków
 8 0 -233
 Klasyfikacja Grand Prix 2019 (po 4 z 10 rund)
1. flaga Danii Leon Madsen
47
2. flaga Polski Patryk Dudek
47
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 47
4. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
44
5. SVK Martin Vaculík 44
6. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
42
7. flaga Danii Niels Kristian Iversen 32
8. flaga Australii Jason Doyle 30
9. flaga Polski Janusz Kołodziej 29
10. flaga Rosji Artiom Łaguta 27
11. flaga Australii Max Fricke 27
12. flaga Słowenii Matej Žagar 27
13. flaga Polski Maciej Janowski 24
14. flaga UK Robert Lambert 24
15. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck 23
16. flaga UK Tai Woffinden 15

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43