KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Komarnicki wladyslawWygrywamy bardzo trudny mecz z Lublinem. Było ciężko, słowa uznania dla rywali. Dzisiaj wygrywamy i to jest najważniejsze 👍💪 Czekam na formę KK.

Władysław Komarnicki (FB)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Wybrzeze2018 Sezon żużlowy  2018 za nami. Niestety świat jakoś tak pędzi, że kiedy jeszcze na niektórych stadionach pobrzmiewał warkot silników i unosił się przyjemny zapaszek, już na dobre kręciła się plotkarska giełda transferowa. Zamiast podsumowywać ostatni sezon od strony sportowej, dyskusje na forach internetowych zdominowały personalia. Jakoś nie słychać też, aby zbyt wiele osób pochylało się nad regulaminem, który w naszych ligach obowiązuje. Zanim zaproszę naszych czytelników do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami, proponuję przyjrzenie się trzem wybranym kwestiom.


Pierwszy łuk

Kraksa na pierwszym łuku, kibic tylko wzdycha, otrzepuje kurz z garderoby i cierpliwie czeka na powtórkę w pełnej obsadzie. Chyba możemy o tym zapomnieć. Sędziowie analizują zdarzenie, a dzięki transmisjom TV mogą robić to precyzyjnie, i coraz częściej kończy się to wykluczeniem. Jedni się cieszą, bo jest sprawiedliwiej, drudzy narzekają, że to kolejny krok niszczący speedway. W końcu wyścig we trzech to nie to samo. A może by tak spróbować metody przyjętej przy wjechaniu zawodnika w taśmę? Wówczas sprawcę przerwania biegu można by ukarać wykluczeniem, ale powtórka byłaby w pełnej obsadzie z jadącym w ramach rezerwy zwykłej młodzieżowcem. Ciekawe, jak by to funkcjonowało?

Gość

Krucha jest ludzka pamięć, bo choć minął w naszych ligach dopiero pierwszy sezon bez możliwości skorzystania z  gościa, już mało kto o tej instytucji pamięta. Jeszcze w sezonie 2017 w drugiej lidze w tej roli mógł wystąpić młodzieżowiec na pozycji seniora. Wcześniej zwykle tę rolę wypełniał junior pod numerami 6-7 lub 14-15. Było coś przyjemnego w oczekiwaniu, kto „obcy” pojedzie dziś w zespole, któremu kibicuję. Często byli to ciągle ci sami zawodnicy, ale zdarzało się, że kibice mogli zobaczyć jakąś wschodzącą gwiazdę. Piszącemu te słowa ciągle tkwi w pamięci rok 2015 i nieodżałowany Krystian Rempała jednorazowo w barwach KMŻ Lublin przeciwko Polonii Piła. Być może w 1 i 2 lidze przywrócenie instytucji gościa miałoby sens. Uniknęlibyśmy wówczas sytuacji, w której zespół w obliczu kłopotów kadrowych sięga po zawodników, których jedynym zadaniem jest nawet nie przejechanie czterech okrążeń, a bycie wpisanym do składu drużyny, która unika walkowera, a już samo ruszenie ze startu to byłoby coś. Nie chcąc się pastwić nad młodymi chłopakami celowo nie przywołuję w tym miejscu przykładów. Oczywiście nie można pozwolić na to, co zrobiono w Premiership, gdzie zawodnik mógł jeździć w jednym sezonie dla różnych drużyn. Skorygowano to dopiero w fazie play-off, bo trąciło to już dużą kpiną z - i tak nie mających wysokiej reputacji - rozgrywek.

Rezerwowi

Tu mam dylemat i bardzo liczę na naszych czytelników. Śledząc telewizyjne transmisje zapadł mi w pamięć Krystian Pieszczek stojący przy bandzie i raczej pogodzony z tym, że w meczu nie pojedzie. Z pewnością trudno o zawodnika do 23. roku życia, który jest gotowy w każdym momencie meczu wskoczyć na motocykl, zastąpić kolegę z drużyny i jeszcze przywieźć cenne punkty. Sztuka ta najlepiej udawała się takim talentom jak Jack Holder i Max Fricke. Najczęściej kluby jako rezerwowych wpisywały do składu  własnych juniorów. Ściąganie na pozycje nr 8/16 mocnych zawodników to oczywiście koszty. Czy mając wartościową siódemkę jeźdźców warto inwestować w rezerwowego, czy jedynie umieszczać w składzie zawodnika, który pojedzie w razie kontuzji innego? Osobiście, dałbym temu przepisowi jeszcze przynajmniej jeden sezon.

Te i inne punkty regulaminu, mam nadzieję, zainspirują Państwa do dyskusji. Może w ten sposób kibic żużla choć trochę odpocznie od zajmowania głowy transferowymi przeciekami.


Marcin Góreczny

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Komarnicki wladyslawWygrywamy bardzo trudny mecz z Lublinem. Było ciężko, słowa uznania dla rywali. Dzisiaj wygrywamy i to jest najważniejsze 👍💪 Czekam na formę KK.

Władysław Komarnicki (FB)

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 2
4
+16
2. Betard Sparta Wrocław 2 2 -2
3. Truly Work Stal Gorzów 2 2 +4
4. forBET Włókniarz 2 2 0
5. Speed Car Motor Lublin 2 2 0
6. MrGARDEN GKM Grudziądz 2 2 -4
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra 2 2 +8
8. Get Well Toruń 2 0 -22
 Nice PLŻ 2019
1. Arged Malesa TŻ Ostrovia  3  4 +22
2. Unia Tarnów  3 4 +8
3. Lokomotiv Daugavpils  2 2 +11
4. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  3 2 -14
5. Orzeł Łódź  1 2 +4
6. Car Gwarant Start Gniezno  3 2 -21
7. PGG ROW Rybnik  1 0 -10
2. Liga Żużlowa 2019
1. Wilki Krosno  2 4 +34
2. OK Bedmet Kolejarz Opole  3 4 +22
3. ZOOLeszcz Polonia Bydgoszcz  3 3 -6
4. Power Duck Iveston PSŻ  2 2 +4
5. Euro Finannce Polonia Piła  2 2 -12
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  3 1 -26
7. Speedway Wanda Kraków
 1 0 -16
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2018
1. flaga UK Tai Woffinden
139
2. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
129
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
109
4. flaga Polski Maciej Janowski
104
5. flaga USA Greg Hancock 102
6. flaga Rosji Artiom Łaguta 97
7. flaga Australii Jason Doyle 93
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 89
9. flaga Polski Patryk Dudek 84
10. flaga Słowenii Matej Žagar 79
11. flaga Danii Nicki Pedersen 74
12. flaga Australii Chris Holder 65
13. SVK Martin Vaculík 52
14. flaga Polski Przemysław Pawlicki 36
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen 36
16. flaga UK Craig Cook 30

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43