KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławDziękuję kibicom, którzy w tym żarze przyjechali i nas wspierali, mimo fatalnego występu (...) Mogę ich tylko przeprosić. Jedziemy dalej, wiara umiera ostatnia.

Stanisław Chomski, Stal Gorzów

koprivniceGdyby poszukać cech, które łączą żużel w Polsce i w Czechach, to znaleźlibyśmy kilka takowych. I tu, i tu skręcają w lewo, pod taśmą staje ich czterech, żaden z motocykli nie ma hamulców, a na najwyższym szczeblu rozgrywek startuje Václav Milík. Rozszerzyć listę? Raczej nie ma sensu.


Zacznę od tego, że kibice spod znaku czekolady Studenckiej i smaženego sýra wykazują się niesamowitą cierpliwością i zupełnie inaczej podchodzą do rozgrywek, bądź co bądź, Extraligowych. Pada? Zawody opóźnione? No to co? Na kiełbaskę, po piwku, schronić się pod daszek i czekamy, no nie?
   
Lato, Koprzywnica. W bramie wita mnie uśmiechnięty Czech, który z radością zakłada mi opaskę na rękę. Taka forma biletu, ot co. Kasa, a raczej prowizoryczny stolik z otwartą na oścież kasetką wypełnioną pieniędzmi, które byłby w stanie ukraść przedszkolak, i to ten najniższy, który nie do końca radzi sobie ze sznurówkami, wzbogaciła się o moje 100 koron czeskich. Dokupuje program, wyciągam długopis i udając, że nie widzę spadających kropli idę na trybuny. Żeby było jasne – siedzimy na skarpie, bo i widok lepszy, i drzewo (tak, na wirażu, na „trybunie”, nic tylko jabłka zbierać) chroni od deszczu. II runda czeskiej Extraligi startuje z ponad półgodzinnym opóźnieniem, ale co tam. Práce kvapná málo platná!

To nie relacja, więc pominę wątek kto był szybki, kto obierał lepsze ścieżki i jak ułożyła się tabela ligowa po tych zawodach. Wydaje mi się, że dla Czechów też nie miało to wielkiego znaczenia. Oni przychodzą spotkać się, pogadać, wypić piwo i pośmiać się ze znajomymi. A między tymi jakże ciekawymi zajęciami wpatrują się w poczynania zawodników na torze. To tutaj Josef Franc wpada pierwszy na metę, a w geście zwycięstwa kilka kubków Radegasta (cheers!) wędruje w górę. Jest klimat zabawy, pikniku, rozmów i nutki sportowych emocji. Wychodzę z meczu i myślę – był żużel, braterska atmosfera, czas na spokojne skonsumowanie posiłku i napoju i siedzenie pod jabłonią na kocu. Ba, nawet uświadczyłem kilku mijanek i miałem sposobność zobaczyć w akcji zawodników, których dotychczas znałem wyłącznie z „punktówki”. Czy może być lepiej?

Koprivnice2018


Ja wiem, że nie ma drugiej takiej jak PGE Ekstraliga, że największe emocje, że najlepsi jadą, telewizja a w niej 10 ujęć z kamer, że gorąco na trybunach. Ale Czesi oprócz nutki tego, co przeżywamy w Polsce, mają coś jeszcze. Coś, co przyciąga na te nie najnowsze stadiony, które lata świetności mają dawno za sobą. Na nudniejsze zawody, na prostych technicznie i długich torach. Może to klimat prostoty? Brak przerostu formy nad treścią? Może to, że wynik schodzi na drugi plan, a liczy się widowisko i to, że Josef Franc ciągle się ściga, Jan Kvěch rozwija a
Václav Milík zostawia resztę w tyle?

Na koniec wisienka na torcie. Równanie toru widziałem przed zawodami. Kolejnego uświadczyłem bodajże po 12. biegu. Tor wytrzymał? Pewnie, że wytrzymał. Wyjechał ciągnik, zaczął równać, zebrał nieco błotnistej, ciężkiej mazi, która kiedyś była torem (nie wiem co leży w Koprzywnicy, ale ani to sjenit, ani granit, ani bazalt - przynajmniej dla mnie, niech mnie ktoś oświeci), rozprowadził ją nierównomiernie po owalu i… sędzia ogłosił zakończenie zawodów, gdyż tor nie nadawał się do jazdy. Po prostu czeski film.

Bartosz Bednarek

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławDziękuję kibicom, którzy w tym żarze przyjechali i nas wspierali, mimo fatalnego występu (...) Mogę ich tylko przeprosić. Jedziemy dalej, wiara umiera ostatnia.

Stanisław Chomski, Stal Gorzów

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 10
22
+120
2. Betard Sparta Wrocław 10 17 +66
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 10 13 +24
4. MrGARDEN GKM Grudziądz 10 13 +13
5. forBET Włókniarz 10 9 -52
6. truly.work Stal Gorzów 10 8 -38
7. Speed Car Motor Lublin 10 7 -38
8. Get Well Toruń 10 3 -95
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 11 19 +104
2. Car Gwarant Start 10 16 +12
3. Unia Tarnów 10 14 +14
4. Arged Malesa TŻ Ostrovia 10 13 -20
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 10 10 -30
6. Lokomotiv Daugavpils 11 8 -49
7. Orzeł Łódź 10 7 -29
2. Liga Żużlowa 2019
1. Power Duck Iveston PSŻ  11 23 +197
2. ZOOLeszcz Polonia Bydg.  10 20 +97
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  9 15 +97
4. Wilki Krosno  11 11 -55
5. Euro Finannce Polonia Piła  10 9 -52
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  9 3 -65
7. Speedway Wanda Kraków
 8 0 -233
 Klasyfikacja Grand Prix 2019 (po 4 z 10 rund)
1. flaga Danii Leon Madsen
47
2. flaga Polski Patryk Dudek
47
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 47
4. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
44
5. SVK Martin Vaculík 44
6. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
42
7. flaga Danii Niels Kristian Iversen 32
8. flaga Australii Jason Doyle 30
9. flaga Polski Janusz Kołodziej 29
10. flaga Rosji Artiom Łaguta 27
11. flaga Australii Max Fricke 27
12. flaga Słowenii Matej Žagar 27
13. flaga Polski Maciej Janowski 24
14. flaga UK Robert Lambert 24
15. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck 23
16. flaga UK Tai Woffinden 15

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43