KALENDARIUM

POWIEDZIELI

CastagnaArmandoW planach dot. GP jest Argentyna i RPA. Wiadomo, że Discovery ma silną pozycję w Azji i chce wejść na ten rynek.

Armando Castagna, szef żużla w FIM

Holder Chris2018Dziś bardziej przez żółte okulary i z anielskim spokojem o wyższości Motoru nad Apatorem i wrocławskim gwoździu w tle. Kolega z Torunia zapytał mnie ostatnio, czemu cała żużlowa Polska trzyma kciuki za Motor Lublin i życzy spadku „Aniołom” z Torunia. Wyjaśnię mój punkt widzenia na dwóch przykładach, ale na wstępie zaznaczam, że nikomu nie życzę spadku, ponieważ jestem za poszerzeniem ligi i otwarciem jej na każdego, kto spełni ekstraligowe formalności.


To jak to jest z tym Apatorem?

Po pierwsze kibice. Żadni nie są święci. Ci z Wrocławia też nie. Pisałem o tym tutaj. Jednak ci z Torunia zawsze robią "dym". Na meczu Sparta-Apator byłem na sektorze rodzinnym, czyli między sektorem gości i wieżą, pod którą gromadzą się zagorzali fani Sparty. Nie wiem kto wymyślił sektor rodzinny w takim miejscu. Dzieci mają być buforem bezpieczeństwa pomiędzy zwaśnionymi grupami? Kompletny absurd po wrocławsku. Ale do rzeczy. Kibice toruńscy zawsze robią zamieszanie nawet jeśli przyjeżdżają w sile kilkunastu osób. Ciągle są wyzwiska, rzucanie się na płot i gestykulacja  w kierunku wieży. Odległość do wieży jest taka, że wrocławski fanklub i tak nie widzi i nie słyszy, więc nasłuchają się „pikniki” na wspomnianym sektorze rodzinnym. Po meczu z Toruniem wrocławski zarząd postanowił zakryć klatkę dla gości i powiesił plandekę na płocie, tak aby dzieci z Wrocławia nie widziały skąd i z czyich ust lecą wyzwiska. Świetna prowizorka. Ktoś myśli, że jak nie widać, to też nie słychać? Moja rada dla Sparty jest jedna. Plandeka zamiast na płocie, to powinna leżeć na torze. A sektor rodzinny po przekątnej, byle jak najdalej od gości.

Ale na szczęście goście są różni. Tydzień później na stadion Olimpijski przyjechała liczna grupa kibiców z Lublina. Motor przegrał po fajnym i zaciętym meczu. Co krzyczeli kibice „Koziołków” po ostatnim wyścigu do gospodarzy? „Zapraszamy do Lublina”. Zrobili niezłe show. Kibice Motoru Vs kibice Apatora: 5:1 dla beniaminka. Jak takiej ekipie można życzyć spadku? Kibicuję w tym roku żółtym i zawsze żółto-czerwonym.

IMG 7868


Po drugie zawodnicy i poziom sportowy
.

Ciężka dola beniaminka, bo zawsze ma pod górkę i to jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, gdy trzeba kleić skład. Taki zespół ma też zazwyczaj wsparcie wielu kibiców, bo jest po prostu słabszy, a każdy lubi, gdy w żużlu coś się zmienia, pojawia się jakaś świeżość. Ile można kisić się w tym samym żużlowym sosie? Nikt nie lubi wejść, żeby zaraz z ligi spaść z hukiem. A Motor walczy w takim stylu, że ich mecze chce się po prostu oglądać. Dramat Zengoty, pech Jonssona. Oby wrócili do pełnej sprawności i do żużla. Tzn. ten drugi już wrócił. Miesiąc dwoi się i troi, wrócił Łaguta, który stanie na głowie, żeby zakręcić się koło kompletu w każdym meczu. Żużel to nie jazda figurowa i punktów za styl nie dają, więc pozycja Motoru w tabeli jest, jaka jest. Nie zmienia to faktu, że przegrywają ładnie, a Apator brzydko. Bo co mamy po drugiej stronie? Armia zaciężna, brak wychowanków i w ogóle Polaków na torze, wysoki budżet, gwiazdy w składzie, prezes, który jest większym fanem Facebooka niż żużla, manager na L-4 i w końcu zwolniony. A wyniku brak. Do tego mamy młodego Holdera, który wozi „śliwki” , ale sztab szkoleniowy jest w niego zapatrzony, jak w jakiś święty obrazek. A święty ten „kangur” nie jest. Jego zjazd do parkingu bez przekroczenia linii mety, to był szczyt wieśniactwa i skok na cudzą kasę. Należy szanować rywala i dać mu zarobić na punkcie bonusowym skoro był lepszy. Nie ma wyniku, nie ma chemii, leje się hejt i piwo na głowy żużlowców wylewane przez własnych kibiców na Motoarenie. Kompletne dno i wodorosty.

Żużlowcy Lublina Vs żużlowcy Torunia: 5:1 dla Motoru.

IMG 7631

Ale Toruń prawdopodobnie nie spadnie. Gwoździem do lubelskiej trumny okazała się Sparta. Wrocławianie bez Woffindena dokonali wielkiej rzeczy. Mam wrażenie, że dla Sparty im trudniej, tym... łatwiej. Bez lidera każdy wie, że pojedzie i każdy mobilizuje się na 110 procent. Wyjątkiem jest Milik, ale wierzą w niego we Wrocławiu jak w Holdera w Toruniu. Póki co jest to czeski błąd. Motor uwierzył, że bez mistrza świata Sparta położy się na torze i w parkingu wywiesi białą flagę. A tu niespodzianka, która zaskoczyła chyba nie tylko Motor. Takie porażki bolą najbardziej. Taki sport. Życie. Obym się mylił, ale przyjdzie chyba spaść z ligi z piosenką „Nic nie boli, tak jak życie” na ustach, autorstwa wiernego fana Motoru...

I to jest słabe, ale wielkość ligi, spadki i awanse, to temat rzeka na osobny tekst.


Tomasz Armuła


PS. Tekst powstał przed spotkaniem Apator-Motor. Ale wciąż uważam, że sytuacja beniaminka jest daleka od komfortowej, a spadek "Aniołów" graniczyć będzie z... cudem.

 

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

CastagnaArmandoW planach dot. GP jest Argentyna i RPA. Wiadomo, że Discovery ma silną pozycję w Azji i chce wejść na ten rynek.

Armando Castagna, szef żużla w FIM

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 14
32
+188
2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
4. forBET Włókniarz 14 19 -24
5. MrGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
7. truly.work Stal Gorzów 14 11 -70
8. Get Well Toruń 14 5 -153
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 12 22 +110
2. Arged Malesa TŻ Ostrovia 12 18  -8
3. Car Gwarant Start 12 17  +6
4. Unia Tarnów 12 17 +16
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
7. Orzeł Łódź 12 7 -49
2. Liga Żużlowa 2019
1. ZOOLeszcz Polonia Bydg.  12 26 +133
2. Power Duck Iveston PSŻ  12 23 +193
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12 21 +142
4. Wilki Krosno  12 14 -3
5. Euro Finannce Polonia Piła  12 13 -38
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  12 8 -35
7. Speedway Wanda Kraków
 12 0 -392
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2019
1. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
132
2. flaga Danii Leon Madsen
130
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
126
4. flaga Szwecji Fredrik Lindgren 105
5. SVK Martin Vaculík 95
6. flaga Polski Maciej Janowski
87
7. flaga Australii Jason Doyle 84
8. flaga Polski Patryk Dudek 79
9. flaga Słowenii Matej Žagar 78
10. flaga Danii Niels Kristian Iversen 77
11. flaga Rosji Artiom Łaguta
66
12. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck
63
13. flaga UK Tai Woffinden 60
14. flaga Polski Janusz Kołodziej 57
15. flaga UK Robert Lambert 39
16. flaga Australii Max Fricke 36

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43