KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Pawlicki Piotr jrOczywiście, że myślę o powrocie do cyklu Grand Prix. Chciałbym bardzo... a co będzie, to będzie.

Piotr Pawlicki w Radiu Index

IMG 5589PK"Quo Vadis Domine?" - zapytał Piotr Chrystusa w książce Henryka Sienkiewicza, a ten kto zdecydował się przeczytać tę swego czasu obowiązkową szkolną lekturę zapewne wie, że Jezus odpowiedział mu: "idę do Rzymu, by mnie powtórnie ukrzyżowano". Czy przyszły beniaminek PGE Ekstraligi świadomie decyduje się na „ukrzyżowanie” awansując do najlepszej żużlowej ligi świata? Czy może jednak nie taki diabeł straszny? W Ostrowie jak i w Krośnie na pewno mocno się nad tym zastanawiali, ele cyrograf z Ekstraligą opiewający na ok. 6 mln zł kusił... Jedna i druga ekipa ma jednak swoje problemy, choć biorąc pod uwagę wymaganą infrastrukturę, to Arged Malesa Ostrów znajduje się w korzystniejszym położeniu.

Jeśli chodzi o kwestię samego stadionu, to krośnianie na pewno mają problem z jego zbyt małą, żeby nie powiedzieć niewielką, pojemnością. Prezes Grzegorz Leśniak zapowiada jednak inwestycje w porozumieniu z władzami miasta, które mają przynieść zwiększenie obecności kibiców na trybunach. Koszt rozbudowy to około 15 mln zł, a liczba widzów, którzy będą mogli oglądać Wilki w akcji ma wynosić 6 tysięcy. Kolejna kwestia to brak własnego transformatora potrzebnego do zasilania oświetlenia stadionowego. Klub obecnie korzysta z agregatu, nie jest to jednak rozwiązanie długofalowe. Oczywiście trzeba jeszcze rozwiązać sprawy związane z odwodnieniem liniowym oraz plandekami, ale z tym problemem borykają się także kluby ekstraligowe, natomiast prezes PGE Ekstraligi Wojciech Stępniewski wspominał, że część środków przekazanych przez władze ligi będzie można wykorzystać właśnie na wykonanie inwestycji z tym związanych.

DSC 2467


Sportowo zespół z Podkarpacia nie wygląda źle – zostaje Andrzej Lebiediew, który w tym sezonie prezentuje poziom na pewno wyższy niż pierwszoligowy. Tobiasz Musielak również wydaje się być bliski pozostania na kolejny sezon, co prawda ma propozycje z innych klubów, ale awans, gdyby mimo wszystko nastąpił, mógłby rozwiać wszelkie wątpliwości. Pomijając wpadkę w pierwszej odsłonie finału, wydaje się, że atmosfera panująca w Krośnie mocno sprzyja także Mateuszowi Szczepaniakowi, a silniki przygotowywane przez jego ojca zwłaszcza na domowym owalu spisują się wzorowo.

Wzmocnień krośnieński zespół musi upatrywać na pozycji U24 oraz, rzecz jasna, w obsadzie juniorskiej. Występy wypożyczanych z wyższej ligi Orgackiego i Marcińca pokazały, że na działaniach doraźnych nie ma sensu polegać. Nie wiadomo co z pozostaniem w zespole Václava Milíka. Czech od kilku sezonów jeździ w kratkę, ale być może lepsze zabezpieczenie sprzętowe pozwoliłoby mu osiągnąć stabilizację i być pewnym punktem zespołu.

DSC 2507


Ostrowianie za to nie muszą angażować aż tak sporych środków finansowych w stadion, jest on bowiem modernizowany na bieżąco, a na jesień tego roku zaplanowany jest remont trybun na wyjściu z pierwszego łuku, wtedy na całości obiektu kibice będą mogli zasiąść na krzesełkach. Pojemność stadionu to ok. 10 tys miejsc. Obiekt posiada odpowiednie zabezpieczenie elektryczne do zasilania oświetlenia, więc światło na pewno z tego powodu nie zgaśnie, tak jak to miało miejsce kilka lat temu...

Jednakowoż ostrowscy działacze również będą musieli uporać się ze znanym już nam dobrze odwodnieniem liniowym, oraz zakupem plandek – biorąc pod uwagę podobieństwa toru ostrowskiego do leszczyńskiego – inwestycja ta może opiewać na ok. 1 mln zł. Marek Cieślak wypowiedział się niedawno w mediach, że gdyby Ostrów chciał uczestniczyć w ekstraligowych rozgrywkach, to on by składu nie zmieniał. I pewnie tak właśnie się też stanie, a jeśli, to zmieni się on w niewielkim stopniu.

Nie wiadomo wciąż co z Patrickiem Hansenem, który od dawna jest przypisywany do składu Stali Gorzów, ale który wciąż deklaruje, że ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął oraz że dobrze czuje się w Ostrowie. Choć są tacy, którzy publicznie twierdzą inaczej...

Radziłbym mu podpisanie kontraktu jednak w Gorzowie, bo tak jak mówię, to może być jego ostatnia szansa – radzi zawodnikowi Michał Aszenberg, były zawodnik i nasz ekspert (...) Prawda jest taka, że Hansen w Ostrowie w ogóle się nie zadomowił, więc jego ewentualne odejście nie będzie niczym szczególnym - przeczytaliśmy 29 września w "Przeglądzie Sportowym".

Cóż, jeśli Hansen - mieszkaniec Ostrowa, mający tam dom, partnerkę i mówiący po polsku - w Ostrowie "w ogóle się nie zadomowił", to ja stawiam tezę, że lepiej od Hansena w niektórych zakamarkach tego miasta zadomowił się tylko Marek Cieślak.

DSC 2235


Być może już po meczu rewanżowym w Krośnie dowiemy się, jaką decyzję podjął utalentowany Duńczyk. Już teraz za to udało nam się dowiedzieć, że ostrowianie prowadzili wstępne rozmowy z jego rodakiem, znacznie bardziej doświadczonym Nielsem Kristianem Iversenem (oczywiście info pewne 100% KMO). Czy to zawodnik, który byłby w stanie powalczyć z najlepszymi? Ostatnie poczynania Duńczyka pokazują, że nie... chociaż nie takie już powroty widzieliśmy.

Ciekawa informacja na temat innego doświadczonego i utytułowanego już zawodnika (wielokrotnego zwycięzcy rund Grand Prix) przemknęła w żużlowych mediach w tygodniu pomiędzy obiema odsłonami finału. Chodzi o Mateja Žagara, którego Falubaz spadł do eWinner 1. Ligi i którego zawodnicza przyszłość jest w tej chwili niewiadomą. Byłby jednym z pierwszych naturalnych kandydatów do wzmocnienia beniaminka PGE Ekstraligi, jednak - rzekomo - działacze ostrowscy z premedytacją numeru do Słoweńca wykręcać nie zamierzają. Klasa sportowa to jedno, ale osobną kwestią, równie ważną, jest dopasowanie zawodnika do drużyny pod względem mentalnym i charakterologicznym. A tutaj, jak wieść gminna niesie, z Matejem bywa różnie...

Wydaje się, że to byłaby słuszna droga dla ostrowskich działaczy. Przy braku możliwości zakontraktowania gwiazd największego kalibru, warto poszukać takich zawodników, którzy mają być może słabsze CV w minionych kilku latach, ale drużynowo i w aspekcie "team spirit" mogą przynieść więcej pożytku. Może Buczkowski? Może Fricke? Może nawet Holder?

IMG 5217PK


Doświadczeni Gapiński i Walasek, wsparci sprzętem od Ryszarda Kowalskiego, na pewno łatwo by skóry nie sprzedali, a Nicolai Klindt, mający co prawda w tym roku swoje problemy, pokazywał już też nie raz swoją wartość. A przede wszystkim doskonale zna ostrowski owal. Szansę powinien dostać także Oliver Berntzon, bo widać, że ten zawodnik ma chęci i ambicje, by walczyć o wyższe cele, a tegorocznego serialu Grand Prix, debiutanckiego dla niego, nie czyniłbym probierzem dla jego ligowej przydatności.

Uważam, że oba te zespoły - Wilki i Ostrovia - sportowo są w stanie nawiązać walkę choćby z GKM-em Grudziądz w drodze po utrzymanie. I nie jest to utopijna wizja. Pytanie, czy wystarczy nerwów, sił i motywacji, by w tych składach cieszyć się z pozostania w PGE Ekstralidze? Na odpowiedź musimy jeszcze trochę poczekać. Ale... per aspera ad astra - zakończmy również po łacinie. Oby za rok jedynym gwiezdnym motywem dla obu klubów nie pozostało właśnie światło gwiazd widoczne na odległym nocnym niebie.

Przemek Owczarek

Zdjęcia: Joanna Szymczak (Ostrów), Jakub Malec (Krosno)

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Pawlicki Piotr jrOczywiście, że myślę o powrocie do cyklu Grand Prix. Chciałbym bardzo... a co będzie, to będzie.

Piotr Pawlicki w Radiu Index

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43