KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Kruzynski adamPrzepraszam. Wstydzę się dzisiaj bardziej niż zawodnicy.Adam Krużyński po meczu Fogo Unia - Get Well 64:26

ProtasiewiczStal-FalubazMiało być wielkie święto speedwaya, a wyszło tak, że szkoda gadać. Najpierw sędzia, niczym przedstawiciel pewnej armii, "tylko wypełniał rozkazy" (i to też z dość marnym skutkiem), a potem mieliśmy walkę o przetrwanie, choć w książce toru po raz pierwszy powołane Jury Zawodów, czyli taki mniej globalny przykład trójcy świętej, wpisało, że "stan nawierzchni jest dobry". Nie wiem na jakiej podstawie wydano taką opinię. Być może sędzia wchodząc (dosłownie) pełną prędkością w drugi łuk nie skręcił sobie nogi w kostce, co w Gorzowie już świadczy o przydatności nawierzchni do jazdy.

Nie będę się zajmował wydarzeniami w Toruniu, bo to nie moja działka. Jako zielonogórzanin miałem nadzieję, że jednak Falubazowi uda się wygrać w Gorzowie. W końcu statystycznie 95 procent naszego narodu jest wierząca. W co (lub kogo) wierzą, to już zupełnie inna sprawa. Ja wierzyłem w zwycięstwo Falubazu jako kibic tego klubu, choć jednocześnie jako kibic żużla zakupiłem ciemne piwa, co miało symbolizować mocno sceptyczne podejście do jakości widowiska. Pan arbiter lubi popalić parę sprzęgieł w meczu, więc już pierwszy bieg rozpoczął się dotknięciem taśmy, co tylko potwierdziło słuszność obecności w lodówce dwóch porterów i ciemnego w kuflu. Potem było niby nieźle, ale wydarzenia z czwartego biegu pokazały, że tor gorzowski po raz kolejny daleki jest od przyzwoitego. Co takiego zrobił Patryk Dudek? Próbował pojechać szerzej na pełnej prędkości. Nie było znaku ograniczenia, więc nie rozumiem dlaczego wyjeżdżając za połowę toru nie był w stanie złamać motocykla. Chyba czas najwyższy, żeby żużlowcy zaczęli organizatorom wytaczać procesy cywilne, bo coś takiego jest jawną próbą wpuszczenia rywala na teren, gdzie ma się bilet tylko w jedną stronę.

Jak wytłumaczyć podskoki Adama Strzelca czy upadek Piotra Protasiewicza? Przecież to jest dokładnie ta sama historia co w przypadku "Duzersa". Proszę przyjrzeć się powtórkom. Chyba w każdym biegu podnosiło zawodników na przeciwległej prostej. Przypadek, czy może przyciąganie ziemskie było tam mniejsze? Dlaczego Tomasz Gollob jadąc szerzej nawet nie próbował bronić swojej pozycji? Dlaczego dorobek Michaela Jepsena Jensena był tak mizerny? Bo dla nich ten mecz nie był najważniejszymi zawodami w sezonie. Gollob ma wciąż szansę na medal IMŚ, a Jensen lideruje IMŚJ. To nie jest przecież tak, że dla jednych tor był trudny, a dla drugich łatwy. Gospodarze po prostu wiedzieli którędy jechać. Gdyby tak w ferworze walki zmusić gorzowian do jazdy bliżej bandy na pełnej prędkości, to być może dopiero wtedy kilku ludziom otworzyłyby się oczy. To jest niestety nauka dla tarnowian lub torunian - wyrzucajcie zawodników Stali maksymalnie pod bandę, a sami się załatwią. Przerażający wniosek.

Jako zielonogórzanin wiem, że ciśnienie na medal powoduje pewne zmiany w mózgu działaczy i trenera. Wystarczy przypomnieć sobie rok 2009 i wyczyny Piotra Żyto. Wtedy uknuto nawet teorię, że brak mijanek jest kwestią geometrii toru. I wielu uwierzyło w te brednie (patrz dwa akapity wyżej). Żeby udowodnić te racje zdecydowano się nawet na pochylenie łuków. I co? Przy źle przygotowanym torze dalej nie było mijanek. Próbowano więc winę zwalić na nowe tłumiki, tyle że pierwszy mecz na tych wynalazkach dał kibicom więcej emocji niż dwa poprzednie sezony razem wzięte. Dlaczego? Bo nawierzchnia wreszcie była przygotowana dobrze. I tu jest rozwiązanie problemu. Jeżeli w Gorzowie wreszcie będzie złoty medal, to kibice przestaną mieć parcie na wynik, a zaczną się domagać emocji. Przerabialiśmy to już w Zielonej Górze. Nie da się wygenerować pozytywnych emocji na tym g... przygotowywanym przez Piotra Palucha i spółkę, więc wreszcie ktoś pójdzie po rozum do głowy i przygotuje tor obiektywnie dobry do ścigania.

Widać, że parcie na mistrzostwo (albo uzasadnienie wydania grubych milionów z publicznych pieniędzy) jest silniejsze niż zdrowy rozsądek. Dlatego apeluję do zawodników Unibaksu Toruń i Azotów Tauronu Tarnów: pozwólcie zdobyć złoto Stali Gorzów, jeżeli chcecie bezpiecznie jeździć na ich torze. To mówiłem ja - kibic Falubazu, nie mylić z jakąś magią.

Mówi się, że żużel działa dzięki naszemu krajowi, a to guzik prawda. Proszę pojechać do Pardubic na Zlatą Přilbę i zobaczyć jak wygląda prawdziwy speedway, gdzie prestiż jest ważniejszy niż wysokość nagród. To nie nowe tłumiki czy FIM zabijają żużel, ale tacy pseudodziałacze jak ci z Gorzowa, czy kilka lat wcześniej z Zielonej Góry, którzy dla lepszego wyniku są w stanie zaryzykować zdrowie i życie zawodników.

 

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Kruzynski adamPrzepraszam. Wstydzę się dzisiaj bardziej niż zawodnicy.Adam Krużyński po meczu Fogo Unia - Get Well 64:26

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 13
29
+168
2. Betard Sparta Wrocław 13 26 +89
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 13 19 +48
4. forBET Włókniarz 13 17 -24
5. MrGARDEN GKM Grudziądz 13 13 -16
6. Speed Car Motor Lublin 13 11 -40
7. truly.work Stal Gorzów 13 10 -70
8. Get Well Toruń 13 3 -155
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 12 22 +110
2. Arged Malesa TŻ Ostrovia 12 18  -8
3. Car Gwarant Start 12 17  +6
4. Unia Tarnów 12 17 +16
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
7. Orzeł Łódź 12 7 -49
2. Liga Żużlowa 2019
1. ZOOLeszcz Polonia Bydg.  12 26 +133
2. Power Duck Iveston PSŻ  12 23 +193
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12 21 +142
4. Wilki Krosno  12 14 -3
5. Euro Finannce Polonia Piła  12 13 -38
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  12 8 -35
7. Speedway Wanda Kraków
 12 0 -392
 Klasyfikacja Grand Prix 2019 (po 4 z 10 rund)
1. flaga Danii Leon Madsen
47
2. flaga Polski Patryk Dudek
47
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 47
4. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
44
5. SVK Martin Vaculík 44
6. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
42
7. flaga Danii Niels Kristian Iversen 32
8. flaga Australii Jason Doyle 30
9. flaga Polski Janusz Kołodziej 29
10. flaga Rosji Artiom Łaguta 27
11. flaga Australii Max Fricke 27
12. flaga Słowenii Matej Žagar 27
13. flaga Polski Maciej Janowski 24
14. flaga UK Robert Lambert 24
15. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck 23
16. flaga UK Tai Woffinden 15

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43