KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławDziękuję kibicom, którzy w tym żarze przyjechali i nas wspierali, mimo fatalnego występu (...) Mogę ich tylko przeprosić. Jedziemy dalej, wiara umiera ostatnia.

Stanisław Chomski, Stal Gorzów

Ułamek 2013To dopiero kwiecień, początek zmagań żużlowców, ale już wczesną wiosną w tej żużlowej melodii czeka nas akord, którego żadne późniejsze - jakiekolwiek by nie były - nie przebiją. Pod względem frekwencji, jakości, zainteresowania mediów, mamy nadzieję, że także sportowych sukcesów Polaków. - Zarówno Jarka Hampela, jak i Krzysztofa Kasprzaka stać na odebranie tytułu Gregowi Hancockowi. Liczę, że warszawskie pożegnanie Tomka Golloba z Indywidualnymi Mistrzostwami Świata będzie jednocześnie początkiem rywalizacji o złoto w wykonaniu dwóch innych polskich zawodników - nie ukrywa Sebastian Ułamek, były uczestnik Grand Prix, a obecnie żużlowiec ŻKS ROW Rybnik.

Od czasów Nickiego Pedersena nikomu nie udało się obronić tytułu indywidualnego mistrza świata na żużlu. Gregowi Hancockowi uda się przełamać tą serię?

Nie ukrywam, że mocno liczę na tego zawodnika. Kibicuję mu, bo spędziliśmy wspólnie mnóstwo czasu w różnych drużynach.


W czym tkwi fenomen amerykańskiego zawodnika, który w czerwcu skończy już 45 lat?


Ciężko jednoznacznie oceniać. W przypadku Grega kluczowe jest chyba jednak to typowo amerykańskie podejście do sportu. Czyli totalny luz i ogromna radość z tego, co się robi. Grega, odpukać, omijają też poważniejsze kontuzje, dzięki czemu cały czas pozostaje w odpowiednim rytmie startowym. Mentalność amerykańska bardzo pomaga Gregowi i nic nie zapowiada, żeby coś miało się zmienić. Życzę mu jak najlepiej.


Z kursów firmy bukmacherskiej Fortuna wynika jednak, że to Tai Woffinden ma największe szanse na tytuł mistrza świata w tym roku. Czy według pana młody Anglik będzie głównym rywalem weterana z Kalifornii?


Tak to się trochę zapowiada. Ale osobiście bardziej liczę w tej kwestii na Jarka Hampela. Mam nadzieję, że po słabej końcówce poprzedniego sezonu drzemie w nim na tyle duża sportowa złość, że w kolejnych tegorocznych startach pokaże wszystkim na co go stać i trafi na tron.


A czego możemy w tym sezonie oczekiwać po pozostałej dwójce polskich zawodników?


Maciej Janowski będzie zapewne płacił tzw. frycowe, związane z debiutem w pełnym cyklu. Będzie poznawał poszczególne tory jednodniowe i wdrażał się w całą atmosferę Grand Prix, która jest całkiem inna niż podczas meczów ligowych. Jego celem będzie pewnie miejsce w ósemce, które pozwoli mu utrzymać się w stawce uczestników na przyszły rok. Przy odpowiedniej determinacji i odporności psychicznej bez wątpienia stać go na to. Wiem po sobie, co to znaczy walka o pozostanie w cyklu i życzę mu tego z całego serca. Zdobyte w tym roku doświadczenie z całą pewnością zaowocuje u Maćka w kolejnych sezonach. Krzysztof Kasprzak musi natomiast przede wszystkim opanować teraz swoją psychikę po rewelacyjnych występach w ubiegłym roku. Po wicemistrzostwie świata teraz wszyscy będą od niego oczekiwać złotego medalu i Krzysiek będzie musiał poradzić sobie z tą presją. Jeżeli dźwignie ten ciężar, powinno być dobrze. Byłoby super, gdyby dwóch Polaków walczyło o tytuł w tych najbliższych miesiącach. Bo o tym, że stać ich na to, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Ułamek-ZK Rawicz

Po raz pierwszy w Polsce rywalizacja w cyklu Grand Prix odbywać się będzie na torze jednodniowym. Jak może to wpłynąć na wyniki?

Najprościej można to ująć jednym słowem: loteria. Nikt nie będzie miał atutu w postaci znajomości toru, przez co szanse poszczególnych zawodników będą bardzo wyrównane. Każdemu będzie musiał wystarczyć jeden trening na zapoznanie się ze specyfiką obiektu. W przypadku polskich zawodników jedynym plusem dla nich będzie obecność krajowej publiczności.


Dodatkowym smaczkiem otwarcia sezonu będzie pożegnanie Tomasza Golloba z Grand Prix podczas zawodów na Stadionie Narodowym w Warszawie...


Pożegnanie Tomka z mistrzowskim cyklem z pewnością jest dodatkowym magnesem dla kibiców. Widać to choćby po zainteresowaniu wejściówkami, które rozeszły się już praktycznie w całości. Każdy będzie chciał osobiście podziękować naszej żużlowej legendzie za te wszystkie międzynarodowe sukcesy i lata pełne emocji. Sam też wybieram się na Grand Prix Polski i bardzo miło będzie mi uścisnąć z szacunkiem dłoń Tomka. Bez niego polski speedway zapewne nie byłby w tym miejscu, gdzie znajduje się obecnie. Czyli na najwyższym światowym poziomie.


Czy przyjazd najlepszych żużlowców świata do Warszawy może pomóc w odbudowie tego sportu w stolicy?


Miejmy nadzieję, że tak właśnie się stanie. Jak wiele innych osób, ubolewam, że w Warszawie nie ma żużla na dobrym poziomie, choć potencjał ku temu na pewno jest. Fajnie, gdyby znowu jakiś warszawski zespół pojawił się w rozgrywkach ligowych. Trzymam kciuki, aby za sprawą Grand Prix Polski udało się organizatorom pobudzić chęć na stworzenie prężnego żużlowego ośrodka w stolicy. Ideałem byłoby, gdyby ryk żużlowych silników słychać było regularnie nie tylko w Warszawie, ale i innych dużych miastach w całej Polsce.Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Chomski StanisławDziękuję kibicom, którzy w tym żarze przyjechali i nas wspierali, mimo fatalnego występu (...) Mogę ich tylko przeprosić. Jedziemy dalej, wiara umiera ostatnia.

Stanisław Chomski, Stal Gorzów

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 10
22
+120
2. Betard Sparta Wrocław 10 17 +66
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 10 13 +24
4. MrGARDEN GKM Grudziądz 10 13 +13
5. forBET Włókniarz 10 9 -52
6. truly.work Stal Gorzów 10 8 -38
7. Speed Car Motor Lublin 10 7 -38
8. Get Well Toruń 10 3 -95
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 11 19 +104
2. Car Gwarant Start 10 16 +12
3. Unia Tarnów 10 14 +14
4. Arged Malesa TŻ Ostrovia 10 13 -20
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 10 10 -30
6. Lokomotiv Daugavpils 11 8 -49
7. Orzeł Łódź 10 7 -29
2. Liga Żużlowa 2019
1. Power Duck Iveston PSŻ  11 23 +197
2. ZOOLeszcz Polonia Bydg.  10 20 +97
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  9 15 +97
4. Wilki Krosno  11 11 -55
5. Euro Finannce Polonia Piła  10 9 -52
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  9 3 -65
7. Speedway Wanda Kraków
 8 0 -233
 Klasyfikacja Grand Prix 2019 (po 4 z 10 rund)
1. flaga Danii Leon Madsen
47
2. flaga Polski Patryk Dudek
47
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 47
4. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
44
5. SVK Martin Vaculík 44
6. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
42
7. flaga Danii Niels Kristian Iversen 32
8. flaga Australii Jason Doyle 30
9. flaga Polski Janusz Kołodziej 29
10. flaga Rosji Artiom Łaguta 27
11. flaga Australii Max Fricke 27
12. flaga Słowenii Matej Žagar 27
13. flaga Polski Maciej Janowski 24
14. flaga UK Robert Lambert 24
15. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck 23
16. flaga UK Tai Woffinden 15

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43