ATL SPEEDWAY2

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Łaguta GrigorijPewny, że wygram, to ja mogę być w motocrossie. Żużel to nie to samo, co motocross. Tam wyścig trwa 30 min., jeśli wiem, że jestem mocny i mam siły, to wiem, że wygram. W żużlu trwa minutę, a mnóstwo spraw zależy od innych.
Grigorij Łaguta

 

Dudek gala2017Losy różnych dyscyplin sportowych są ze sobą ściśle związane. W czwartek polscy piłkarze rozbili Armenię 6:1, w sobotę ten wynik poprawili żużlowcy - w czwartym biegu Grand Prix w Toruniu, trzech Polaków kontra Kildemand, ograli Duńczyka do zera. Dania gorsza od Armenii, piłka nożna by tego nie wymyśliła!

 
Polska mafia baluje

Przy okazji ostatnich rozważań o Grand Prix zaznaczałam, że toruńska runda może wszystko wywrócić do góry nogami… i to się chyba właśnie dzieje. Nikt już nie może być pewny swojego miejsca, nawet Jason Doyle. To tylko zapowiada emocje na najwyższym poziomie pod koniec miesiąca w Australii.

Plan Doyle’a był prosty - utrzymać do końca toruńskiego turnieju przewagę punktową nad Patrykiem Dudkiem. A może i nie nad Dudkiem, wszak różnice punktowe w grupie pościgowej były minimalne. Na to Australijczyk zapewne liczył - peleton zajmie się walką między sobą, a on uciuła odpowiednią liczbę oczek i w Toruniu doturla się do upragnionego mistrzowskiego tytułu. Zapomniał jednak po drodze, że to nie liga i nie musi już jechać bezpiecznie na ostatnim miejscu. Ewentualnie ujrzał puchar dla zdobywcy Indywidualnego Mistrzostwa Świata i pragnienie zwycięstwa nieco w nim osłabło (puchar jest bowiem konstrukcją przedziwną z wybijającym się na pierwszy plan logo Monstera). W każdym razie Doyle nie tylko nie zapewnił sobie triumfu, ale też pozwolił Dudkowi zbliżyć się na odległość czternastu punktów. Teoretycznie to przepaść. Została nam ostatnia runda, na ojczystej ziemi Doyle’a, na torze Dudkowi nieznanym. Ale co musi teraz czuć Australijczyk? Przed nim jeszcze trzy tygodnie uważania, omijania schodów i dziur w chodnikach, niechodzenia do toalety w samolocie, bo a nuż zdarzą się turbulencje i kontuzja gotowa…! Nie zazdroszczę.

Dudek H Torun2017

Tak jakoś wyszło, że na Motoarenie nasz pokredowy kolega siedział tuż obok żeńskiej części familii Dudków - czyli mamy i babci Patryka. Jeśli widzieliście hitowy filmik ze Stadionu Narodowego z prezes Krystyną Kloc w roli głównej, przeżywającą występ Macieja Janowskiego, i myślicie, że już bardziej przeżywać zawodów nie można - uwierzcie, można. Dłonie z programem mogą trząść się jeszcze w przerwach na równanie toru. Nie jest łatwo być mamą żużlowca...


Ścisk w grupie pościgowej nie przypomina już tłoku w tramwaju jadącym z Motoareny po meczu fazy play-off. To raczej tramwaj po zeszłotygodniowym barażu. Patryk Dudek odskoczył na bezpieczną odległość, srebra trzyma się zębami i pazurami. Macieja Janowskiego przeskoczył Tai Woffinden, a do Emila Sajfutdinowa, jednego z największych przegranych sobotniego Grand Prix, zbliża się Bartosz Zmarzlik. Zadzieje się w tym Melbourne, nawet jeśli Doyle i Dudek rozstrzygną kwestię mistrzostwa w pierwszych dwóch seriach. Medal został jeden - brązowy - a chętnych aż czterech. Zmarzlik pokazuje, że jeden krążek IMŚ to dla niego za mało, rzutem na taśmę zgłasza akces do kolejnego. Sajfutdinow wyzwolił się spod klątwy półfinałów, ale niekoniecznie w taki sposób, jakiego by sobie życzył. Ale kiedy ostatnio nie awansował do czołowej ósemki zawodów (Praga, 2 punkty), w kolejnym turnieju omal nie wygrał. Czy to powtórzy?

Najbliżej brązu są wszelako Woffinden i Janowski. Ten pierwszy bardzo potrzebuje medalu – mógłby nim zapłacić hydraulikowi za naprawę bojlera, popsutego ponoć od lipca. Brak ciepłej wody na pewno doskwiera małżonce i zgrai kotów rasy sfinks, bo sam Tai krąży po świecie i na pewno ma gdzie się wykąpać. Nie wiemy, jak z bojlerami w domu Janowskich, ale Maćkowi też by się medal przydał na otarcie łez po sezonie, który zaczął się wspaniale, a kończy bardzo tak sobie…

A ponieważ moje typowanie lubi się sprawdzać na odwrót, to powiem tylko, że mistrzem świata na pewno zostanie Doyle.

Po tych nie do końca udanych dla Australijczyka zawodach karierę w mediach społecznościowych zrobił wpis o „polskiej mafii”, która rzekomo miała ustawić losowanie numerów startowych i utrudniać Doyle’owi życie w Toruniu, byleby tylko przedłużyć mistrzowskie szanse Dudka. Podejrzewam, że Doyle dostał w hotelu pokój o zaniżonym standardzie, z popsutym bojlerem, a jego rozmowy były nagrywane, żeby mafia mogła się dowiedzieć, którego numeru startowego Australijczyk najbardziej by nie chciał. A potem odpowiednio poinstruowany i opłacony prezydent Torunia podczas losowania wyciągnął znaczony sześcian z numerem 69 akurat w takim momencie, by Doyle w duchu jęknął z rozpaczy. Ktoś powinien o tym nakręcić film.

Pomówmy o pieniądzach


Dżentelmeni o pieniądzach ponoć nie rozmawiają. Na temat dam nic nie słyszałam, więc zajmijmy się kwestią finansową związaną z Grand Prix, i wcale nie chodzi o kwoty wydane przez polską mafię na pognębienie Jasona D. Otóż podczas toruńskich zawodów, jak wielokrotnie na różnych imprezach w tym sezonie, po trybunach chodzili wolontariusze pewnej fioletowej Fundacji i zbierali na Darcy’ego Warda. Fajnie, że po ponad dwóch latach od wypadku Ward wciąż może liczyć na wsparcie. Jednocześnie trochę mi smutno, już nie w kontekście Fundacji, a ogólnie, że pamięta się tylko o niektórych. O tych najbardziej znanych. O tych najbardziej medialnych.

Śledzę losy innych kontuzjowanych zawodników. O walce o powrót do normalnego życia Tomasza Golloba słyszała już cała Polska, nie tylko żużlowa. Gollob ma za sobą przebogatą karierę, odłożył nieco grosza, może też liczyć na wsparcie wiernych fanów i uczniów. On nie zginie. Ale Kamil Cieślar? Kto jeszcze o nim pamięta? Kto mu pomaga? Kto się interesuje, czy Cieślar tej pomocy potrzebuje? A Witalij Biełousow? Rosjanin nie stracił nadziei, że wróci na tor. Widziałam ostatnio jego zdjęcie na motocyklu, a przecież nie tak dawno sprzedał sporo sprzętu, żeby mieć pieniądze na rehabilitację.

O byłych zawodnikach i potrzebujących ludziach ze środowiska już nie wspominam, bo lista pewnie byłaby za długa na ten felieton. Fundacja nagłaśnia te działania, które są najbardziej medialne, ale warto się zainteresować, komu oprócz Warda możecie pomóc. Albo podpowiedzieć fioletowemu zarządowi, kto jeszcze potrzebuje pomocy. Wierzę, że w naszej masie kibicowskiej jest siła, i to siła ogromna, i jeśli każdy da choć złotówkę… A złotówka - to całkiem niewiele, prawda?

FriendshipSpeedwayTrophy

Najbliższa charytatywna impreza dla kontuzjowanych żużlowców już niebawem - 14 października w Krośnie. O godz. 13, czyli kilka godzin przed finałem SEC w Lublinie. Może znajdą się tacy, którzy odwiedzą oba turnieje? Naprawdę warto przyjść i pomóc Mariuszowi Fierlejowi czy Witalijowi Biełousowowi. Szczegóły na stronie Friendship Speedway Trophy


Rzecz o psach


Pies niewątpliwie powinien zostać po tym sezonie zwierzęcym totemem klubu z Torunia. Już w kilku miejscach widziałam w kontekście barażu o Ekstraligę komentarz „psy szczekają, karawana idzie dalej”. Dla mnie bardziej adekwatne byłoby inne powiedzenie związane z czworonożnymi przyjaciółmi: „jak się chce zbić psa, to się zawsze kij znajdzie”.

Po tym, jak Toruń minimalnie wygrał u siebie z Wybrzeżem Gdańsk, w internecie zawrzało od komentarzy „życzliwych”, nie bez ironii wieszczących spadek toruńskiemu klubowi. Wielu kibiców było już na mur-żelazobeton przekonanych, że Gdańsk awansuje do Ekstraligi. Jednak jako że w żużlu nie ma rzeczy pewnych, Gdańsk odebrał u siebie tęgie lanie. Poza herosami w osobach Kacpra Gomólskiego i Mikkela Becha (równie heroicznie zmagającego się po zawodach z językiem polskim) żaden z zawodników Wybrzeża nie gryzł toru, byleby tylko awansować. Czy mogli otrzymywać propozycje korupcyjne, jak niepokoi się prezes Zdunek? Czy bali się, że po awansie przyjdzie im szukać innego klubu? A może zrobili taki niezwykły prezent urodzinowy kontuzjowanemu Renatowi Gafurowowi, który wbrew imieniu* nie szuka wcale rewolucji w życiu? W przypadku awansu Gdańska Rosjanin na pewno pożegnałby się ze swoim wieloletnim pracodawcą. Te spekulacje będą się za nami zapewne ciągnąć do wiosny, będzie czym zabić międzysezonową nudę.

Nie w tym jednak sęk. Oto bowiem Toruń drugi mecz wygrał i jeszcze nim pojawiły się okołokorupcyjne spekulacje, internet zawrzał ponownie. „I z czego się cieszycie?”, pytali torunian ci sami „życzliwi”. „To tylko baraż, a zacieszacie, jakbyście ligę wygrali”. Zostali w tej lidze, to zacieszają, prosta sprawa. Nie wiem, doprawdy, co Toruń musiałby zrobić, żeby niektórym dogodzić. Stanąć na głowie, zaśpiewać „Do przodu, Polsko” od tyłu, a potem skonstruować wehikuł czasu i anulować wypominaną przy każdej okazji ucieczkę z finału 2013. Ciekawe, że nikt jakoś Częstochowie nie wypomina drogi awansu do Ekstraligi 2017… Pamięć ludzka to jednak wybiórcza bestia.

*Imię „Renat” nie pojawiło się w Rosji jako wariant tatarskiego „Rinat”, lecz jako skrót od słów „rewolucyja, nauka, trud”, czyli „rewolucja, nauka, praca”. A gdyby Jarek Hampel urodził się w związku radzieckim, jego imię byłoby skrótem od „jadiernyj reaktor” - reaktor atomowy. Radziecka etymologia niektórych imion potrafi bardzo zaskoczyć…

Zdjęcie użytkownika Joanna Michalkiewicz Foto.
Zdjęcie: Joanna Michalkiewicz Foto

Na gali wszyscy czarno-biali


Oglądanie gali PGE Ekstraligi porzuciłam gdzieś na etapie jej pierwszej edycji, kiedy okazało się, że po pierwsze nie trafia ona kompletnie w moje poczucie humoru (a to naprawdę trudna sztuka), a po drugie - nie został nagrodzony żaden przedstawiciel Drużynowego Mistrza Polski. W tym roku zgodnie z tradycją żużlowego święta nie obejrzałam, ale i tak wiem, kto został nagrodzony.

Zostawmy już nagrody, wszak z racją, jak mawiał Piłsudski, jest jak z pewną częścią ciała - każdy siedzi na swojej. Ale już sam zestaw nominacji budzi mój najgłębszy sprzeciw. Dlaczego w kategorii „niespodzianka roku” zabrakło Szymona Woźniaka? W Ekstralidze miał parę zaskakujących in plus meczów, a tytuł IMP piechotą nie chodzi. Tymczasem ze swojego sukcesu Woźniak nie ma absolutnie żadnych profitów - na galę go nie zaprosili, do nagrody nie nominowali, a w Grand Prix to nawet rezerwowym nie był.

A Doyle - co on robił wśród nominowanych do tytułu najlepszego obcokrajowca? Nie było lepszych kandydatów (Tai Woffinden, gdzie jest Tai Woffinden, bojler naprawia?!)? Mówimy o człowieku, który w najważniejszej fazie sezonu odstawił ligę na rzecz Grand Prix, a przecież nagrody są, jak rozumiem, przyznawane za postawę w lidze (to by częściowo tłumaczyło wspomniany wyżej casus Woźniaka).

Wśród nominowanych do miana najlepszego Polaka nie było Piotrka Pawlickiego? Serio? Na torze może miał kłopoty, ale w parkingu podczas ostatnich meczów był kapitanem przez tak wielkie K, że ta litera pomieściłaby cały Kraków z przyległościami.

A kategorię „drużyna roku” wymyślono chyba tylko po to, żeby jednak Drużynowy Mistrz Polski coś jeszcze wygrał, innego sensu w niej nie widzę. Podpowiedź - Drużynowy Mistrz Polski powinien zgarnąć statuetkę za wyścig sezonu. Dudek wyprzedzający na Motoarenie robi wrażenie, ale umówmy się, na Motoarenie da się wyprzedzać. Sajfutdinow wyprzedzał w finale ligi, na Olimpijskim, na którym mijanki to święto narodowe. Aż chce się pewną ministrę sparafrazować: „kto wybierał ten wyścig?!”.

Zdjęcie użytkownika nSport+.Kto nie obejrzał, a obejrzeć chce - nic straconego. Mnóstwo ciekawych filmów oraz zdjęć jest na koncie FB stacji nSport+


Żeby już nie marudzić tak okrutnie  powiem, że bardzo się zgadzam z nagrodą dla Artioma Łaguty za bycie najlepszym obcokrajowcem. Zawodnik drużyny środka, która może nic spektakularnego nie pokazała, ale sam Łaguta jeździł w tym roku na głowicach rakietowych, a nawet jak nie jeździł, był diablo skuteczny. Niech utrzyma tę formę i nadal jeździ za dwóch, a za rok będzie mógł powiedzieć bratu „meldonium wykonanie zadania!” również w kontekście Grand Prix.

Mam nadzieję, że w ramach tej nagrody ktoś pokrył Artiomowi karę za odbieranie moralnie wątpliwych połączeń telefonicznych. Kto to widział, karać człowieka za to, że telefon odbiera. Przecież nie odbierał go podczas wyścigu!


Joanna Krystyna Radosz

 

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony Patryk Dudek Duzers Team

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Komentarze  

rikardsson
0 #5 rikardsson 2017-10-18 13:55
Gala to nie jest wybór na najlepszego tylko najpopularniejszego, głosują Janusze i Grażyny. Unia Leszno od czasu NC+ jest traktowana po macoszemu , dlatego na przekór wszystkim w 2018 znowu zdobędą złoto ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
Guest
0 #4 Guest 2017-10-15 03:16
Cytuję cywil:
Artiom to chyba nagrodę dostać powinien za wczasy w czasie DPŚ i za protest kiedy go Kempiński wyznaczył do nominowanych w Toruniu. No ale Toruń wygrał, o to chodziło

w SEC w Lublinie to myślałem, że wygra. Postawiłem na niego w typerze :/
Cytować | Zgłoś administratorowi
cywil
0 #3 cywil 2017-10-13 16:12
Artiom to chyba nagrodę dostać powinien za wczasy w czasie DPŚ i za protest kiedy go Kempiński wyznaczył do nominowanych w Toruniu. No ale Toruń wygrał, o to chodziło
Cytować | Zgłoś administratorowi
Joanna Krystyna
0 #2 Joanna Krystyna 2017-10-13 14:11
Cytuję Rafał_P:
Szymon był w studio ;)
Dobry felieton. Ach ta sympatia do Rosjan... ;)

Gdzież tym razem? ;) Czyżby w opowieści o radzieckich imionach? Czy może w tytule się ta sympatia ukryła?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Rafał_P
+1 #1 Rafał_P 2017-10-13 11:45
Szymon był w studio ;)
Dobry felieton. Ach ta sympatia do Rosjan... ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Łaguta GrigorijPewny, że wygram, to ja mogę być w motocrossie. Żużel to nie to samo, co motocross. Tam wyścig trwa 30 min., jeśli wiem, że jestem mocny i mam siły, to wiem, że wygram. W żużlu trwa minutę, a mnóstwo spraw zależy od innych.
Grigorij Łaguta

 

 PGE Ekstraliga 2018
1. Fogo Unia Leszno  14 29 +168
2. Cash Broker Stal Gorzów  14 21 +43
3. forBET Włókniarz  14 19 +2
4. Betard Sparta Wrocław  14 19 +54
5. Get Well Toruń  14 18 -19
6. MrGARDEN GKM Grudziądz  14 12 -86
7. Falubaz Zielona Góra  14 10 -64
8. Grupa Azoty Unia Tarnów  14 10 -98
 Nice PLŻ 2018
1. Speed Car Motor Lublin  14 26 +187
2. ROW Rybnik  14 23 +181
3. Car Gwarant Start Gniezno  14 23 +66
4. Lokomotiv Dyneburg  14 21 -4
5. Orzeł Łódź  14 18 +47
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  14 15 +40
7. Euro Finannce Polonia Piła  14 7 -149
8. Arge Speedway Wanda
 14 5 -368
2. Polska Liga Żużlowa
1. Stal Rzeszów  12 29 +181
2. MDM Komputery TŻ Ostrovia  12 24 +137
3. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  12 16 +31
4. OK Kolejarz Opole  12 15 -29
5. Iveston PSŻ Poznań  12 11 -37
6. Polonia Bydgoszcz  12 8 -136
7. KSM Krosno  12 2 -147
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2018
1. flaga UK Tai Woffinden
139
2. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
129
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
109
4. flaga Polski Maciej Janowski
104
5. flaga USA Greg Hancock 102
6. flaga Rosji Artiom Łaguta 97
7. flaga Australii Jason Doyle 93
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 89
9. flaga Polski Patryk Dudek 84
10. flaga Słowenii Matej Žagar 79
11. flaga Danii Nicki Pedersen 74
12. flaga Australii Chris Holder 65
13. SVK Martin Vaculík 52
14. flaga Polski Przemysław Pawlicki 36
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen 36
16. flaga UK Craig Cook 30

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43